The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:55 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Certificari scena
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 10:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Buna seara!

Doresc sa achizitionez in cele ce urmeaza o scena pentru evenimente de genul serbari campenesti si alte festivaluri culturale in jur de 8x6 m si am ceva nelamuriri in ceea ce priveste certificarile necesare.

Va rog pe cei care cunoasteti sau ati vorbit cu cineva despre asa ceva sa ma ajutati.

Ce aprobari trebuie avute sau cine poate sa le faca ? Daca scena o iau second hand si prorpietarul nu are nimic legat de certificari
cum pot sa le obtin sau de unde ? Exista un fel de ITP pentru asa ceva ca si la autoturisme ?

Mentionez ca scena care doresc sa o iau nu este glisabila pe verticala deci are o structura fixa !

Multumesc de ajutor!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Certificari scena
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 10:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
in general scenele au certificari tuv date de producator, daca te intereseaza iti pot oferi o scena milos cu dimensiunile8x6 ,podium configurabil(un panou are 2x1 m),la pretul de 11000 euro, noua a costat 56000 in 2005, o poti monta cu 3 oameni instruiti in 3,5 ore,poate daca chiar vrei sa obtii o aurorizatie iscir ,poate, dar nu cred ca e nevoie, daca iti iei masuri de precautie , o ancorezi bine cu chingi ,nu ti-o ia vantul, alte riscuri nu ai , nu agati de ea greutati peste sarcina maxima sdmisa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Certificari scena
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 7:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Ideea e ca am de unde sa iau o scena la un pret destul de mic si ma intereseaza doar ce si cum cu ele.

Din ce am mai citit sunt probleme unde sunt sisteme de ridicare precum scripeti. Scena ce doresc eu sa o iau nu are scripeti pentru ridicare este o structura fixa .

Daca cineva mai are habar de asa ceva astept parerile dumneavoastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Certificari scena
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
e mult mai greu de montat un acoperis pe picioare fixe decat unul cu picioare telescopice,plus ca nu poti ridica o data cu acoperisul ceea ce este prins de el,in cele mai multe cazuri este necesara ajustarea planului acoperisului din picioare daca terenul este stramb,o dif de 50 cm in 6m este destul de mare ca scena sa stea stramb,scenele cu picioare fixe nu prea le poti folosi in camp pt ca terenul este denivelat de cele mai multe ori,orienteazate la stalpi telescopici(mai ieftini)sau la cei cu carucior cu macara/scripeti(mai scumpi)
este un mare avantaj sa agati boxe ,lumini,,, le cablezi si le ridici o data cu acoperisul,nu sa te urci cu 1-2 scari ulterior


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România