The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Mar 21, 2012 1:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Ionel Mares scrie:
Conform unui articol din Noiembrie 2006 ( http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-11-28/marian-cica-mic-primul-roman-cu-atestat-de-dj.html ) in Romania, meseria de Disc Jockey, a fost inscrisa in nomenclatorul ocupatiilor in anul 2004.
Nu stiu ce scoala de Dj era in Romania in 1994 din moment ce nu era considerata meserie. Daca poti, te rog, scaneaza atestatul respectiv sa il vedem si noi.
Ca sa ma dau cu parerea ... eu cred ca trebuie sa dai examen din nou.
Sincer, si eu doresc sa aflu raspunsul celor de la CPPC.

In 1994 era ca prezentator disco cel putin asa am eu in atestat si se specifica ca titularul poate exercita profesia de artist liber profesionist, cu respectarea prevederilor legale in vigoare, ca acum ne-am englezit si ne numim DJ.......iar scanerul e in porumb, trebuie sa ma ocup de el.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Apr 04, 2012 10:35 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Valentin D scrie:
Sunt curios sa vad ce-mi vor raspunde cei de la CPPC - eu am atestat DJ din 1994 dat pe bune (si inca mai practic - uneori).........ma certifica sau vor sa dau examen din nou.......voi ce credeti ???

Ceva noutati?? :)

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Lun Sep 03, 2012 8:35 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Update 2012

De pe site-ul Ceenter Deejay citez:

"Se adreseaza atat incepatorilor cat si celor care vor sa-si perfectioneze abilitatile de DJ.

Cursurile le adreseaza tuturor categoriilor de virsta iar programul este structurat pe mai multe etape, de la teorie, la cunoasterea si intrebuintarea aparaturii si sistemelor pentru sunet.

Cursurile dureaza 6 saptamani sau 30 de sedinte.
Cusurile de DJ se fac pe echipamente profesionale .

Examenul consta in probe teoretice si practice in conditii reale de munca.
Diploma este eliberate de ANC ( Autoritatea Nationala pentru Calificari – fostul CNFPA - Consiliul National de Formare Profesionala a Adultilor ) si este recunoscuta la nivel european.

Pret curs I si II: 1800 LEI
TAXE EXAMINARE: 900 LEI
Se adreseaza atit incepatorilor cat si celor care vor sa-si perfectioneze abilitatile de DJ.
Cursurile le adreseaza tuturor categoriilor de virsta iar programul este structurat pe mai multe etape,
de la teorie, la cunoasterea si intrebuintarea aparaturii si sistemelor pentru sunet."

Mai multe detalii despre continutul cursurilor gasiti aici :arrow: http://centerdeejay.ro/cursuri-dj/

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Joi Ian 24, 2013 9:01 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:08 pm
Mesaje: 46
Localitate: Mangalia
Nu am citit tot ce scrie pe aici si rog cei in cauza sa ma scuze!Deci atestatul asta este necesar sau facultativ la o firma?Practic dj presteaza un serviciu clientelei .M-ar interesa mai exact ce acte sunt necesare ca sa desfasurez in mod legal activitatea de dj ..!Daca sunt deja enuntate pe site va rog sa ma trimiteti pe topic si va si multumesc in aceelasi timp.Consider ca vreamea ilegalitatilor s- a dus !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Joi Ian 24, 2013 10:17 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Vatafu Gabriel scrie:
Nu am citit tot ce scrie pe aici si rog cei in cauza sa ma scuze!Deci atestatul asta este necesar sau facultativ la o firma?Practic dj presteaza un serviciu clientelei .M-ar interesa mai exact ce acte sunt necesare ca sa desfasurez in mod legal activitatea de dj ..!Daca sunt deja enuntate pe site va rog sa ma trimiteti pe topic si va si multumesc in aceelasi timp.Consider ca vreamea ilegalitatilor s- a dus !


Postez un articol by Dan Ene (din aprilie 2011) in care gasesti raspuns la intrebarile tale:

