The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:47 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Mie Sep 14, 2011 4:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
asa am si eu probleme,la setarile de pe placa de sunet de la laptop.eu am placa de sunet externa un creative pe pc card,nu pe usb.sunt ceva incompatibilitati cred.trebuie sa mai incerci la setari si la asio4all ai undeva unde poti seta latenta.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Sep 15, 2011 12:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 18, 2006 10:39 am
Mesaje: 95
Localitate: Bacau
Am instalat azi driverul assioall si intradevar nu mai agata sunetul, merge fluent. in schimb la setarile de la output routing nu am decat 2 iesire de sunet adica BCD3000 1 si Bcd3000 2 , lipsesc 3 si 4. Setat asa nu am posibilitatea de a asculta in casti :( .
Partea asta cum se poate rezolva ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Sep 15, 2011 2:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Mie in primul rand imi par cam mici resursele sistemului pt win 7, de ce nu folosesti XP ?
In al doilea rand, ar fi foarte bune niste printscreen sa vedem exact cum arata acolo la tine pe monitor.
Poate iesirea unu se refera la iesirea 1 stereo... si 2 la iesirea de casti ?
Am avut BCD2000 nu stiu daca control panelul de la 3000 e la fel... ?
Placa de sunet a laptopului nu are de a face cu cea din bcd... atentie !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Sep 15, 2011 8:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 18, 2006 10:39 am
Mesaje: 95
Localitate: Bacau
Da , la partea cu sistemul de operare m-am gandit si eu. Si cred ca o sa pun win xp inapoi.
Setarile de sunet sunt urmatoarele:


Fişiere ataşate:
setari sunet la iesire.png
setari sunet la iesire.png [ 150.33 KiB | Vizualizat de 12822 ori ]
setari de sunet.png
setari de sunet.png [ 144.29 KiB | Vizualizat de 12822 ori ]
placa sunet.png
placa sunet.png [ 101.83 KiB | Vizualizat de 12822 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Sep 15, 2011 9:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai selecteaza BCD3000 Asio ca placa de sunet.
Si niste print screen te rog cu control panelul lui bcd 3000.
Asio4all ar trebui sa vada toate cele 4 iesiri ale lui bcd, posibil sa nu ai enable (din cp al asio4all) pe iesirile 3-4 care sunt de casti...
Cum spuneam, fara sa vad e greu de dat diagnostic. :)

Daca ai un web cam si bagi in lista id-ul iordache_ice poate rezolvam ceva.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Vin Sep 16, 2011 9:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 18, 2006 10:39 am
Mesaje: 95
Localitate: Bacau
Daca setez bcd3000 Asio, totul este perfect, iesirea e iesire , castile sunt casti. Doar ca din 40 in 40 de secunde sacadeaza sunetul. Momentan am reusit sa fac o treaba cam ciudata:D.
Am intrat in assio4all si am dat drumu la placa de sunet a lui bcd cat si la placa de sunet a laptopului.
Si am setat la master out: bcd 3000 1 si BCD3000 2. si la casti am setat placa de sunet integrata. si acuma ascult in casti prin placa integrata. Sper sa nu cedeze.
Am facut setarile astea ca sa ma pot folosi de ea diseara, trebuie sa cante muzica la un majorat nu prea am timp de reinstalat windows pana atunci:D
PS: Te am in lista de mess, id-ul meu este: DjYoghy


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Vin Sep 30, 2011 12:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Mi-am luat si eu o consola de la Gemini mai exact control six ce parere aveti despre ea? i-am prins toate smecheriile i-am facut si setariile din Vdj si merge ok , are placa de sunet integrata si multe alte chestii singurul aspect care nu imi place sunt leduriile de la Vu-metre care sunt de jos pana sus rosii :| cine ma vede cu ele rosii zice ca nu sunt normal :lol: , imi mai recomandati ori ar mai fi ceva setari ca sa fie totul ok pt Vdj? A da si oare merge si cu Traktor?

Cam asa aarata consola:
Imagine
Imagine
Cam astea sunt specificatiile:
- 46 buttons
-5 faders
-18 rotary controls mapped for Groove and Virtual DJ LE (installation CD for Virtual DJ LE included)
-power supply via USB port or AC adapter
-2x independent mix channels with line faders
-crossfader with adjustable X/Y curve
-clear mixer/CD player design for intuitive work
-2x extra-large touch-sensitive jog wheels for scratching cueing,etc,
-illuminated-button sampler section with 12 LEDs
-sample selector
-volume control
-effect selector switch and 2 knobs for parameter loop buttons with speed automatic hot cue buttons for on-the-fly-cueing
-3-band EQ with rotary knob for the title search
-sync button on each side for speed adjustment
-line input for connecting an external source
-Record, master, and booth RCA outputs
-16bit integrated sound card
-balanced XLR outputs
-1/4" & mini-jack jack headphone outs with volume control
-XLR & 1/4" jack microphone input with level control
-Dimensions: 360 x 260 x 45mm
-Weight: 1.8kg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Vin Sep 30, 2011 5:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Merge cu orice soft care accepta midi, deci si cu traktor, insa layout-ul sau o recomanda pentru virtual dj.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Sâm Oct 01, 2011 3:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Diaconu Bogdan scrie:
Am instalat azi driverul assioall si intradevar nu mai agata sunetul, merge fluent. in schimb la setarile de la output routing nu am decat 2 iesire de sunet adica BCD3000 1 si Bcd3000 2 , lipsesc 3 si 4. Setat asa nu am posibilitatea de a asculta in casti :( .
Partea asta cum se poate rezolva ?



