The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:07 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Sâm Iul 05, 2008 1:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:32 am
Mesaje: 108
Localitate: Botosani
Salut,
a lucrat sau are cineva acest tip de boxe active : behringer eurolive B412DSP sau B415DSP ?
- cum se comporta in regim de 10 - 12 ore de functionare ?
- ajunge aproape de cei 600 w specificati ?
- se simte basul ?
merci .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 05, 2008 1:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
nu am auzit cum suna boxele astea behringer, dar am auzit de la altii ca nu is foarte stralucite.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 05, 2008 1:59 pm 
pe partea de boxe Berry e cam degeaba


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 09, 2008 9:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:32 am
Mesaje: 108
Localitate: Botosani
nu are nimeni asa ceva in dotare aceste modele ? poate nu sunt chiar stralucite, dar au bi-amp, coboara si au si eq .....ce ziceti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 09, 2008 9:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
eu zic sa NU le iei :) vezi.. daca iti permiti macar DB... dar imediat ajungi la banii unor boxe facute de nexus-acoustics si cu un amplif.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 09, 2008 11:14 am 
Am luat eu pentru un event 2 bucati de la user-ul Ipman de pe alldjs.ro
sunt de tot cacatul.nici cu mixerul aproape blana nu am reusit sa scot ceva spl.Cred ca am avut un 115 120 db cu 2005 distorsiuni :lol: si tot nu se auzeau.Iti recomad o combina Sony ca e mai ieftina si face acelasi lucru.

User ul ipman le foloseste la conferinte unde ii este arhi suficient.pentru muzica repet:sony


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Mar Dec 21, 2010 7:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 21, 2010 7:52 pm
Mesaje: 1
mi-am cumparat si eu o boxa activa behringer B215 D 250 w RMS, 126 dB, va rog zicetim si mie daca ii buna, cand dau dau bassu la maxim si volumul la jumate se aude un scartait deranjant , va rog spunetim daca ii cv problema.
Boxa merge foarte bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Mie Dec 22, 2010 12:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
GargoyleLord scrie:
cand dau dau bassu la maxim si volumul la jumate se aude un scartait deranjant , va rog spunetim daca ii cv problema.

aia e problema :?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Joi Dec 23, 2010 4:30 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
GargoyleLord scrie:
va rog zicetim si mie daca ii buna,


GargoyleLord scrie:
cand dau dau bassu la maxim si volumul la jumate se aude un scartait deranjant


GargoyleLord scrie:
Boxa merge foarte bine


Eu cred ca este o problema... UTILIZATORUL
Majoritatea manualelor explica ca la prosti cum se foloseste scula respectiva... pune mana si citeste !
Cu volumu la jumate? pai daca se aprinde un led de clip sunt sigur ca volumul nu e la jumate... cel mult pozitia potentiometrului de volum e la jumate din cursa.
Daca scartaie fara sa se aprinda inca ledul... atunci e ceva in neregula.
Poate fi vorba doar de utilizarea unu hi-pass sau poate fi defect difuzorul.

Vezi sa nu auzi ceva distorsiuni... corectorul permite +15dB pe bass, si daca si semnalul cu care ataci e destul de mare +15dB...

Dar eu trag concluzia ca tre sa citesti manualul... :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Joi Sep 29, 2011 5:09 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Cod:
STERSE ULTIMILE 2 POSTURI

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Dum Iun 23, 2013 6:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:08 pm
Mesaje: 46
Localitate: Mangalia
Sal!Eu am mai lucrat cu 415 dsp si au si crossover .Basul se simte daca il dai..Nu sunt subwoofere sunt dif de banda larga cu crossover reglabil pentru bass.Goarna e la locul ei si difuzorul suplimenste ceea ce ramane.Nu am folosit in regim de mai mult de 8 ore...Pe timp de vara e bine sa fie amplasate in current de aer.Vatajul este un factor neimportant la o boxa.Ceea ce au un avantaj este mixerul dp ele si filtrele de voce si stand by care iti regleaza pickul pe intrare.Banui ca am fost de folos.As adauga o bila neagra faptul ca au 3 piciare in loc de patru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Dum Iun 23, 2013 8:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Vatafu Gabriel scrie:
Vatajul este un factor neimportant la o boxa.Ceea ce au un avantaj este mixerul dp ele si filtrele de voce si stand by care iti regleaza pickul pe intrare.Banui ca am fost de folos.As adauga o bila neagra faptul ca au 3 piciare in loc de patru.


Deci nu spl-ul si cati watti tine e important, ci mixerul de dupa ele... aha !
Acum stiu cum se face un sistem audio, din placa de sunet dau in boxe, apoi in mixer si din mixer ?
Asta imi scapa !

Prietene... mergi la plaje... macar vara fii pe val ! :wink:

Ba eu nu am nimic impotriva habarnistilor, si eu am fost asa, dar de ce universul meu e asta moderator ?
Cand un om e moderator la sectiuinea Dj & Live zone, banuiesc ca tre sa cunoasca una din ele macar... si un pic din cealalta ! daca nu, sa nu se bage, doar sa modereze !

Sunt singurul care sesizeaza va Vatafu e pe langa si el se da ca ar fi in centru ?

Si daca imi arati tu mie unde au boxele alea cross reglabil, eu mananc 10 perechi !!!
Probabil te refereai la low cut, dar ca inginer de sunet ce te dai... este inacceptabil asa greseala si sa numesti goarna un driver sau tweeter... diful suplimeste ce ramane... prietene esti praf, si daca nu convine cuiva ceea ce zic (in afara de Vatafu) renunt la contul pe acest forum care e singurul unde mai activez in domeniu doar din placere pentru pasiunea mea de dj si placerea de a impartasii cu altii informatiile si experienta care le detin, atat cat am !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 12:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 27, 2013 10:47 am
Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Salutari !

