The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:12 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 12:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Investeste in tine, pentru ca e cea mai buna investie !
In perioada 7-18 aprilie se organizeaza un nou curs de Dj la Dj School
https://www.facebook.com/djschoolro

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 5:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Mda. Am o intrebare, cine preda aceste cursuri si cum se dobandeste dreptul asta de a "preda" dj-iala? Adica cum au devenit cei "invatati" somitati in domeniu, la nivelul la care pot preda? Personal cunosc vreo 5-10 persoane in toata tara care ar putea face asta si niciunul nu preda la o "scoala" de genul asta. Am cunoscut si ceva copii si ceva "dj" cu experienta care au terminat cursurile astea si sunt praf ca si nivel, pentru ca tot ce au facut la scolile respective a fost sa invete cum sa mixeze, doua piese 4/4 la ~ 128. Ori chestia asta o faci si singur in dormitor si in 2 saptamani esti forjat deja. Mai departe mixaj armonic, teorie muzicala, istorie, genuri-subgenuri, influente, tendinte si mai ales CULTURA MUZICALA - zeroooo. Ca sa nu incep pe partea cealalta cu acustica, eq-uing, distors, playlist management etc.
Problema este ca nici cei care predau nu prea au cunostintele astea, sau la un nivel mediu cel mult. De aici si intrebarea mea cu "cine preda" sau mai bine spus "cine le da dreptul" sa predea si sa fraiereasca niste copii (oameni) naivi? Sau poate ma insel eu si chiar sunt niste somitati pe la unele scoli care fac asta si nu sunt eu la curent?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 9:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Intr-adevar, au aparut tot felul de scoli "peste noapte" care , pot sustine ca multe dintre ele, iti iau banii degeaba. Daca cineva aplica pentru astfel de cursuri, cu siguranta ar trebui sa sa informeze inainte despre trainer-i.

Nu cred ca un astfel de curs https://www.facebook.com/trainingcampbydjsuperstore a fost sustinut de persoane care sa nu fie calificate in acest domeniu.

Cu privire la tehnica cu care mixezi, asta tine de talentul fiecaruia. Nu te obliga nimeni sa sustii un program intreg Beat To Beat. La scoala mi s-a spus : "Nu conteaza genul muzical, poti mixa cu pauze, poti mixa beat to beat, poti sa vorbesti intre melodii ... conteaza rezultatul final. Daca publicului caruia te-ai adresat s-a simtit bine, in cazul acesta te poti numi disck jokey."
Cand m-am interesat eu pentru a sustine astfel de cursuri, am gasit "scoli" care pentru "a te invata" care este CUE, care este PLAY si etc.... iti cer un tarif, apoi pentru restul alta suma, pentru examinare o alta taxa (examinare care nu o dadeai in cadrul lor). Sunt sigur ca multi au aplicat la astfel de scoli pentru ca undeva scria: cursantii vor putea fi cooptati in echipele noastre pregatite pentru evenimente.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 10:25 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ionel Mares scrie:
Nu conteaza genul muzical, poti mixa cu pauze, poti mixa beat to beat, poti sa vorbesti intre melodii ... conteaza rezultatul final. Daca publicului caruia te-ai adresat s-a simtit bine, in cazul acesta te poti numi disck jokey."


Aici sunt de acord, cine ti-a spus chestia asta se numeste DJ.

In ceea ce priveste djsuperstoru' vietii, sunt exact 2 persoane care sunt aproape in masura acolo sa faca ceea ce trebuie. Cunosc cativa personal si de acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atestat Disc Jockey
MesajScris: Mar Mar 14, 2017 8:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Scoala de DJ Cue Point

https://www.facebook.com/scoaladedjcluj

Citez de pe pagina facebook:
"Din data de 3 aprilie 2017, SCOALA DE DJ - CUE POINT organizează noi cursuri de calificare în meseria de Disc Jockey, la Club After Eight - Cluj Napoca.
Durata cursurilor este de 6 săptămâni (de două ori pe săptămână a câte 6 ore). Prețul cursului este de 1200 de lei cu posibilitate de plată în două tranșe.
În urma absolvirii cursului se emite diplomă (Certificat de absolvire) acreditată de Ministerul Muncii și Ministerul Învățământului.
Traineri: Dj Jonnessey & Dacian Codreanu.
Înscrieri și informații la numărul de telefon 0740429525 ."

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România