Vineri am testat si eu BCD-ul 3000 pe un WIN7. Laptop nou, Dell Vostro 1015 (memorie 4G si procesor Intel Core 2 Duo 2,10Ghz). Am obtinut acelasi rezultat ca si al tau... intreruperi uniforme de sunet. Am instalat asio4all si imi vede decat 2 iesiri ale consolei in loc de 4. Am facut acest test pentru a verifica daca este de vina PC-ul insa fiind acelasi rezultat inseamna ca de vina ar fi sistemul de operare. Nu stiu momentan daca exista vreo rezolvare si nici nu am avut timp de verificat alte setari.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Sâm Oct 01, 2011 5:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Era o setare care o faceam la bcd 2000 cand am trecut pe vista, dar nu mai stiu unde intram si setam pe run compatibility mode - windows xp, ceva de genu, pe la properties din click dreapta.

Ati luat ultimile drivere de la behringer ?

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Lun Oct 03, 2011 5:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Da, am luat ultimele drivere. Am gasit pe cineva pe Facebook, cu Traktor 3, care a avut aceeasi problema mai ales ca folosea placa audio externa Audio 2 DJ de la Native Instruments. Eu am testat pe Traktor Pro 2 - f.v..Dau copy/paste la notita postata de el pe site.

facebook user: Loz Proper-Tea
"I used to have problems with the sound regularly cutting out for a split second but seem to have it all under control now. Here's the specs i have on my setup, hope this helps anyone experiencing the same problems.

It's a case of fine tuning all the settings in the software and hardware. In the Traktor's preferences or the sound card's and BCD3000's control panels change the settings of Latency, Audio Buffer etc. The following settings seem to work fine with no cutting out at all.

-Windows 7 (32bit)

-'Audio 2 DJ' sound card [USB Buffer: 3ms. process Buffer: 192 samples. Output latency: 10.2ms]

Traktor DJ Studio 3 - [Audio latency: 4.0ms (this automatically changes when u set the latency etc on the sound card.) Sample Rate: 44100HZ. Audio Device: Audio 2 DJ]

BCD3000 controller [set to Advance Mode. Master Out Ch 1 & 2. Phones Out Ch 3 & 4. Driver Latency/Buffer Size: 7ms. ]

Also make sure your internet wireless connection is turned off, and any virus/spyware programs turned off or disabled. Do not run any other programs except ones you need for Dj'ing. It also helps to use this stuff after recently restarting your laptop."

facebook user: Ionel Mares
Hi! I have same problem with my BCD3000 on Win7 (32bit). I use internal sound card from BCD. I set BCD3000 ASIO in the Traktor's preferences settings and i have problems, sound cuts every 10 seconds. Suggest a solution?
Thanks,

facebook user: Loz Proper-Tea
"Use a different external soundcard - like the NI Audio 2 DJ - thats what i use."

sursa: http://www.facebook.com/topic.php?uid=1 ... #post97439

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 1:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 18, 2006 10:39 am
Mesaje: 95
Localitate: Bacau
De cand am scris ultimul post am mai incercat pe 2 laptopuri si un calculator normal cu 4 procesoare 6 Gb de ram si tot la fel, precizez ca toate aveau win 7 (32 biti).
De atunci folosesc bcd-ul cu placa de sunet al laptopului si nu e asa comod.
Deci sa inteleg ca are o problema cu win 7?
Daca imi instalez xp-ul ar trebui sa scap de problema?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 2:18 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 10, 2009 6:05 pm
Mesaje: 149
Localitate: Alba
Am si eu o intrebare legata de console , in cazul in care trebuie unse/curatate anumite potentiometre de pe consola ce e recomandats
sa folosesc spray de contact , gaz lampant ori ulei pt masini de cusut care este mai ok , care sa si unga potentiometrul in acelasi timp?



Legat de probleme pe windows 7 , si eu m-am lovit de niste probleme cu consola pe windows 7 mai ales cu sunetul , nu e la fel ca pe xp , eu zic ca xp-ul e sfant pt asa ceva!
Mentionez faptul ca laptopul pe care am windows 7 e un dell latitude d820 business edition si am testat consola si pe celalt laptop un fujitsu siemens pe care am windows xp si nu apar problemele respective... :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 2:23 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Faptul ca se baga un jet de la un spray pe fanta potentiometrului nu se numeste "curatat" !

Curatarea unui potentiometru presupune desfacerea lui. Cureti cu un betisor cu vata traseul rezistiv apoi si alte mizerii din interiorul carcasei.
Verifici elasticitatea lamelei care pargurce traseul si o mai tensionezi un pic daca e cazul.
Substante auxiliare nu isi au locul acolo, glisiera fiind unsa. Nu dispare asa usor acea unsoare de acolo !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MIDI CONTROL PENTRU DJ (tutorial introductiv)
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 7:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Diaconu Bogdan scrie:
De cand am scris ultimul post am mai incercat pe 2 laptopuri si un calculator normal cu 4 procesoare 6 Gb de ram si tot la fel, precizez ca toate aveau win 7 (32 biti).
De atunci folosesc bcd-ul cu placa de sunet al laptopului si nu e asa comod.
Deci sa inteleg ca are o problema cu win 7?
Daca imi instalez xp-ul ar trebui sa scap de problema?


Treci pe XP. Daca poti face rost de un MicroXP ar fi si mai OK. Am testat Traktor Pro 2 Full Version pe o configuratie foarte slaba (procesor Intel 1,6 Gb cu ram de 512) si a mers brici toata seara.

Lazar Paul scrie:
Am si eu o intrebare legata de console , in cazul in care trebuie unse/curatate anumite potentiometre de pe consola ce e recomandats
sa folosesc spray de contact , gaz lampant ori ulei pt masini de cusut care este mai ok , care sa si unga potentiometrul in acelasi timp?


Aici este o descriere facuta de Iordache Ionut cu etapele necesare.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România