"Zilele trecute am anuntat si eu cum am putut (atat pe email direct pentru cei care stiam ca sunt dj, cat si pe wall) faptul ca se poate dobandi atestatul de DJ pentru cei cu experienta si eventual face cursul de DJ pentru cei ce vor acest atentat sau eventual doar de a invata cum sta treaba cu aceasta meserie.
Am primit multe intrebari de ce trebuie acest atestat, iar raspunsul e simplu: pentru ca asa prevede legislatia romana, pentru cei ce vor sa faca asta in "spatiu public", daca vrei sa faci doar ca hobby acasa, nu ai nevoie de asta.
Sunt multi DJ din Romania care deja s-au conformat cu asta precum: Rhadoo, Raresh, Emil Lassaria, Raoul Russu, Optick, Adrian Eftimie, Pedro si lista poate continua. Oare acestia nu au avut ce face cu banii, sau le trebuia un act pentru ei sa il puna in rama sa demonstreze ca sunt dj?! NU, doar aveau nevoie de acel act pentru a profesa si pentru a putea face contracte si astfel sa poata trai din asta fara sa incalce legea atat nationala cat si internationala, acest act fiind valabil in intreaga lume.
Mi s-a spus deasemenea ca aceasta diploma nu e buna la nimic, ca in urma ei nu iti vin gig-urile. Total adevarat, dar nici un atestat sau diploma de orice fel nu iti da si job-uri, indiferent ca e un carnet de soferi ( nu ti se da masina ci daor proprietarul poate demonstra cu un act ca si-a insusit cunostintele necesare de a merge legal pe strada, nu insemna ca devii un pilot de curse exceptional , devii celebru ca Michael Schumacher si se bat sponsorii pe tine sa semnezi contracte), sau o diploma de orice facultate, dupa aia tu poti sa-ti demonstrezi abilitatile pe baza celor invatate si combinat cu imaginatia si priceperea ta sa devi celebru si eventual sa castigi bani din asta.
Deci primul pas ar fi sa ei o diploma astfel incat sa poti profesa, dupa aia vezi cat de bun poti fi, nu de alta dar controalele s-au imultit iar legea este foarte dura (din pacate, se face inchisoare pentru asta, fiind caz penal) , si poate scapi, dar de ce pentru niste bani , nu foarte multi, sa ai nopti nedormite, sa te gandesti ca trebuie sa mituiesti pe cineva sau sa platesti avocati . http://www.ecopyright.ro/copyright/ce-e ... -autor.htm (am adaugat si un link sa va puteti documenta).
Care ar fi urmatorul pas dupa ce ei diploma?
Poti sa platesti drepturile de autor si sunt unii oameni ce s-au mobilizat in ajutorul dj-ilor pentru asta si aici gasiti informatii suplimentare http://www.adjpr.ro/ro/info/tipuri-de-licente
Nu va asteptati ca lasa ca nu ma prinde pe mine sau ca merge cu nu stiu ce relatie sau ca dam niste bani si scapam. Controalele sunt foarte urate, cu mascati & stuff, nu ai pe cine mitui (si daca incerci sa faci asta, aveti mare grija ca puteti primi un madat de arestare instant pentru tentativa de mituire), iar o scuza ca stai ca nu am stiut de asta, nu va ajuta cu absolut nimic in fata celor ce fac controale (ORDA (organizatia aparari drepturilor de autor), Polita Romana, Ministerul Muncii si protectiei sociale sau cum so mai numi acum, Garda Financiara) si cred ca sunt suficienti.
Cu ajutorul acestei diplome , te poti angaja ca dj intr-un club ca rezident, altfel te trece ca spalator pe jos sau altceva, oricum la control, odata ce esti in pupitru se presupune ca esti dj-iul si nu ai nici o scuza pentru a raspunde in fata controlului. Am mai auzit povesti ca pui muzica dupa trilulilu sau alte prostii si astfel scapi... citeste legea si ai sa vezi ca nu e deloc asa, nu scapi nicicum ca legea e tare bine facuta in favoarea lor.
Tot cu aceasta diploma poti sa iti faci un PFA (persoana fizica autorizata) si astfel sa incepi un bussines legat de asta, indiferent ca pui muzica la cluburi sau la nunti si botezuri, aceeasi diploma trebuie.
Eu in urma cursurilor facute la Centru de Pregatire Profesionala Culturala, precum cel de dj (ultimul facut), mai am diplome de impresar artistic din 2007 si organizator de spectacole, iar cei de la acest Centru m-au facut colaborator in a examina si preda cursul de dj si astfel am facut lucrurile mai flexibile pentru cei ce vor aceasta diploma. Astfel daca pana acum se cereau niste lucruri destul de stricte, am reusit sa ii conving sa arate fiecare ce stie pe domeniul lui indiferent ce ce sistem de a mixa stie el sa profeseze sau are nevoie.. (dar mai multe pentru cei ce sunt interesati direct vorbim particular).
Mai mult de atat aceasta diploma poate fi dobandita acum pentru dj-ii cu experienta ce considera ca nu au nevoie de cursuri, de la http://ma-studio.ro/cursuri/scoala-de-dj/ la un pret mai mic decat oricand pana acum, si anume 800 ron, si primesc exact aceeasi diploma si o astfel de examinare se face imediat dupa Pasti (mai multe detalii pe site), si deasemenea se vor face cursuri pentru cei ce vor sa invete treaba asta de la Raoul Russu, de la mine si de la alti artisti ce au cel putin 10 ani de experienta in domeniu.
Cam atat am avut inspiratie in dimineata asta, dar sunt convins ca discutia nu se va termina aici :)

Enjoy music, not just loops !"

