The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:25 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 04, 2010 8:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Oct 04, 2010 8:15 am
Mesaje: 3
Localitate: Buzau
Sunt posesor de powermate 1000-2, sunt foarte multumit, e foarte fiabil, il folosesc atat pentru dj mobil cat si pentru sonorizari cu formatii. Am vazut ca pm 1000-3 are si port USB, se pare ca de data asta au facut un pas mai mare in fata, sper sa il pot avea cat mai repede.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Vin Dec 03, 2010 4:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 03, 2010 4:01 pm
Mesaje: 1
eu am pm 3 si e beton putere mare si curata efecte f bune usb k sa inregistrezi live ok tot


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 04, 2010 1:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
Probabil ca sunt cele mai rezistente mixere de pe piata, insa calitatea sunetului lasa de dorit: sunet murdar, inalte superioare spalacite, medii din plin e caracteristica lor de raspuns. "Suna bine" spun doar cei ce n-au auzit un sunet gen MIDAS, A&H, SOUNDCRAFT etc. Inca n-am auzit cum se prezinta PM 3 insa, din moment ce prima si a doua serie au sunat la fel, de ce ar suna asta mai curat? mai ales ca are in final o clasa D si nu AB, care, stim cu totii ca face legea in ceea ce priveste curatenia din sunet :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 04, 2010 1:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
si clasa D poate sa sune bine daca frecventa de comutatie este suficient de inalta

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 04, 2010 2:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
in opinia mea de ''muncitor la mixer'' pot sa afirm si eu urmatoarele:
sunt posesor de powermate 1000-2 ,l-am cumparat din trei motive.
1. e foarte rezistent ,in timp si-a dovedit aceasta caracteristica
2. ai tot ce-ti trebuie intrun singur ''aparat''
3. nu ''tuseste'' nimeni cand spui ca mixerul e Dynacord.

ca si sunet este mai mult decat acceptabil si arhisuficient de puternic si fidel pentru majoritatea aplicatiilor pentru care a fost creat.
Pretul este acceptabil daca pui in balanta cele de mai sus. Chiar face banii !

cat despre Midas,soundcraft si A&H......comparam mere cu pere !

ar trebuii specificat : ce Midas , Venice? ...ma scuzi dar e cea mai slaba consola a lor ,nu merita banii . in comparatie cu GB4 (soundcraft) si GL2800 (A&H) care sunt mai ieftine, pierde lejer la orice capitol.
Midas-ul incepe cu seria Verona si se termina cu stiti voi........Bery.....glumeam.

la fel si despre celelalte , A&H nu este peste Powermate oricat ai incerca ,poate vrei sa spui ca suna ''diferit'' dar nu ''mai bine''.
soundcraftu-l a avut o serie ''beton'' Powerstation care a fost surclasata de Dynacord ,acesta oferind ceva nou si posibilitati in plus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 04, 2010 2:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
Constantin, indiferent ce afirmi tu, DYNACORD E O FIRMA PUTIN PESTE CELE ENTRY LEVEL. Ti-am spus: calitatea sunetului lasa de dorit. Daca ai ocazia, fa o comparatie intre Dyna si A&H (de fapt nici nu se pot compara cele 2 pt ca AH-ul va da clasa in ceea ce priveste sunetul). Eu am comparat si Dynacordul suna mult mai "murdar" Voaua va plac mixerele astea pt ca au efectul ala 22222, 5ci c c.... ca i-ul nu se mai aude :) , insa nici efectul ala nu va suna niciodata ca un TC Helicon, Lexicon etc. separat de mixer.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Sâm Dec 04, 2010 2:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
despre ce vorbim? powermixere sau despre unitati separate? fi explicit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 3:42 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
ionutz88 scrie:
DYNACORD E O FIRMA PUTIN PESTE CELE ENTRY LEVEL.



Mai bine taci cand iti vine sa spui rahaturi de genu.
Dynacord e unul din standardele din industrie, cand vorbim de club/aplicatii live mici si medii.

_________________
http://www.vibevents.ro sau http://facebook.com/vibevents


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 8:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
Calin Bradatan scrie:
ionutz88 scrie:
DYNACORD E O FIRMA PUTIN PESTE CELE ENTRY LEVEL.



