The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:58 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Apr 04, 2012 4:59 pm 
Ma refer la designurile PRO (powersoft labgrupen ECLER ) nu la tot felul de shpanuri Chinezesti de duzina.

Ma cam "tem" ca nu prea poti sa compari ecler cu powersoft/lab gruppen(astea sunt cam next level)


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Apr 04, 2012 10:15 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
de ce nu ai putea pune un DT6800 pe langa un Powersoft K6-K8 sau un Lab gruppen?

doar de curiozitatete intreb in conditiile in care eu deja am avut ocazia sa fac teste si versus k6 si versus FP6400

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Apr 04, 2012 10:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
asa si? ce rezultate ai avut?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Apr 05, 2012 8:52 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
K6 este sub, FP6400 este comparabil

K6 nu poate mentine puterea de iesire decat in varfuri spre deosebre de DT care rezista de cateva ori mai mult pana sa limiteze puterea cand dam cu sinus in impedanta joasa.

pe muzica live nu sunt atat de vizibile diferentele insa pe tipuri mai violente gen DNB , Dubstep, Hip Hop , Electro mai underground , se observa imediat cu dau inapoi ampurile astea in clasa D

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mie Feb 06, 2013 1:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 09, 2012 2:46 am
Mesaje: 170
Localitate: Cluj-Napoca
Milan Gheorghe scrie:
Azi am intalnit si eu cu un Powermate600( Dynacord 8ch-2x300w-PowerMixer) ..pai, nu s ce este atat de scump, arata ca un mixer de la anii '90 ,potentimetrele > :| (se misca ft. rau, si la eqalizator), pret irevelant cam. 1000 euro :roll: Ooo nah..traim is sec.21. Am avut un mixer cu caracteristice ft. aemanatoare(Soundcrfat) si can am vandut(pe okazii) am primit un negativ..cu un coment: Nu colectinez fier veche! (mixeru era in stare ft. buna, fara zgaieturi, etc)



Vezi ca Dynacordu-l vechi scoate 300W in 4 ohmi......150w in 8 ohmi.
Am unul de 10 ani si am schimbat de 2 ori potentiometrle....in rest,in fiecare zi la un bar.


Respect


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Mai 29, 2014 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Dynacord de care vreti voi...PRAF...pe partea de amplificare...am power mate-3...ca mixewr...am avut LX3000...toate..DEZAMAGIRE...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mar Iun 24, 2014 6:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 21, 2011 1:12 pm
Mesaje: 17
Domnule Ionica Radu, fara suparare dar chiar sunt confuz. Nu asta spuneati ceva vreme in urma:
" Cineva spunea o zicala:pisica unde nu ajunge ai pute!
Aruncati tablele si cumparati Dynacord!
Acum Tony noi stim o chestie(doar le-am comparat la mine in garaj) ,dar crede-ma A&H,nici degeaba nu as lua asa ceva,cu tot cu procesor langa el.(acum doamne fereste de rau).
Nu a-s vrea sa intru in polemica(nu sunt fan Dynacord) dar:,,Dynacord''inseamna:
fiabilitate,siguranta in cantare,dulceata,siguranta privind microfoniile.
Si inca o chestie pune un A&H langa Dynacord,cheama 10 pers,si 11 vor alege Dynacord-in mod sigur.
Atat.
Si un sfat din toata inima:aruncati tablele!(stiti la ce ma refer).
Cel putin asta 1000-3 va cam pus pe ganduri.(inclusiv pe Tony)
Am facut teste impreuna in garaj asa incet si cat ai fi de vacar tot iti dai seama.
(A&H cu 1000-3).Mai trebuie doar sa recunosti care este mai adevarat( ceea ce nu toti o fac)."

