The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:10 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Mar Aug 10, 2010 9:46 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Pentru posesorii de BCD 2000 care vor sa o foloseasca cu Traktor 3 pe Windows XP postez pasii ce trebuie urmati (inainte de toate sa se instaleze ultima versiune JAVA de pe www.java.com ):

1. Fara consola conectata la PC se instaleaza driverul 1.0.0.6 (este primul driver lansat odata cu consola). Aproape de finalizarea instalarii o sa ceara sa conectezi consola si sa ii dai ON. O detecteaza si se finalizeaza instalarea.

2. Dai OFF la consola si restartezi PC-ul.

3. Cu consola pe OFF instalezi noua versiune de driver 1.1.1.0 Se instaleaza peste cealalta versiune. Aproape de finalizarea instalarii trebuie sa ii dai ON la consola. O sa observi ca iconita de langa ceas dispare si reapare dar cu o culoare mai inchisa.

4. Dai OFF la consola si restartezi PC-ul.

5. Instalezi Traktor 3.

6. Descarca si instaleaza MIDI YOKE de pe adresa http://www.midiox.com/ Pe acelasi site sunt si instructiuni de instalare (cu imagini) pentru XP.

7. Restartezi calculatorul

8. Descarca si instalaeaza Midi rules prototype 2007-12-09 de pe adresa http://sourceforge.net/projects/midi-rules/files/

9. Restartezi calculatorul.

10.Descarca de la adresa http://cycokraut.wordpress.com/midi-rules/download/ tipul de setari pentru consola. Sunt 3 posibilitati:
a) pentru consola asa cum sunt scrise tastele pe ea (CDJ-1000 MK3 like cue feature!)
b) pentru a controla 4 dekuri deodata
c) pentru mixer extern - consola devine un player dublu ( vezi filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=A4ZYPVwU0U4 ) iar tastele au functiile din imagine http://garrapeta.kwikphp.com/MIDIrules/ ... _blue1.png

Setarile audio:
http://cycokraut.wordpress.com/2007/02/ ... mment-4764

Ce urmeaza acum se face la fiecare deschidere a Traktor`ului:

11.Deschizi Tracktor. Intri in setari la Traktor Preference | MIDI Interfaces: selectezi Maple Midi In: Port 1 ...numai aceasta sa fie bifata

12.Tot in setari Traktor Preference | MIDI Setup: Load (si te duci unde ai salvat fisierul .tks)'BCD2000-Traktor3 - mb4guns-cycokrauts Flavor.tks' sau 'BCD2000-Traktor3.2 - mb4guns-cycokrauts Flavor.tks' file ...depinde ce varianta alegi, eu merg pe asta cu 3.2

13.Setezi BCD-ul pe modul B-Dj (dubluclick pe iconita de langa ceas si se deschide interfata driverului)

14.Deschizi MIDI Rules Prototype

15.Selectezi 'BCD2000-Traktor3 - mb4guns-cycokrauts Flavor.drl' in casuta de dialog "Open rule file"

16.La Midi In 1 scrii numarul ce apare mai sus in dreptul textului BCD-2000 si dai enter - la mine este cifra 9
17.Urmeaza iar un enter pentru Midi In 2 (multi nu au inteles acest pas) si se trece la Midi Out
18.Apare pe ecran Midi Out 1 si se trece numarul de mai sus din fata textului Maple Midi In: Port 1 si apoi enter - la mine este cifra 3
19.Apare Midi Out 2 si se trece numarul de mai sus ce apare in fata textului BCD-2000 si se da enter - la mine este 11
20.Urmeaza iar un enter pentru Midi Out 3

Dupa acest ultim enter ledurile de la consola incep sa se aprinda si consola se sincronizeaza cu softul. Midi rules se lasa deschis ,in bara de start, in paralel cu Traktorul.
Selectati la Traktor modul de corectie pe 3 frecvente (bas, medii si inalte). El ca default are pe 4.
In functie de setarile care le doriti modificati din pasul 12 si pasul 15.


Preluari de pe linkurile:
http://cycokraut.wordpress.com/midi-rules/download/
si
http://www.cycosolutions.com/midi-rules ... ation.html

DRIVER BCD2000
http://www.behringer.com/EN/Products/BCD2000.aspx

Enjoy!

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 2:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 09, 2009 11:30 am
Mesaje: 60
Localitate: timisoara
si pt useri de mac(apple) ?

_________________
www.musicservice.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 6:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Pentru Mac este BCD 3000 insa nu detin nici o informatie.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 9:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
sticky 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 9:50 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Multumesc!

