The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 2:15 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 09, 2010 6:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
cum pot sa rutez ceea ce reda winamp prin reaper!???, am doua placi de sunet, sa zicem A si B!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 09, 2010 7:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
remy66 scrie:
cum pot sa rutez ceea ce reda winamp prin reaper!???, am doua placi de sunet, sa zicem A si B!


In winamp

ctrl+p/OUTPUT/DIRECT SOUND OUTPUT/CONFIGURE...

...si la primary sound driver alegi orice altceva din lista(acolo e definita care placa sa folosesti, alegi care vrei)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 7:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Cred ca va trebui sa renunti la cele 2 winampuri
Încarcă Traktor pe o placa si Reaper pe cealalta. De exemplu. Și mixezi analogic ieșirile pe mixer. (care sună prost)

Daca vrei digital sau mai bine zis virtual total atunci trebuie să încerci altceva.
Legi Reaper și Traktor prin ReaRoute sau prin ReWire.
Deci Traktor intră într-un canal stereo pe Reaper și mixezi microfoanele și muzica din Traktor în Reaper.
Am văzut încercată figura asta cu mai multe și cu Reaper merge cel mai bine.
Respectiv din toate aplicațiile ASIO Reaper e cel mai rapid și stabil.
Winampul nu merge cu ASIO natural, altfel puteai să bagi direct Winampul în Reaper.
Poți să încerci cu plugin-uri care fac Winampul să meargă ASIO.
N-am încercat și bănuiesc că plugin-urile alea sînt făcute pe colțul mesei, dar nu te costă nimic să încerci.
uite unul http://www.winamp.com/plugin/asio-output-plugin/156466
uite altul http://otachan.com/out_asio(dll).html aici out_asio(dll)_067.7z (dll version) Ver. 0.67 (182KB)


ReWire și ReaRoute sînt 2 modalități de a lega diverse softuri audio pe același computer. Într-o aplicație generezi sunete - sintetizator, sampling - și rutezi sunetul digital fără cabluri, fără să ieși pe nici o placă de sunet în ALTĂ aplicație care procesează, mixează, adaugă microfoane ( să zicem). Apoi scoți sunetul afară din a doua aplicație, perfect sincron. Trebuie doar să te asiguri că amîndouă aplicațiile funcționează la aceiași parametri: 24 biți, 44,1 kHz să zicem.
Sau într-o aplicație ai niște sintetizatoare și în alta alte sintetizatoare. Cele 2 aplicații funcționează în același timp ca și cum ai avea o singură aplicație care face de toate.
Singura limitare e că una din aplicații e host și celalaltă slave. Cea slave trebuie să scoată sunetul prin host. Asta e tot.
Dar modalitățile astea există doar pentru aplicațiile ASIO, deci nu pentru drivere obșnuite de Windows, gen DirectSound, sau WDM.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 5:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Octavian, ai intuit bine ceea ce vreau sa fac! :D Da, doresc sa trimit ceea ce reda un player software prin REAPER, asa incat pe canal 1 sa am TRAKTOR,, pe canal 2 microfon, si asa mai departe....deocamdata experimentez, si daca ma pot obisnui si este ok, o sa incep sa cumpar tot ceea ce trebuie pt trecerea completa pe digital! Ma incita la maxim sa folosesc asa ceva...
P.S. Ieri am avut o a doua sonorizare la oserbare si am repetat figura cu delay-ul, e ok pt mine! Ce stii de procesorul SHARK 11O de la behringer, are delay-ul pe care il doresc? Daca da, va fi prima achizitie!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 7:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Verificat: REAPER+VIRTUAL DJ, FUNCTIONEAZA!!! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 10:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Habar n-am de procesorul DSP110, dar e suspect de ieftin. La prețul ăla alte firme abia oferă o cutie cu conexiuni, maxim un DI.
Dar nu înțeleg ce rost mai are să îți iei un procesor cînd oricum treci prin calculator cu microfoanele și aici capeți latența cu care scapi de microfonii.

Apropo de Behringer şi comentarii legate de firma asta
Behringer face scule bune şi scule proaste, ca orice firmă din lumea asta.
Am găsit Behringer pe lista de scule de la firme mari şi foarte mari. Uite exemplu pentru turneu Tom Petty unde numai echipamentul pentru FOH e peste 400.000$ (fără scenă sau PA - numai echipamentul din cortul FOH) pe listă apar 3 Behringer multiband de-noisers http://mixguides.com/consoles/product_f ... soles-0901
Citiţi lista de echipamente că e absolut de top.
Concluzia e că nu tot ce zboară se mănîncă.
Și mai știu un convertor Behringer folosit în toată lumea, ADA8000 care costă ridicol de puțin pentru ce face. Și face bine atît timp cît nu îi folosești ceasul intern ci unul extern.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 13, 2010 12:53 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Verificat si cu winamp,a mers vreo 5 ore si nu a crapat nimic.... voiam acel shark pr inceput, sa combat microfonia, asta pana trec pe digital! Urmatorul pas, este sa vad daca pot ruta muzica din 2 winamp prin reaper, asta ma va ajuta foarte mult! Va tin la curent! Daca reusesc rutarea aceasta, nimic nu ma mai impiedica sa trec pe digital! Oricum, la faza in care sant acum, nu pot functiona simultan virtual dj si winamp!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2010 6:17 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
@ Octavian: Felicitari pentru articol....

