The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:42 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Sâm Mar 21, 2015 7:22 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Cum am mai zis, daca iti place tie, foarte bine !
Gusturile si placerile, atata timp cat nu fac rau nimanui, nu se discuta ! :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Sâm Mar 21, 2015 11:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ok, deci avem parerea mea si a ta si a lui Mircea care promite sa invete...vis-a-vis de vinil in dj-ing. Anyone else? Crezi ca mai e altcinvea care sa-si dea cu parerea? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Dum Mar 22, 2015 3:35 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
strict din punct de vedere tehnic , Vinyl-ul este inferior inregistrarilor digitale.

Are zgomot, separarea canalelor e proasta, are probleme de pitch, etc etc.

Dar are ceva ce inregistrarile digitale nu vor avea niciodata... Are suflet 8)

Glumeam.

Urechea umana adora inregistrarile analogice neesantionate si netransformate in sinusoide modificate compuse din trepte.
este ceva calmant si placut intr-o inregistrare pe DAT sau pe Vinyl.

Pe langa asta, toata lumea stie ca muzica electronica underground si nu numai, de supercalitate iese doar pe vinyl. Mp3-ul este pentru "HIT-uri", adica muzica aceea de cacat care nu ne place dar o ascultam peste tot pentru ca ne este bagata pe gat.

Mp3-ul este in opinia mea cel mai mare compromis facut in ultimii 20 de ani in ceea ce priveste stocarea muzicii.

ESTE cel mai nenorocit standard de stocare. Din pacate nu o sa scapam de el prea curand chiar daca limitarile tehnologice care au ajutat la proliferarea acestuia sunt acum istorie... :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Lun Mar 23, 2015 1:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Apropos de mp3, acum am realizat ca nu s-a schimbat nimic sau aproape nimic la el in ultimii 18-20 de ani. Tin minte prin 97-98 ca incepusem sa trag de pe casete in wav si le "rip-uiam" cu linii de comanda in mp3 (proces destul de lung si anevoios pe un Cyrix la 200mhz) si eram wooow! Facem din 40-50-60Mb Mb la 3-4Mb (pe un hdd de 1,2Gb era mana cereasca), dar iti dai seama ca nu se gandea nici dracu cat de prost suna. Eram fericiti ca bagam muzica de pe calculator si scapam de casete :)))
Deci practic e acelasi format de atunci incoace si inca se pare ca nu vom scapa prea curand, cum ziceai si tu...sau who knows? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Mar Mar 24, 2015 12:21 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Eu albumele care imi plac le am in wav sau falc !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VINIL ???
MesajScris: Mar Mar 24, 2015 7:46 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
In analog apare o saturatie mai mica sau mai mare care nu se compara cu limitarea din digital,
asta e ceea ce place... :) saturatia nu o percepi ca o limitare, ca un maxim peste care suna prost !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România