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
deejaymarco scrie:
Pentru Mac este BCD 3000 insa nu detin nici o informatie.

Pai BCD3000 vine cu traktor 3 LE. Nu mai trebuie sa cauti alte programe ca pe asta este gata mapat si merge bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Dum Noi 07, 2010 10:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Postez aici ca sa nu mai deschid un alt topic...

La proba consolei cu BCD2000 cu Traktor 3 pus pe MicroXP am facut un mix la repezeala... cine doreste il poate asculta aici: http://snd.sc/cPSw4I

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 10:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Eu am instalat MicroXP-ul si a dat rateuri. Nu imi place cum functioneaza BCD2000 cu Traktor, asa ca il folosesc in continuare doar cu Virtual DJ. Mi-am reinstalat un XP Professional curat si merge perfect. Nu se blocheaza sub nici o forma, imi raspunde la comenzi si toate cele. Parerea mea e ca nu se merita bataia de cap. Daca vrei sa folosesti Traktor-ul iei alt controller dedicat acestui soft si ai terminat problemele. Ce tine de windows, fiecare sa experimenteze si o sa isi faca o parere.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 2:50 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
...corect...fiecare sa isi faca o parere in urma testelor.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Mie Noi 24, 2010 6:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
pun muzica prin cluburi, nu sunt "mare DJ".... dar cu aparate gen BCD2000 sau 3000 nu progresezi niciodata... ce-i drept, nu sunt facute pt uz profesional (nu stiu cum te simti cand iti apare pe ecranul Pc-ului "ASIO error 128233xxxxxx" si te afli in fata a 500 de oameni)....oricum sunt excelente la show-uri de mica amploare, nunti, cumetrii....si cam atat :D
P.S. Rog fanii Behringer sa nu-mi sara in cap pt ce am scris. Recunosc, si eu am avut candva mixer Behringer cu playere Omnitronic :) ...ideea era ca, sculele de calitate: te ajuta sa faci "treaba buna"

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Mie Noi 24, 2010 7:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Sunt unul dintre fani... am vrut sa transmit celor care citesc acest topic, faptul ca am testat aceste setari timp de peste o ora si ceva si nu am primit astfel de erori. Testul a fost efectuat cu mult timp in urma...am avut si cateva evenimente cu setarile respective. BCD este un controler pentru un soft profesional... multi DJ trec pe digital... deci se poate si mai ieftin.
Poate sa iti pice si un player cand ai 300 de oameni in club (cum am patit eu cu un CDJ800). Exemple sunt multiple...chiar si la marii DJ.Daca stii sa iti intretii aparatura poti face performanta si cu cea ieftina.
Nu spun ca daca maine as avea bani pentru un set de CDJ1000MK3 + DJM800 nu l-as cumpara... Normal ca si eu sunt pentru playere dar se poate ajunge la un standard asemanator si cu acest controler + un mixer extern
Filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=A4ZYPVwU0U4

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Mie Noi 24, 2010 9:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
#ionel mares
1 ora nu e suficient pentru testare; BCD nu este in nici un caz un controller profesional (Xone 4D s-ar simti prost daca noi doi a-m afirma asta :D)... totusi BCD ramane in top in sfera DJ-ilorincepatori si este special concepu pentru ei.

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Mie Noi 24, 2010 9:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
eu nu am spus ca este controler profesional...am spus ca este un controler pentru un soft profesional... Ce se intampla daca ai fi asa de bun incat sa reusesti sa pui muzica doar cu un mouse? Nu mai esti DJ?

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Joi Noi 25, 2010 11:01 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Ionel Mares scrie:
eu nu am spus ca este controler profesional...am spus ca este un controler pentru un soft profesional... Ce se intampla daca ai fi asa de bun incat sa reusesti sa pui muzica doar cu un mouse? Nu mai esti DJ?

nu sunt atat de bun incat sa reusesc sa fac cu un singur mouse, ce fac altii cu playere :D ...am si eu nevoie de playere, altfel nu pot concura :D

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BCD 2000 cu Traktor 3
MesajScris: Joi Noi 25, 2010 8:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
:lol: :lol: :lol: nu mai am cuvinte... cum mai zicea cineva.... :lol: :lol: :lol:
Daca luam prin definitie D.J. apai sunt multi care au scule dar nu sunt D.J. :lol: :lol: :lol:
Nu scula te face D.J. :wink:

Si apoi... ce bun D.J. poti fi cu BCD 2000 8) daca esti... D.J.
Pana la urma e un midi controller si il poti pune sa faca ce vrei intr-un DJ sofware :wink:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România