Acesta este primul meu post pe acest forum si sper ca sa fie unul de folos celor ce vor citi pe viitor textele mele, texte care trag nadejdea sa fie intotdeauna non-aberante si la obiect.
Eu ma ocup cu sonorizarea si pusul de muzica la petreceri de cununie, nunta, botez etc. evenimente la care in cadrul postarilor mele ma voi referi strict ca si "cumetrii". Nu am si nici nu am avut nici o tangenta cu domeniul sonorizarilor profesionale si nici nu aria de concerte sau orice alte evenimente de acest gen. Ca si activitate, 95% din evenimentele de care m-am ocupat eu din 2006 pana in prezent au fost reprezentate de petreceri pentru un numar cuprins intre 20 si maxim 200 de persoane. Pe partea de reproducere a sunetului sunt un fan al bradului Behringer care mi-a fost de un real ajutor mereu, neavand nici un fel de problema de ordin tehnic cu nici un echipament detinut de mine si produs de aceasta companie. Ce am folosit eu de la ei pana in acest moment au fost boxe pasive (B1520PRO), amplificatoare (EP2500), boxe active(B415DSP, B215D, B815NEO, B1500D), mixere de formatie (XENYX1202FX, XENYX1204USB , mixere de DJ (VMX300, DJX700, DJX750) si microfoane cu fir (XM8500).

Referitor la subiectul acestui topic, pot spune ca eu personal am fost foarte multumit de comportamentul, puterea si SPL-ul oferit de o pereche de Behringer B415DSP folosita in cadrul multor "cumetrii" pe perioada de 10-12 ore cu variatii de volum si nu tinute in "blana" pe toata durata utilizarii. Pentru costul lui de achizitie si pentru un simplu satelit fullrange, comportamentul este unul mai mult decat decent, ca un minus ceea ce pot spune despre B415DSP este ca pe partea de inalte devine deranjanta peste 75% volum, insa ca plus pe partea de bass sta bine coborand binisor in frecventa si putand sonoriza lejer cu o singura pereche o petrecere de 100+ persoane fara nevoia unui subwoofer.

Panoul din spate:
Imagine

Cele 2 intrari ajuta mult in aplicatii simple gen prezentari cu 1, 2 microfoane sau 1 microfon si fundal sonor. Cu doua microfoane conectate direct in mixerul din spate ati rezolvat treaba fara nici un alt mixer separat. Mai aveti si un filtru trece sus, reglaje de joase si inalte plus 2 setari DSP de reproducere MUSIC sau SPEECH, in cel de-al doilea fiind taiate frecventele joase si accetuate cele medii pentru o reproducere buna a vocilor.

La volume mari intra DSP-ul si taie din frecventele joase, lucru care mai mult ca sigur ii va deranja destul de mult pe unii dintre voi amatori de sunet puternic sau amatori de mix cu batai suprapuse pe perioada lungi de timp. Ledul albastru de pe fata incintei isi schimba culoarea in rosu cand intra limitarea in functiune si astfel va atentioneaza dar cum de obicei suntem montati in spatele boxelor trebuie sa fim atenti la ledurile de pe panoul din spate.

Au racire pasiva, cu un radiator de mari dimensiuni. Nu am avut niciodata probleme cu incalzirea prea accentuata a vreuneia din cele 2 bucati utilizate. Nu am abuzat excesiv nici un echipament detinut si nici nu am de gand sa fac asa ceva pe viitor. Aceasta incinta intra in clip greu dar totusi nu trebuie exagerat semnalul dat spre ea si nici volumul la care este tinuta.

Un lucru demn de luat in seama la acest model de incinta este greutatea deloc neglijabila a acesteia de 34KG si tocma acesta a fost motivul pentru care le-am inlocuit cu modelul B815NEO care are difuzorul cu magnet neodym si o sursa de alimentare noua pentru alimentarea amplificatorul in clasa D si o mult mai convenabila greutate de 23KG. Oricat de tare, mai clar sau de profund superior s-ar auzi bassul lui B815NEO fata de B415DSP, acesteia ii lipsesc mediile native, ele trebuind a fi completate din EQ neaparat pentru un sunet rotund.

PS: Intr-adevar, are doar 3 punct de sprijin si va sfatuiesc sa nu incercati sa le puneti una peste cealalta. Manarele de transport sunt gandite pentru manute de chinez mic pentru ca o mana de dimensiuni medii nu poate cuprinde bine absolut deloc manerul la ambele modele.

_________________
Imagine
DJ CRISTIAN NICULICI - Bucuresti @ http://www.DJlaPetrecere.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe active - eurolive B412DSP & B415DSP
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 2:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Cristian Niculici scrie:
Salutari !.

Bine ai venit pe forum!

Din moment ce nu ai folosit altceva, nu ai de unde sa cunosti diferentele, si se pare ca nici nu esti interesat.
Faptul ca iti faci treaba si ca esti multumit, felicitari; putin reusesc acest lucru.
E ca si cand ai avea o masina...
Daca e dacie 1300 si nu e alta...mergi cu ea si esti multumit ca nu mergi pe jos, iti faci treaba. Daca te-ai plimba intr-o zi in vreo "straineza", perceptia, pretentiile si standardul tau se va ridica.
Asa e si cu echipamentele audio, nu ai de unde sa stii, pana nu faci o comparatie, cu "ochii tai" si urechile tale.
Bineinteles, ignorand in acesta maniera ca esti/devii devotat unei firme, indiferent de motivare; eu personal, ma rezum doar ce aud urechile mele si sistemul de masura.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România