The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:36 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 12, 2009 11:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
In privinta CDJ-urilor, fiecare alege ce i se potriveste, Eu am ales CDJ400 pentru ca este si midi, are USB port, pot pune muzica de pe un stick sau un pc, care pe mine personal ma avantajeaza cand e vorba de playlist. Categoric CDJ800 e mai performant nu cu mult, are jog wheel-ul mai mare, plus care un selector de speed, 1000MKIII are loop mai bun, selector de speed plus sesivitata la apasare, directia foward plus jog wheel mai mare. Evident CDJ1000 MK3 e varful dintre cele 3. Din pacate 800 si 1000 nu sunt midi, nu au porturi USB sau fireware, dar pentru profesionisti asta nu e chiar un minus. Legat de DJM800 eu sunt multumit, Iar legat de varful la acest capitol, eu nu am pus mana pe un EVO5, am auzit de el, dar nu am pus mana, ce am vazut si m-a impresionat e Pioneer SVM 1000 dar are un pret colosal, aproape 7000$ :roll:

Slick are dreptate legat de DJM800 si xone92 si in acel top dat de DNA EVO5 si DJM800 cam nu sunt in aceeasi categorie, pentru ca Pioneer DJM-800 e incadrat ca Ultimate Club DJ Mixer si Ecler Evo5 ca Best USB/FireWire DJ Mixer. Totusi ii dau dreptate lui DNA pentru Dj profesionisti se indreapta tot mai mult spre midi, spre pc-uri (cel putin ultimele versiuniu traktor DJ, ii trimit spre midi si pc/mac. Carl Cox si Sven Vath sau lipit tare de traktor pro si nu sunt singurii ) :wink:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 13, 2009 4:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
clar ... multi mi`au spus ca midi si pc vor fi de viitor ...
dar pana atunci sa ne bucuram un pic de mixatul asta live pe playere :P
peste cativa ani o sa zicem old school la mixatul pe 2 playere si 1 mixer :lol:

am si eu o intrebare legata de djm 600 ... la echo ... ii dau volum din controlul efectelor ... apas butonu` incepe echo ... iar cand apas iar butonu` de la echo ... imi taie si echo instantaneu ca la delay. nu ar trebui sa mai ramana un mic echo in functie de volumul dat de butonul de la efecte?si sa se auda din ce in ce mai incet pana nu se mai aude?
intelegeti ce vreau sa zic ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 13, 2009 6:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
nu....nu iti mai ramane echo deloc....il taie instantaneu.....si eu am observat chesta asta...si la delay la fel....la toate efectele se comporta la fel

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 13, 2009 9:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
aha ...
stiam ca la delay il taie direct ...
dar stiam ca la echo ramane un pic ...
si la 400 si la 800 ramane ...

dar vreo problema legata de butoanele alea 2 de la efecte ... cu care selectezi beaturile pt efecte stie careva?
adica merg cam greu ... sa fie ceva bulit rau prin el sau doar din cauza ca nu e curatat ...???
butoanele merg ... dar trebuie sa apesi mai tare ... mai hotarat pe ele ... sau cand apesi sa misti un pic degetu` stanga dreapta ... ca sa mearga ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 14, 2009 2:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
probabil sunt prafuite....fenomenu` asta nu lam mai intalnit...cel putin pe 600`le pe care am lucrat eu nu aveam absolut nici o problema...cu toate ca avea aproximativ 6-7 ani de folosinta in regim de club :)

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 14, 2009 12:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Depinde de spatiul unde lucrezi, imaginativa daca lucrezi la tara undeva. Praful fumul, umiditatea afecteaza cam tot ce e electronic. Plus ca depinde si cum sunt utilizate, sunt rezistente sincer, dar nici cum abuzeaza unii :roll: Legat de efectul de care te plangi, la 800 nu cade instantaneu, are un pas de trecere si chiar bun.


Ultima oară modificat de Fabian David pe Joi Iun 18, 2009 12:19 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 14, 2009 10:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
de efectul de la 600 se plangea nu de la 800 :)

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 15, 2009 9:39 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
da ... de cel de la 600 :) la 800 e jale efectu` ... e mai reusit ca la 400 ...

trebuie sa ma duc cu el la curatat zilele astea ... cam cat o sa ma coste? sa curat un djm 600? si are cineva idee pe unde as putea sa`l duc? eventual o firma buna din bucuresti (am inteles ca sunt unele care dau si garantie cateva luni dupa ce il curata)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 18, 2009 12:15 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
La 600 ma refeream si eu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 8:57 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
FuBu scrie:
La 600 ma refeream si eu...


tu ai zis ca la 800 nu cade vrusc ... ca are o trece frumoasa ... si chiar asa e ...
e foarte reusit efectu` la 800 ... dar la 600 il taie direct cand ai dezactivat butonul de efect ... chiar si cu volumul de la efecte tare ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 11:10 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Sunt curios dupa ce il curata, daca se rezolva... Pentru trebuie sa aiba o mica trecere, are 400 si nu are 600? Mi se pare ciudat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 12:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
si mie mi se pare ...
dar a mai zis cineva ca asa e efectul la 600 :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 6:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
M-am jucat putin un 600 dar nu am observat faza asta... :roll: Acum nici eu nu am fost prea atent...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 10:43 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 08, 2010 12:12 pm
Mesaje: 34
Localitate: Timisoara
Parerea mea este ca cine doreste sa mixeze profi va folosi djm 600/400 si cine este la inceput va folosi djm 800 care te "ajuta"la mixaje, adica te aduce cu acordul cit mai aproape de cel original, adica cine a mixat in key stie despre ce e vb, astai avantajul lui djm 800, daca gresesti un pic te mai ajuta si el, in rest o gramada de efecte care poti sa l-e folosesti foarte bine pe ritmuri ce depasesc 135 bpm.
Cel mai cool efect de la Pionner m-i se pare roll, in rest c-am ciudate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 02, 2010 7:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
dannyinthemix1 scrie:
Parerea mea este ca cine doreste sa mixeze profi va folosi djm 600/400


s-o crezi tu...

dannyinthemix1 scrie:
si cine este la inceput va folosi djm 800 care te "ajuta"la mixaje,


...adica tu crezi ca apesi un buton si gata mixul?

dannyinthemix1 scrie:
adica te aduce cu acordul cit mai aproape de cel original, adica cine a mixat in key stie despre ce e vb,


...ai prins tu ceva "din zbor" despre armonicile astea... dar te cam depaseste subiectul

dannyinthemix1 scrie:
astai avantajul lui djm 800, daca gresesti un pic te mai ajuta si el,


... "one-touch-mix"...again

dannyinthemix1 scrie:
in rest o gramada de efecte care poti sa l-e folosesti foarte bine pe ritmuri ce depasesc 135 bpm.


...nu vad ce legatura are tempoul piesei cu alegerea efectului, in plus DJM800 ajusteaza automat efectul dupa BPM-ul piesei

dannyinthemix1 scrie:
Cel mai cool efect de la Pionner m-i se pare roll, in rest c-am ciudate.


poate sunt ciudate pentru tine... pentru altii sunt foarte utile

In final, DJM800 este un DJM600 imbunatatit... este net superior din toate punctele de vedere (fadere, knob-uri, efecte, calitatea efectelor, constructie)...sectiunea COLOR FX e foarte indragita de toti dj-ii...spun asta ca fost posesor de djm600 si actual posesor de djm800

P.S. dannyinthemix1 incearca sa nu dai sfaturi eronate... mai ales daca nu stiii despre ce vorbesti ...fara suparare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România