The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 8:20 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Se numeste latenta si depinde de placa de sunet si performanta sistemului.
Iti trebuie musai driver asio, si un sistem care sa tina cand cobori cu latenta sub 5ms.
Urechea umana, in medie e insensibila sau se adapteaza foarte repede la latente sub 10ms.
Dat fiind ca vrei sa folosesti timecode, iti trebuie o latenta mai mica de 5ms,
pentru ca ai latenta si la intrarea semnalului din cd-timecode in sistem si la iesire... deci 5+5 = 10

Daca mergi pe midi, te intereseaza doar latenta pe iesire, cea de intrare nu mai exista,
iar latenta midi este atat de mica in ziua de azi incat nu se mai ia in calcul !

Deci orice ai lua... latenta depinde de sistem si driverul placii audio !

Chiar nu va inteleg de ce vreti timecode in lc de midi...
Adica tot folositi un soft ! Ai mai multe avantaje pe midi,
te plictisesti de ce face un buton, il pui sa faca altceva ! :lol:

Nu se merita timecode decat daca ai viniluri si faci scratch... atat !
Daca nu e cazul, eu recomand sa va luati un contriller,
in plus iesiti si mai ieftin si daca luati Pioneer DDJ SX sau Numark NS7 II !

Toate cele bune !

Imagine

Imagine

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 8:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
latenightevents scrie:
eu ma gandesc ca oricum, pe orice cd-player , in modul clasic, cu cd-uri , daca vibreaza prea grav pupitrul atunci exista riscul sa "sara"...de asta si sl-dz 1200 au bucse cauciucate pe picioruse.
eu ...
am "pata pusa" pe cdj 1000 mk3, djm 800 si rane sl3. tot setul ma ajunge undeva la 7000 de lei .
totodata, am gasit la 8500 de lei, cdj 9000 si djm 700 ...

ce parere aveti ? ca performanta, feeling tot ansamblul

1 cdj 1000 mk3 cu djm 800 si timecode ( si cu timpul un ddj sp1 pentru control mai bun la serato )
2 consola ddj sx sau eventual noua pioneer ddj sz
3 cdj 900 cu djm ... fara placa de timecode pentru au ele functie hid

eu inclin catre varianta 1 .. dar.........nu stiu exact care este diferenta de lag ... nu vreau sa fie ditamai lag-ul la cue poin si loop-uri ...

inteleg, dar am avut doua console de la numark...un mixtrak pro si un n4 ...intr-adevar , e foarte ok, dar nu se compara cu feelingul a doua cd-playere si un djm . sunetul este altul, corectiile sunt altele.
ce configuratie ar trebui sa aiba sistemul pentru a reduce latenta la minim ?
ce placa de sunet este mai potrivita ? RANE sau TRAKTOR ??
va intreb pentru ca, repet, nu am mai utilizat timecode...doar cd si consola...
ma joc pe un set de sldz puse pe timecode traktor a6 si imi par destul de ok ... ma gandesc ca mk3 s-ar misca mai bine totusi .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Lun Feb 03, 2014 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 09, 2009 11:30 am
Mesaje: 60
Localitate: timisoara
Salut mergi pe varianta ddj-sz nu vei ramane dezamagit este exact jogul de la cdj2000 si cu partea de mixer de la djm900srt (acelasi cros magnetic) , sa nu vorbim de 2 usb-uri soft gratuit si ca banuti tot peacolo ca si 2 cdjmk3 si un djm folosit , daca este prea scump cumpara ddj-sx care este si ea o consola decenta. Iar in ce priveste experienta ta cu numark mixtrack pro gandestete ca acea este o consola entry level(for bedroom dj's) si timecode este o tehnologie depasita si sa nu vorbim de playere care modelul mk3 nu se mai fabrica de 5 ani cred nu mai investiti in technologii apuse . mult succes

_________________
www.musicservice.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Lun Feb 03, 2014 9:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
mk3 si djm 800 sunt o "feblete"a mea .. la fel cum pentru colegul meu de evenimente a fost o pereche de sldz1200 ..
1000 mk3 sunt frumoase, imi plac ca si prezenta la pupitru ... o consola .. cel putin ddj sz imi place .. face treaba ..
dar nu as renunta la o pereche de mk3 si un djm .. nici macar ca dimensiune .. 96 cm puse toate 3 vs 86 la ddj sz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Mie Aug 20, 2014 8:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Ca fost posesor de DJM800+cdj1000mk3+Traktor+X1 + timecode ...