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Dum Feb 17, 2013 2:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 06, 2012 11:41 pm
Mesaje: 148
Localitate: Aricestii-Rahtivani
Va salut, doar pentru a pune muzica la nunti imi trebuie neeaparat atestat, daca am licenta la windows si nu stiu ce drepturi de autor platite nu este suficient?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Dum Feb 17, 2013 3:11 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Ba e suficient !

Licență windows, licența soft folosit la mixat si plătite taxele pt. drepturile de autor si difuzare publica a muzicii...

De regula patronul localului plătește pentru difuzarea de programe muzicale în local.
Nu prea sunt restaurante unde te duci și nu zdrangane ceva acolo...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Dum Feb 17, 2013 6:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 06, 2012 11:41 pm
Mesaje: 148
Localitate: Aricestii-Rahtivani
Multumesc mult de raspuns, credeam ca trebuie sa fac nu stiu ce curs de DJ dar eu nu mixez in club :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 1:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 3:42 pm
Mesaje: 421
Localitate: Constanta
Atestat pentru dj.
http://trainingcamp.djsuperstore.ro/inscriere/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 2:24 pm 
Iordache Ionut scrie:
Ba e suficient !

Licență windows, licența soft folosit la mixat si plătite taxele pt. drepturile de autor si difuzare publica a muzicii...

De regula patronul localului plătește pentru difuzarea de programe muzicale în local.
Nu prea sunt restaurante unde te duci și nu zdrangane ceva acolo...

Atentie, nu va bazati pe faptul ca patronul localului plateste pentru muzica difuzata, el plataste pentru pentru difuzarea muzicii ambientale, ceea ce nu are nici o legatura cu ceea ce facem noi


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 9:03 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Mai oameni buni, de fapt si de drept, legal... cand ti-am inchiriat carciuma sa fac nunta in ea,
fac ce vreau si nu e public, e privat ! Nu vi tu de la nush ce asociatie sa ma intrebi pe mine
daca am platiti drepturi de difuzare, e ca si cum vine la tine in casa sa te intrebe acelasi lucru !
Cat ai inchiriat acolo e ca si proprietatea ta temporara, sub anumite conditii, sa nu ii demolezi la
proprietar baraca, exact ca atunci cand inchiriezi un apartament, nu vine nimeni sa te ia la
bani marunti, decat proprietarul daca nu esti normal !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Feb 19, 2014 9:44 pm 
Iordache Ionut scrie:
Mai oameni buni, de fapt si de drept, legal... cand ti-am inchiriat carciuma sa fac nunta in ea,
fac ce vreau si nu e public, e privat ! Nu vi tu de la nush ce asociatie sa ma intrebi pe mine
daca am platiti drepturi de difuzare, e ca si cum vine la tine in casa sa te intrebe acelasi lucru !
Cat ai inchiriat acolo e ca si proprietatea ta temporara, sub anumite conditii, sa nu ii demolezi la
proprietar baraca, exact ca atunci cand inchiriezi un apartament, nu vine nimeni sa te ia la
bani marunti, decat proprietarul daca nu esti normal !

Ionut, problema se pune altfel, stiu asta pentru ca am avut un prieten care a patit-o si cei de la politie mi-au spus in felul urmator: daca intr-un spatiu sunt mai mult de 3 persoane, deja nu mai este petrecere privata, e publica si atunci te intreaba de astea: licenta windows, licenta toate programele de pe calculator, sa nu aveti filme xxx cu minore ca atunci e grav :P licenta pentru difuzarea muzicii (744 lei/6 luni) si licenta pentru utilizarea muzicii in scop lucrativ (150 lei/an + 1,5 % din incasari). Problema se pune altfel: care licenta e valabila? Cei de la politie, atunci cand investigheaza un hard disck cu muzica, trimit titlurile tuturor pieselor doar celor de la UCMR-ADA. Teoretic daca ai platite cele 2 taxe la UPFR esti in regula? La intrebarea asta caut eu raspuns si nimeni nu spune nimic, e asa... in ceata.
Pun aici un link, unde gasiti apsolut tot ceeace va trebuie, inclusiv contracte
http://www.upfr.ro/?page=p&id=116


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 9:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai si cand imi fac majoratul cu sculele mele e petrecere publica ?
Adica sunt eu cu prietenii mei ! Public este un eveniment unde oricine vrea
poate avea acces, cu conditiile de rigoare, bilete sau ce conditii sunt, dar e public !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 10:17 am 
Iordache Ionut scrie:
Pai si cand imi fac majoratul cu sculele mele e petrecere publica ?
Adica sunt eu cu prietenii mei ! Public este un eveniment unde oricine vrea
poate avea acces, cu conditiile de rigoare, bilete sau ce conditii sunt, dar e public !

teoretic e publica petrecerea, chiar daca o ti la tine acasa, atat timp cat sunt mai mult de 5 persoane, asa e facuta legea, ca politia sa poata intervenii, nu sunt prosti


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 4:37 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Care lege ? Pune nr si textul aici ! Sunt curios !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România