The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:30 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 9:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Aha cum zici tu ... ma gandeam ca oricum nu-ti ofera foarte multe chestii winamp dar cum spui tu. Succes sa ai.

_________________
Părerea mea!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: O recomandare daca se poate.
MesajScris: Dum Aug 08, 2010 11:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 08, 2010 10:59 pm
Mesaje: 6
As avea si eu nevoie de o recomandare pentru interfata audio. Sunt DJ pentru diferite ocazii dar mai sunt si evenimente la care mai trebuie sa mixez 3-4 intrumente/microfoane. Ceva in genul la Motu UltraLite dar ceva mai ieftin. As vrea sa pun accent mai mult pe stabilitate (sa nu-mi dea erori) decat pe calitate. Momentan ca DJ folosesc ceva de la Creative deci cred ca am multe variante sa obtin si calitate mai buna :D. Dar in primul rand ma intereseaza sa fie stabila sa nu ma lase cand ti-e lumea mai draga. Ce mi-ati putea recomanda, cel putin ca marca.

P.S. Ma intereseaza pentru laptop.

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 03, 2010 7:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
octavian scrie:
Dacă nu mă înşel deja ai 2 plăci de sunet cu 2 winamp-uri??????
Tu eşti candidatul ideal pentru mixereless - mixatul fără mixer.
La ce foloseşti Soundcraftul? Ca să mixezi 2 microfoane wireless cu 2 winamp-uri?
Păi o singură interfaţă audio multicanal 8 sau chiar 16 canale şi ai rezolvat totul. Dacă tot ai calculator mare ia o interfaţă PCI care te costă mai puţin, nu are latenţa Firewire. De exemplu un M-Audio 1010LT pe la 200 euro. 8 intrări şi 8 ieşiri sunetul nu e extraordinar, e M-Audio, dar cred că o să ai o surpriză chiar şi aşa. http://www.soundcreation.ro/placi-de-su ... id265.html
Mai iei şi un controler BCF 2000 cu 150 euro şi cam gata.
Restul e în softwware.
Dacă o să auzi cum sună o interfaţă mediocră faţă de Soundcraftul ăla o să rămâi un pic uimit.


Cu o placa audio PCI, un BCF si softul Reaper pot mixa un numar de 3-4 microfoane la care sa le adaug cate 2 efecte pe fiecare asa cum face mixerul Dynacord Powermate 1000 ? .... mai pe scurt... cu o asa combinatie pot face in virtual ceva asemanator cu efectele de pe Dynacord?
Am citit despre un mixer Behringer DDX3216 ,care nu se mai construieste, ca aveai posibilitatea de a pune 4 efecte simultan pe un singur canal... eu asta vreau sa obtin in virtual... este posibil? ... intreb ca sa stiu daca trec la experimente sau nu.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Mie Oct 06, 2010 10:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Cu o placa PCI si cu Reaper poti pune 10-20 efecte pe canal, poti mixa 10 microfoane sau mai mult (eu asta fac)

Behringer DDX3216 e depasit din multe puncte de vedere dar vad ca Phonnic l-au copiat si l-au scos din nou la de 2 ori pretul. http://www.thomann.de/gb/phonic_summit.htm Ma rog i-au pus touchscreen si i-au adaugat 96KHz. 2 efecte pe canal.

Solutia virtuala e mult superioara din multe puncte de vedere. Dar necesita mai multe cunostinte, are o curba de invatare, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Vin Feb 04, 2011 4:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Excelent articol. Am avut aceasta idee acum 2-3 ani dar nestiind ce sa caut am apelat la solutia analog, mixer amplificat Phonic, etc.

Intre timp, de vreo 3 luni am descoperit amplificatoarle pe lampi si sunetul lor bestial. Deci tre sa renunt la mixerul amplificat si nu stiam ce sa aleg neamplificat, vorbec de analog, soundcraft, yamaha seria mg. Basca imi trebuiau vreo 2 sa am si solutie de backup. Si, surpriza, am citit articolul, cautand procesare digitala pentru iesire, adica crossover activ, etc.

Solutia prezentata aici e extraordinara. Uitati-va la procesorul Amic care e controlat 100% prin calculator. Si vedeti si pretul. De ce? pentru ca e bun si asta e viitorul.