Eh acum sa sti ca nu ma simt deloc complexat ca am un M-audio Delta 1010LT si monitoare Behringer :lol: :wink:

Deci se poate folosi un soft cu playere reale care prezinta midi control asemenea si mixerul... si se da softul ala de pe auto sync sau ce functii are si voila: mixezi pe aparatura reala doar ca in loc sa ai cd acolo, controlezi that f***ing... software :wink:

E drept ca nici eu nu fac asta... am playere :lol:
Insa in partea de creatie si sonorizari de mare amploare folosirea rackurilor virtuale de effecte este un plus (minus de greutate, depinde cum privesti) pentru cine stie...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Ultima oară modificat de Iordache Ionut pe Joi Iun 17, 2010 8:54 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2010 12:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Citat:
Insa in partea de creatie si sonorizari de mare amploare folosirea rackurilor virtuale de effecte este un plus


Soluția propusă de mine nu e pentru sonorizare de mare amploare. Dimpotrivă. Eu o folosesc la un musical care nu are resurse financiare, dar are o complexitate imposibil de strunit în analogic. Soluțiile virtuale viabile ieftine sînt puține dar se înmulțesc. La fel și cele scumpe. În ultimii 3 ani piața a fost inundată de platforme virtuale pentru mixat/procesat live. De la apariția dual-core-ului și trecerea Apple pe Intel industria se schimbă vizibil. Cel mai bun exemplu pentru mine e A&H iLive, a treia platformă ca vînzări după Digidesign și Yamaha. Yamaha e doar digital iar Digidesign e o amețeală între. iLive e virtual pur. Cutia de conexiuni de pe scenă conține tot, mixerul nu e altceva decît un controler la distanță. Se poate mixa foarte bine doar cu cutia cu conexiuni (care conține și un ditamai calculatorul cu Unix) și un laptop cu wifi. Fără suprafața de control căreia unii îi spun "mixer". Și vorbim de o soluție de peste 50.000 euro. Care mixează la nivel de top concerte de prim rang oriunde în lumea asta. Am văzut concert mixat doar cu cutia și 3 oameni cu 3 laptoape (FOH, monitor, sală) Cutia e exact cît 2 navete normale de bere puse una peste alta. Adică o cutie în care intră 64 de XLR in și 32 XLR out plus încă vreo 20 alte conexiuni. Și arată așa http://www.ilive-digital.com/news_story.asp?view=589
Ce urmează se și vede deja. Se poate mixa cu telefonul dacă are wifi. Sau o tabletă cu touch screen de mărimea netbook-ului. Te duci la concert Aerosmith și lîngă tine e un tip care scoate un calculatoraș puțin mai mare decît un iPhone și modifică EQ -ul de la linia de spate sau eventual crossover-ul și delay-ul de la linia de mijloc. Wifi și interfețe minime, ăsta e numele jocului în continuare. Pentru cei ce se visează în spatele unor console uriașe, am o veste tristă. S-a terminat cu ele și în live și în studio. Viitorul e minimalist. Sau oricum foarte diferit de ce se așteaptă foarte mulți. 3 ecrane de 32 inch de exemplu http://www.youtube.com/watch?v=L7uItrz1 ... _embedded#
Și revenind la soluții ieftine, tot ajung prin teatre pe la tot felul de reprezentații unde microfonia și sunetul prost sînt la ele acasă. Culmea am ajuns și prin camerele sunetiștilor ca să constat că se investesc bani în tot felul de soluții depășite tehnologic.


Ultima oară modificat de octavian pe Vin Iun 18, 2010 12:20 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2010 6:15 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Ai inteles gresit... la gabarit ma refeream si eu... :wink:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2010 7:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
octavian scrie:
Practic XP-ul devine mai stabil decît OSX-ul


He, aici cred ca te referi la Hackintosh. folosesc OSx de ceva ani si nu prea am vazut kernel panic sau crashuri. Sincer. Insa numai pe masini Apple. Chiar si acum lucrez cu Traktor pe OSx si NI Audio 8 DJ. Singura chestie ce m-a dezamagit la placa asta este ca nu e si FW. In rest sunetul e ok.
Si pe mine ma tenteaza sa trec pe virtual ca pe remy66 cu toate ca nu fac sonorizari de asemenea amploare - maxim 2-3 voci cu negative. Insa marea mea problema este microfonia - daca as reusi sa scap routand macar microfoanele in felul acesta ar fi extraordinar. Nu mai vorbesc de efecte, compresie & stuff. Cred ca te voi innebuni cu intrebari pentru ca vreau sa fac aceasta chestiune pe OSx - sper sa nu te deranjeze.

PS: felicitari pentru explicatii si pentru articol.