Acum Dyna este naspa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Iun 25, 2014 4:37 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Simion, asta era acum 3 ani jumatate... :lol:
Vorba lu' ala: "Cum se mai schimba unii... nici nu-ti vine sa crezi !" :D

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Mie Iun 25, 2014 6:54 pm 
In comparatie cu camco vortex 6 , dynacord-u pm3 este mielusel :)
Intradevar nu este corecta comparatia,dar puterea din powermate 3 este slabuta si suna foarte medios.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Iul 17, 2014 2:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
fac pariu....si sustin ideea.....unii vorbesc doar din povesti spuse pe net.Cati au avut ocazia sa se joace cu un 1000-3?nu la probe de jumatate de ora sau de 2-3 ore.ma refer la probe in zile si zile.Adica...astazi in aer liber...maine intr-un camin plin de beoane.Etc etc...
Am impresia ca foarte foarte multi...vad anumite discutii pe net...apoi se face un fel de "telefonul fara fir"

am urmarit acest forum de foarte multi ani.Si mi-am dat seama ca ..."scula mea este cea mai buna" cand o cumpar ...apoi dupa ce am dat-o...aia e proasta...si ce mi-am luat acum.."asta e cea mai tare".

Ionica Radu....Daca imi aduc aminte bine,tu esti pe "felie " cu Tony.Cand ati cumparat acel pm1000-3...ati spus ca e belea.Ca e foarte ok..ca isi merita banii...ca e altceva.Avand in vedere ca sunteti lautari...(exact ca si mine).Acum...v-ati dat seama de alte treburi.Sincer...nu mai stiu ce idei sa trag de la tine.acum spui una-acum spui alta.Ce sa cred?

Sa revenim la oile noastre.......

Sunt posesor de dynacord pm1000-3...1000-2 si allen&heath pa28.
Fiecare stie ce are nevoie...
Allen&heath...... indiferent ce ati vrea sa spuneti...cu efect separat..fara efect separat....este degeaba.Sunt foarte putini care stiu sa il aprecieze.Pe partea de mixer....este poate mai curat (sigur),ca dynacord....dar nimic mai mult.In lumea lautarilor...indiferent de cultura sau incultura...dynacord este un etalon.....Nu suna ca dynacord.Cand spui "lautar" de cele mai multe ori ...este sinonim cu incultura....total gresit.Sau ...in cele mai multe cazuri.Cunosc lautari si muzicieni care stiu cu ce se mananca foarte multe prostii din domenul sonorizari.Corect ca stiu si care habar nu au. dar iar ajungem in alte parti....

pm1000-3...este un mixer foarte ok...iti faci treaba cu el si nimeni nu stramba din nas cand spui ce folosesti.Adevarat ca puterea suna putin mai "seaca" sau mai "rece" dar ai foarte multe avantaje pe procesor.ce nu imi place la el comparativ cu 1000-2...Nu are eq pe fiecare canal.efectul desi este editabil...tot nu e ca la 1000-2.Limitarea nu stiu cat de bine lucreaza.Ma refer la limitarea din procesor. puterea imi place pentru ca este perfect stabila pe 2,6 ohmi.

1000-2.....preferatul meu.UN TRACTOR.....Tragi pe el de draci are.sunetul mai "cald" afectul suna foarte ok....si din nou...nimeni nu stramba din nas cand spui cum il cheama.

totusi am ajuns la concluzia ca mai conteaza si pe ce boxe le pui ...si multe altele....Si conform "studiosilor" englezi...(ca tot e la moda) veriga proasta dintr-un lant acustic e utilizatorul.