Am si eu o serie de intrebari.
1. Se poate face cu Motu si procesarea pe iesiri, gen crossover?
2. Se poate o lista minima cu componente calitative in raport cu pretul pentru solutia virtuala? Exemplu
- interfata (poate Motu)
- soft pt virtual mixing - e suficient softul proprietar Motu sau Reaper isi face treaba mai bine din ce am inteles?
- fx-uri, compresoare, etc sunt ok de pe softul proprietar motu? cu reaper trebuie alte plugin-uri?
- de unde se poate "procura" un OS XP modificat?
- vreau sa folosesc solutia pentru mixat live (formatie). E practic?
- alte aspecte pentru solutia minima dar completa

Am citit tot postul, dar poate o concluzie mai structurata ar fi un punct de plecare pentru cei care agreeaza solutia. Ceilalti sa nu mai posteze, sau sa-si faca un topic contra. Nu-i vom deranja.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 5:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Loredan Covaci scrie:
Ceilalti sa nu mai posteze, sau sa-si faca un topic contra. Nu-i vom deranja.


Foarte tare frate :lol: :lol: :lol: asa sa faca :lol: :lol: :lol:

Iti voi raspunde din perspectiva setup-ului meu.

Procesare pe iesiri se poate face software.
Eu folosesc FL Studio si interfata M-Audio delta 1010LT
Detine 2 intrari balansate care pot fi setate line sau mic
6 intrari RCA line + 1 SPDIF in +midi in +wclock in
Aceeasi configuratie la iesiri doar ca nu mai e nici o iesire analogica balansata

Asa arata mixerul in aplicatia folosita de mine si are 104 canale cu senduri cu tot si orice canal poate fi transformat in send:
Imagine

Pe fiecare canal pot introduce semnal dintr-un generator intern, sampler etc, sau dintr-o intrare de la placa de sunet...
Trece semnalul prin cele 8 sloturi de efecte insert apoi prin eq-ul parametric si este trimis default spre master...
Acum, poti trimite acest canal direct spre o iesire a placii, sau spre alt canal al mixerului pt un submix, sau spre mai multe canale odata...
Aici de exemplu, in loc de master poti alege alte 2 canale (dupa ce ai facut toate rutarile necesare procesarii tale) si pe aceste 2 canele le trimiti unul la o iesire sin placa (ex canalele 1/2) si celalalt la alta iesire (ex 3/4)
Pe un canal aplici un filtru lowpas si orice mai vrei dupa si asta e iesirea de bass, si pe al doilea canal (canalele sunt stereo) pui hi-pas si ce mai vrei tu dupa si ai iesire de satelit... sau poti imparti in 3 benzi...
Poti folosi compresoare multi banda etc... si toate astea in realtime
Duc o latenta de 6ms fara probleme cu un dual core de 2GHz si 2G de ram
FL de exemplu detine destule efecte el insasi, si exista o multime foarte bune avand in vedere ca sunt free...
Bineinteles, exista multe modele analogice transpuse in virtual...
Si exista si alte softuri care se ocupa cu asa ceva... acesta fiind unul de productie dar poate fi folosit la fel de bine si pentru asta.

Loredan Covaci scrie:
- vreau sa folosesc solutia pentru mixat live (formatie). E practic?


Este, cu un controller (un BCF de ex cu se spunea mai sus...)
Problema este cate microfoane folosesti, sa ai atatea intrari de mic pe interfata, ori preamplificatoare separate de la iesirea carora sa sa intri in placa pe line in.
Cred ca v-ar place sa vedeti aceste clipuri:









Succes !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Ultima oară modificat de Iordache Ionut pe Lun Feb 07, 2011 8:57 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 10:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Multumesc de sfaturi. Trebuie sa caut o interfata care sa suporte minim 8 microfoane sau intrari ce necesita preamplificare.

Pana la urma pretul tuturor device-urilor necesare unei aplicatii live simple si rutinate (aceeasi secventa) ajung tot pe la pretul unor scule analog dedicate. Diferenta este pentru virtual in mai multa flexibilitate (fx-uri multiple), iar pentru analog intr-o stabilitate default by factory a sunetului.

Cred ca am sa incerc ambele variante. Trecerea la virtual va fi mai lenta. Cu toate ca se zice ca atunci cand vrei sa te lasi de fumat, de exemplu, trebuie sa rupi pisica in doua.

Oricum, imi plac butoanele la nebunie, cu cat mai multe cu atat mai bine. Iar aici castiga clar virtualul.