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2010 8:04 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Nu merge o placa audio externa pe USB intr-un port FireWire, cu un adaptor ceva? Ar avantaja-o cu ceva?

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2010 8:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Nu e posibil - sunt 2 chestii total diferite uite aici explicaţii http://www.wisegeek.com/what-is-a-firew ... dapter.htm
Sunt ceva adaptoare penru camerele video însă funcţionează cu drivere speciale.

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 11:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Citat:
Practic XP-ul devine mai stabil decît OSX-ul

He, aici cred ca te referi la Hackintosh.


Hehe, am pus special textul acolo. Știam că cineva o să sară în sus. OSX-ul e mai stabil decît XP-ul dar nu e mai stabil decît XP-ul modificat. Fără Hackintosh. OSX-ul chiar pe mașină Apple e ușor să-l faci să crape doar cu Logic sau Digital Performer. E adevărat că nu cu 2,3 canale ci cu 25, 30 și foarte multe VST-uri în special samplere și module de sinteză. Dacă încerci cu Logic 9 și Snow Leopard e și mai ușor. Parcă s-au prostit în ultimul timp, Logic 9 e foarte lent și plin de bug-uri.
Dealtfel să nu crezi că sînt singurul care a observat. Mixere digitale celebre gen Digidesign Venue folosesc XP modificat pentru control live în loc de OSX. Și vorbim de scule din regiunea 50.000 - 120.000 $.
Hackintosh-ul a evoluat foarte mult de acum 3 ani. Între timp poți instala pe un PC cu arhitectura identică cu Apple (pînă la lotul de fabricație) MB, procesor, RAM, video, HDD, instalezi cu discul original Apple (cu tot cu licență), doar cu un mic loader. Poți face upgrade-uri on-line. Practic Snow Leopard original se instalează pe același hardware, singura diferență e în procesorul Intel și în biosul MB-ului, diferență de care se ocupă loader-ul (care ca să fie clar, e SCĂPAT de Apple, de un programator care a plecat de la Apple. Dacă ai auzit de scandalul iPhone cel nou (cel pierdut-furat-returnat), e cam aceiași schemă. E un model de bussines/marketing care se pare că funcționează foarte bine.
Revenind la sonorizări virtuale, ai o problemă care am expus-o de mai multe ori. USB-ul nu e foarte rapid și mai ales nu e destul de stabil pentru audio profesional. Nici o sculă profesională audio nu folosește USB. La unele interfețe scumpe nici măcar Firewire nu e deajuns așa că au propiile conectoare speciale, mai rapide decît Firewire.
Dacă nu te deranjează întîrzieri de 20 de milisecunde doar pe USB atunci nu e nici o problemă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 15, 2010 1:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
E posibil sa ai dreptate - eu folosesc Apple in detrimentul PCului de vro 5 ani incoace in mod curent la job si acasa si de mai bine de 7 poate 8 am avut tangente - singura mea legatura cu Windowsul este ca sunt nevoit sa-l folosesc in masina virtuala pentru ca nu mai am suport la un printer. De atunci nu m-a mai inetresat deloc windowsul deci e posibil sa ai dreptate. Eu am pus OSXul cand am cumparat compul si tot ala e lucreaza impecabil fara sa fiu nevoit sa-l modific etc. Total de acord cu "furatul" oricum este momentul ca OSXul sa poata fi instalat oficial pe orice comp aici Apple pierde insa va pierde si controlul probabil. Sau poate nu - se va umple de bani de la producatorii de deviceuri cine stie. Una peste alte, asta este cu totul alta discutie si nu-si are locul aici.

Nu, nu ma dernajeaza inarzierile de 20 ms iar daca e cineva deranjat de asta sa-si cumpere scule. Nu cred ca nu se poate canta live cu o asemena intraziere mai alesc ca pretentiilu nu sunt atat de mari. Problema mea este microfonia si de ce nu si efectele, compresia etc. Mai ales ca de cela mai multe ori vorbesc, iar cand cineva o sa cante iar nu e o problema. Daca sunetul este ok ... si nu la nivel de Recording - nici pe departe nu urmaresc asa ceva - eu am nevoie de un sunet live onorabil -atata tot. Sala in care sunt are acustica extrem de proasta - structura metalica rigips neantifonat, multe, foarte multe colturi grinzi etc.
Este aproape imosibil sa nu faci microfonie. Trebuie sa investesc in procesare de aceea ma gandesc ca aceasta solutie mi-e mai la indemana pentru 1 - 2 microfoane. Oricum pe Native instruments Audio 8 DJ am si o intrare de Mic pe care o pot ruta. mai folosesc una de pe mixer, semnal mono pentru cele 2 microfoane e suficient. Repet nu vreau nimic pretentios, 20 ms sunt foarte greu de sesizat pentru majoritatea oamenilor. de aia cred ca voi reusi si cu USBul. Trebuie sa mai citesc sa vad cum se face efectiv si pas cu pas povestea respectiva - nu mi-e foarte clar cum si in ince fel se lucreaza.

Inca ceva - Reaper exista si pentru OSX ceea ce-mi convine de minune.

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România