Va sa salut cu mult respect si ...la cat mai multi bani investiti. (imi cer scuze daca am deranjat e cineva.Nu am scris cu absolut nici o adresa)

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Iul 17, 2014 2:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
ionica radu scrie:
Cineva spunea o zicala:pisica unde nu ajunge ai pute!
Aruncati tablele si cumparati Dynacord!
Acum Tony noi stim o chestie(doar le-am comparat la mine in garaj) ,dar crede-ma A&H,nici degeaba nu as lua asa ceva,cu tot cu procesor langa el.(acum doamne fereste de rau).
Nu a-s vrea sa intru in polemica(nu sunt fan Dynacord) dar:,,Dynacord''inseamna:
fiabilitate,siguranta in cantare,dulceata,siguranta privind microfoniile.
Si inca o chestie pune un A&H langa Dynacord,cheama 10 pers,si 11 vor alege Dynacord-in mod sigur.
Atat.
Si un sfat din toata inima:aruncati tablele!(stiti la ce ma refer).
Cel putin asta 1000-3 va cam pus pe ganduri.(inclusiv pe Tony)
Am facut teste impreuna in garaj asa incet si cat ai fi de vacar tot iti dai seama.
(A&H cu 1000-3).Mai trebuie doar sa recunosti care este mai adevarat( ceea ce nu toti o fac).





ia uite ce am gasit eu ..........ce mai spui acum Ionica? Nu stiu daca vrei sa faci buzarai de noi sau.....? oricum ...te respect si iti respect meseria.Doar suntem in aceeasi breasla. :-)

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Sep 04, 2014 9:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
va spun si eu parerea mea, weekend de weekend am cate cate 1-2-3 evenimente, si merg ca amplificare cand pe powermate 1000-2 cand pe 1000-3 ar ca boxe D-15.3 , ZX5 , VL122 ...etc

concluziile mele sunt in favoare la 1000-3 din mai multe motive vazute in timp si anume :
1. Greutatea (1000-3 este mult mai usor ceea ce este din start un avantaj )
2. Puterea (puterea la 1000-3 este mai puternica, cand merg cu 4 D-Lite D-.15.3 este mult mai mare presiunea sonora,simti ca ai vlaga, la 1000-2 suna mai cald, suna cu bass suna frumos, dar nu ai presiune nu asemenea forta )
3. Efectele (efectele sunt mult mai bune la 1000-3 zica cine ce a vrea, cu orice formatie sa mers cand le-am zis de 1000-3 sau 1000-2 au ales 1000-3 )
4. Interfata USB, meniul , procesarea puteri si multe altele. Eu merg de multe ori prin USB pe virtual dj si nu mai car console si alte minuni cu mine + am sunetul bun pentru ca merg prin placa lui de sunet prin cablul usb.
5. Stabilitatea (stiu pe cineva din Cluj care merge cu 1000-3 si 2 sisteme de F-uri => 2ohm si merge de multe ori asa...)
6. Pt mine este prezenta iesirilor XLR de pe master pentru procesorul de sunet cand merg cu basi si auxiliare in plus.

mai sunt si alte avantaje insa nu imi mai vin acum prin minte, iar ca si dezavantaje poate ar fi doar un singur egalizator.
scuzati anumite greseli gramaticale/exprimare dar sunt la servici si am scris pe sarite ca tot intra cate un client.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Sep 04, 2014 9:37 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Absolut corect ... exista compromisuri care fac sa paleasca dezavantajul redarii calitatatii audio etajului final in clasa D ...spre exemplu calitatea la superlativ a preamplificatorului de pe fiecare canal al mixerului PM3 si greutatea redusa ( la transport :) ) iar daca este folosit cu incinte acustice de calitate superioara rezultatele pot fi bune ( excus incinte cu difuzoare numite facaturi chinezesti ) ... conteaza si faptul ca mixerul PM3 este de obicei ( aproape intotdeauna ) mult superior celor care canta sau celui care-l utilizeaza .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Joi Sep 04, 2014 7:40 pm 
La seria powermate senzatia de "vlaga" o da si procesarea lor specifica cu multii decibeli pe partea de joase.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 9:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
dar tocmai asta e ideea, pe 1000-3 e putere deja, eu il tin pe flat ca si procesare sa nu dea bas mai deloc, dar in schimb puterea si presiunea sonora e ff buna, eu il folosesc pe 2 vl 122 , e tot ce imi trebuie


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România