Totusi, ramane o intrebare, la care d-l Mircea Bartic ne poate oferi un raspuns corect:
Pentru procesare sunet pe iesire, Motu 828mkIII sau ceva asemenator isi face treaba la nivelul lui Bheringer DCX sau chiar AMIC? Asta in ideea ca o singura investitie (input/output) ar fi acoperitoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 7:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Loredan Covaci scrie:
Totusi, ramane o intrebare, la care d-l Mircea Bartic ne poate oferi un raspuns corect:
Pentru procesare sunet pe iesire, Motu 828mkIII sau ceva asemenator isi face treaba la nivelul lui Bheringer DCX sau chiar AMIC? Asta in ideea ca o singura investitie (input/output) ar fi acoperitoare.


Nu ai retinut aspectul ca aceasta o faci virtual (software) in DAW.
In functie de pluginurile care le alegi sa faca asta si numarul canalelor disponibile la iesire atingi tinta.

Iata un mic exemplu generic mai jos :D

Imagine

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Ultima oară modificat de Iordache Ionut pe Lun Feb 07, 2011 9:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 8:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
M-am edificat dpdv tehnic. Softul DAW iti ofera posibilitatea sa aplici low pass sau high pass precum si alte filtre.
Totusi, calitatea sunetului depinde de calitatea placii de sunet.

Aici e nedumerirea mea. Ce placa firewire sa aleg dpdv calitate sunet. De exemplu Motu 828mk3 pare ok, iar dpdv soft acopera partea de input, ofera posibilitatea extinderii prin ADAT, are soft de mixat si acopera si partea de iesire. Dar ca sunet, Motu e ok?

Cel mai simplu era daca avea si Ecler o interfata firewire. Stiam o treaba.

Multumesc din nou pentru exemplele foarte detaliate, e important sa ai informatii concrete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 9:09 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Cum zicea si Octavian RME si Motu sunt printre cele mai bune...
Eu unu am preferat pci si am ales M-audio Delta 1010LT
Sunt sigur ca nu ai fi dezamagit nici de M-audio delta 1010, insa aceasta este PCI
Deci mergi pe motu cu incredere, mult mai mare decat in M-Audio (pretul e pe masura :lol: ).
Daca folosesti extensia adat cea exemplificata de Octavian de la behringer (ADA8000 http://www.behringer.com/EN/Products/ADA8000.aspx ), despre care si eu am auzit ca este foarte buna la un pret incredibil de mic, ai 8 intrari de microfon sau linie pe ea.
Si iata asa ajungi la 16 line in sau 8 line in + 8 mic in si 16 line out :D

LE
Si acum ca am aruncat si o privire... poti pune 2 extensii adat pt 24 in / 24 out cu pana la 16 mic in pe extensii + 2 pe placa :twisted:

828mk3 observ ca are si efecte native... asta e un plus.
Pentru a vedea exact capabilitatile placii iti recomand sa ii citesti manualul... oricum e un "monstru"!!!

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 9:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Tocmai aici e ideea. Fata de modelul anterior, 828mk2, exista posibilitatea de a lega mai multe extensii. Oricum o extensie de 8 + cele 2 proprii sunt arhi suficiente pentru mine. Un mixer cu 10 intrari de microfon este media intre ceea ce se ofera de obicei pe piata pt analog, 8 sau 12 intrari.

Apoi urmatorul avantaj este softul proprietar de mixat si efectele proprii. Ma gandesc ca sunt testate cum "functioneaza" impreuna ca sound. Este ca si cum ai lua un calculator desktop HP sau IBM sau DEL, ori ti-ai face un desktop din piese separate. In primul caz toate functioneaza ca un tot unitar pt ca sunt proiectate si testate impreuna, in cel de-al doilea caz s-ar putea sa scartaie.

Si rezolv si iesirea in cele din urma. Nu e necesar sa cumpar un o procesare pe iesire. Din nou avem efectele proprii.

Dar nu e de neglijat nici posibilitatea de a inregistra profesional.

Deci ceva 3 in 1. doar sa nu fie la fel de nociv ca si in domeniul cafelei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 10:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
:lol: :lol: :lol:
Nu stiu cum sta la capitolul rutare mixerul placii, sunt sigur ca destul de bine, dar pt siguranta este bine deconsultat specificatiile si manualul.
Just in case, sa sti ce iei...
Oricum este un setup la care unii (inclusiv eu) doar viseaza... :(
Eu stiu cat am strans din popou sa iau Delata 1010LT si 2 monitoare ieftine care au ajuns 1800 pentru home studioul personal...
Dapai sa dau doar pe o placa peste 3000 de lei :lol:
Dar poate,poate pe viitor, daca se alege ceva din asta 8)

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 10:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Nici eu nu am un buget mare, de fapt nu prea am. Dar vreau sa iau 2 suburi si 2 sateliti. Acestia trebuie ajutati cu procesare pe iesire, deci minim 1200 un Bheringer dcx sau 2300 un Ecler Amic.