...votez pentru MIDI :D

...argumentul meu este: mai multa creativitate

Cu timecode esti oarecum limitat, cine vrea "feeling-ul" sa ramana la technics mk5

Setup-ul meu preferat: DJM900 nexus + cdj2000 + NI maschine ...dar pe care nu-l voi detine niciodata, deoarece am parasit aria "stage&sound" in favoarea comertului. :mrgreen:

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 9:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
salutare,
va rog ajutati-ma cu o idee....un sfat
am cdj1000mk3 cu djm 800 , placa traktor A8 , si merg pe timecode cu traktor 2.6.8 ( pe un pc desktop cu 2.5 ghz dual core 2duo si 4gb ram .... mai fac ele figuri , na ,,windows..
mai am un laptop, cu 2.1ghz dual core 2duo, si 4 gb ram. am pus tot 2.6.8 ( versiunea de pe site-ul traktor ) ... merge, dar se tot intrerupe.
recomandati-mi va rog o versiune de traktor, care sa functioneze bine cu windows pe 2.1gbh dual core 2duo si 4 gb ram.
vreau sa incep sa-mi folosesc laptopul pana imi iau un macbook .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 8:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Eu nu am avut probleme cu traktor 2.6.0 (asta folosesc si acum) si am un i3 la 2,35GHz cu 6GB ram.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Dum Noi 02, 2014 4:05 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
latenightevents scrie:
salutare,
va rog ajutati-ma cu o idee....un sfat
am cdj1000mk3 cu djm 800 , placa traktor A8 , si merg pe timecode cu traktor 2.6.8 ( pe un pc desktop cu 2.5 ghz dual core 2duo si 4gb ram .... mai fac ele figuri , na ,,windows..
mai am un laptop, cu 2.1ghz dual core 2duo, si 4 gb ram. am pus tot 2.6.8 ( versiunea de pe site-ul traktor ) ... merge, dar se tot intrerupe.
recomandati-mi va rog o versiune de traktor, care sa functioneze bine cu windows pe 2.1gbh dual core 2duo si 4 gb ram.
vreau sa incep sa-mi folosesc laptopul pana imi iau un macbook .


Pentru utilizare cu timecode CD sau vinyl recomand o varianta "scratch".
http://www.native-instruments.com/en/pr ... cratch-a6/

Daca versiunea este de la 2.1.1 in sus iti trebuie timecode MK2
http://www.native-instruments.com/en/pr ... rol-media/


Conform recomandarilor minime de sistem, te incadrezi cu partea hardware.
http://www.native-instruments.com/en/pr ... fications/

Optimizare Windows pentru audio gasesti aici:
viewtopic.php?f=55&t=14312

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: serato(rane) vs tractor(native instruments)
MesajScris: Lun Noi 03, 2014 8:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
latenightevents scrie:
salutare,
va rog ajutati-ma cu o idee....un sfat
am cdj1000mk3 cu djm 800 , placa traktor A8 , si merg pe timecode cu traktor 2.6.8 ( pe un pc desktop cu 2.5 ghz dual core 2duo si 4gb ram .... mai fac ele figuri , na ,,windows..
mai am un laptop, cu 2.1ghz dual core 2duo, si 4 gb ram. am pus tot 2.6.8 ( versiunea de pe site-ul traktor ) ... merge, dar se tot intrerupe.
recomandati-mi va rog o versiune de traktor, care sa functioneze bine cu windows pe 2.1gbh dual core 2duo si 4 gb ram.
vreau sa incep sa-mi folosesc laptopul pana imi iau un macbook .

seteaza latenta placii de sunet audio 8,acolo e buba,eu folosesc un core 2 duo 4 gb ddr si merge perfect 2.6.8 pe un pioneer ddj t1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România