Apoi vreau sa schimb amplificarea, de pe tranzistori (un mixer amplificat) pe lampi 2x200. Asta trebuie ascultata, amplificarea pe lampi. Sunetul e demential. Bate tot ce am auzit pana acum pe tranzistori. Deci raman si fara mixer, care trebuie inlocuit cu unul fara amplificare. Aici trebuie minim o investitie de 1600 ron (yamaha mg166cx sau Soundcraft efx12). Si de aici, de la mixer, a plecat nebunia.
Daca nu as da banii pe mixer, procesare iesire, mixer de backup (fixul meu cu backup-ul) si as investi intr-o placa de sunet gen Motu 828mk3? Normal ca mai trebuie o extensie, eventual un midi controller, dar nu te simti limitat de hardware. Poti oricand cu plugin-uri si alte softuri sa nu te devalorizezi moral atat de repede.

Deocamdata sunt calcule, analog vs virtual. Mai vedem dupa ce ne lovim de real, adica de bani, sau mai bine zis de lipsa lor :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 11:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai atunci in speranta ca ti-am fost de ajutor, iti urez succes ! :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 12:26 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Loredan mi-a scris si iata reformulat putin mesajul lui si raspunsurile mele. Ii multumesc pentru interes.

Nu stiu bugetul tau pentru ca in functie de asta se schimba foarte mult datele problemei
Ok si acum citeva raspunsuri
O sa le iau intr-o ordine aleatoare
Citat:
1. Avand in vedere ca folosesc microfoane si ma intereseaza cel mai mult aspectul live, Motu 828mk3 este ok? Merita o investitie in favoarea RME Fireface UFX pentru diferenta de sunet trambitata pe net? Sau nu se simte diferenta in aplicatii live?

Nu stiu de ce le compari pe astea 2. UFX-ul costa de 2 ori si ceva cit 828mk3. Si nestiind bugetul tau nu imi dau seama. Diferenta de sunet n-o s-o simti decat daca stii ce asculti, e in functie de PA si mai ales daca mixezi multe surse.
Ce stiu sigur e ca 828mk3 are doar 2 preamplificatoare !! Iar UFX doar 4 preamplificatoare. Restul sint intrari de linie!!!
E adevarat ca preamplificatoarele de pe oricare din astea 2 sint net superioare celor de pe Yamaha MG166CX.
Citat:
2. Preamplificatoarele de microfon de pe extensia ADAT Bheringer 8000 sunt ok, se ridica la acelasi nivel cu MOTU sau eventual cu RME? Sau se justifica investitia in mai multe intrari (MOTU 896)?

Nu, nu se pot ridica la acelasi nivel, ADA8000 costa mult prea putin. Dar asa cum am mai spus aici, foarte multa lume buna il foloseste. Singurul lucru obligatoriu (diferenta e foarte audibila) e sa NU folosesti ceasul intern a lui ADA8000. Simplu. Daca vrei sa cumperi 896 in loc de 828+ADA8000 nu prea are rost. Cumpara 896+ADA8000. Diferenta de pret e mica. Sub 200$. Astfel ai 16 intrari de microfon. Din care 8 bune si 8 asa si asa. Cu 828+ADA8000 ai 2 intrari de microfon bune si 8 asa si asa + 8 intrari linie. Tu stii ce e mai bine. Eu am folosit doar convertoarele din ADA8000 nu si preamplificatoarele, dar am auzit texte bune despre ele. Pot sa-ti imprumut pentru test un ADA8000

Citat:
3. Ma tenteaza modelele amintite de la MOTU sau RME pentru ca ofera solutia inglobata de FX, ceea ce cred ca e un avantaj in compatibilitatea si stabilitatea softului. Cum apreciati calitatea lor (reverb, echo, EQ, compresor). Se poate folosi doar softul lor sau e mai bine cu o solutie externa plus plugin-uri, gen FL Studio 8?

E adevarat ca inglobeaza si FX si dinamica. E adevarat ca ambele softuri ale interfetelor sint foarte solide. Ambele suite de FX-uri au calitate foarte buna. DAR....de aici inainte e muuuuult mai complicat. O sa descoperi ca in digital un compresor e tricky sa-l faci sa sune cum vrei tu . Eu am incercat fara exagerare peste 100 de plug-ins pina l-am gasit pe cel care sa-mi placa. E adevarat ca FX-urile interfetelor nu lucreaza prin calculator. Si nu au latenta, nu folosesc puterea de calcul a computerului. Si s-ar putea sa ti se para ca suna mai curat. Dar aici se termina avantajele.
Am folosit si varinata cruda (softul interfetei) si varianta "externa" cum ii spui tu, a prelucrarii intr-un DAW. Trebuie sa incerci. S-ar putea sa iti placa una sau alta, sau niciuna.
Nu imi place FL deloc asa ca nu ma pronunt. E lent si orb dar fiecare cu preferintele lui. Prefer sa am 32 de vumetre pe tot ecranul si fadere colorate diferit, de exemplu. Ca sa nu zic de rutare ca acolo diferentele sint uriase.

Citat:
4. Cum apreciati ergonomia folosirii mixerului virtual prin intermediul unui touchscreen fata de Midi Controller Bheringer BCF2000? Important pentru live aplication.

Nici sa nu te gindesti la touchscreen pentru live. E bun sa te joci la teste, reglaje dar in timpul concertului trebuie sa simti faderul in mina. Poti sa faci reglaje prin sala cu telefonul cit vrei dar cind incepe concertul, ochii sint pe scena, pe vumetre si mainile pe fadere.

Citat:
Pentru partea de output
Se poate inlocui procesorul de management al boxelor cu FX-ul interfetei (aplicarea de LOW PASS si HIGH PASS filter, compresor, limiter)? Adica se ajunge la acelasi rezultat ca si calitate a sunetului?

Da bineinteles ca poti folosi interfata si pentru asta. Comparat cu scule dedicate, dezavantajul e ca trebuie sa reglezi totul de mana si sa fi foarte atent pentru ca nu ai preseturi. Dar bineinteles ca poti sa faci si asta. Ai minim 8 iesiri diferite. Daca pui si ADA8000 atunci ai 16 iesiri diferite. Poti sa faci multe cu ele. Cu Reaper poti sa rutezi fiecare iesire cu procesare diferita in multe moduri.
Citat:
De unde se poate "procura" un OS XP modificat?

Se gasesc cel putin 2 variante foarte stabile. Tiny si Micro.

Citat:
Prioritati
1. Stabilitatea sistemului in aplicatii live (analog vs interfata+laptop)
2. Calitatea sunetului in cazul interfetei audio (MOTU sau RME)
3. Buget de criza (nu imi permit Orpheus, Lavrik, ULN2 sau ceva din liga asta)

Aici e mult de discutat. Stabilitatea am tot dicutat-o si in articolul initial, dar acum, dupa un an, stiu precis ca e ok. Ba chiar am tupeu sa pun solutia asta linga solutii analogice fara probleme. Singurele probleme pe care le-am avut au fost vara, cind nu am ventilat corect interfetele si au aparut desincronizari (intre 828 si ADA8000)
Dar stabilitatea tine si de laptop si de soft nu numai de interfete.
Calitatea sunetului bate orice solutie analogica din aceiasi categorie de pret. Ma refer la o solutie completa cu procesare corecta si completa.
Despre pret am tot felul de sfaturi dar fara buget nu stiu inca ce sa-ti spun. Doar ca poate trebuie sa-ti readuc aminte ca exista varianta desktop in loc de laptop. Adica interfata PCI care scade bugetul simtitor. Exista in continuare o solutie exceptionala de la fosta firma CreamWare actuala Sonic-Core
http://tinyurl.com/6jqblmr
In pretul asta interfata asta ofera enorm de mult daca iau in considerare si softul special care a fost dezvoltat acum mult timp si care functioneaza inca foarte bine. Deci ai 24 de canale cu ZERO latenta (*mai mica de o milisecunda) si cu toata procesarea posibila la un pret foarte bun. Uite aici diverse variante si cu diverse conectoare http://tinyurl.com/5toddsk Si atentie nu vorbim de calitate M-audio (M vine de la mediocru) ci de calitate germana. Interfata asta a cistigat la viata ei toate premiile nemtesti pentru calitatea sunetului. 5 din 5 sau cum spun ei Sehr gut.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România