Mai bine taci cand iti vine sa spui rahaturi de genu.
Dynacord e unul din standardele din industrie, cand vorbim de club/aplicatii live mici si medii.


Ai vrea sau ti-ai dori? :lol:
Dyna doar in Ro e ridicat in slavi de tiganii lautari si mai nou de oamenii "urechi de tabla" care merg pe principiul: "Daca aia folosesc mixer de-asta, tre sa-mi iau si eu ca e bun" sau "Asta, din moment ce e cel mai scump, tre sa fie cel mai bun" TERMINATI CU RAHATURI DE-ASTEA! in viitorul apropiat va vor vinde aia o cutie frumoasa si cu un mare ca...ca inauntru si o sa-l cumparati cu 3000 de euro.
P.S. - N-am spus ca nu sunt mixere trainice ci am spus ca suna muuuuult mai prost decat alte mixere, iar cine nu crede asta, sa vina la mine sa-i dovedesc! si cu asta am incheiat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 11:43 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
e o mare prostie sa generalizezi ca doar lautarii folosesc dynacord.
astea-s dume care circula aici pe forum, ti-as recomanda sa-ti scoti capul din cutie si sa te mai uiti si-n realitate.
cat despre daca am/vreau, am niste difuzoare Ev, nu-mi doresc in mod special dar daca ar fi sa am dynacord nu mi-ar fi rusine deloc.

_________________
http://www.vibevents.ro sau http://facebook.com/vibevents


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 12:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
Calin, eu vorbesc din proprie experienta. Am avut Dynacord, l-am vandut si mi-am luat Allen & Heath. AH-ul suna mult mai curat, inalte curate si are o curatenie in sunet de nu-i adevarat, nici macar nu poti compara sunetul Dyna cu AH, pt ca diferenta e ENORMA!!! Nu vorbesc din cutie ci din proprie experienta. La AH e foarte slab efectul, insa treaba asta am rezolvat-o cu un Lexicon MPX 550 care de asemenea e un efect adevarat nu jucaria aia de pe Dyna :) si ia ghici, mi-au mai si ramas bani :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 1:22 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
ce ai zis tu mai sus e o parere personala de-a ta care ti-o respect, ai tot dreptul sa-ti placa mai mult o scula in defavoarea alteia, DAR pana la "DYNACORD E O FIRMA PUTIN PESTE CELE ENTRY LEVEL." si la restul ineptiilor cu lautari tigani si restul mai e cale lunga.

toate instalatiile dynacord care le-am auzit pana acum sunau bine, si sunt cateva. nu crezi ca te-ai pripit putin cand ai judecat brandul dynacord butonand doar un mixer, care apropo mie mi se pare un mixer bun, care suna chiar bine?

_________________
http://www.vibevents.ro sau http://facebook.com/vibevents


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 1:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
in ceea ce priveste calitatea sunetului chiar e putin peste aparatele entry level. Am descris sunetul mixerului putin mai sus: medii puternice, inalte spalacite. Nu e parerea mea ci a multora care au avut ocazia, pe muzica lautareasca sa asculte un sunet de calitate, curat
Sti, prima data cand am folosit AH-ul, de fapt la prima vedere, lautarii au cam instrambat din nas, insa cand s-au apucat sa cante, au, au, sa vezi ce ochi faceau, uimiti de cat de curat poate suna. Am spus-o si o repet: multe mixere suna MUUULT mai bine decat dyna insa nici unul nu are efectul ala, insa treaba se rezolva cu un efect separat. Dyna e o firma care s-a remarcat prin rezistenta in timp a aparaturii produsa de ei, NICIDECUM PRIN CALITATEA SUNETULUI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 2:15 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
adica spui tu ca si difuzoarele Electrovoice cu care se faceau si inca se mai fac boxele Dynacord sunt tot "putin peste entry level" nu?

in fine, fiecare cu parerea lui, pentru mine Dynacord e un brand in care am incredere ca suna si se comporta bine.

_________________
http://www.vibevents.ro sau http://facebook.com/vibevents


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord Powermate 1000/3
MesajScris: Lun Dec 06, 2010 6:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
Calin, tu crezi ca mie nu mi-ar comveni sa am un mixer cu 2x1000, plus de asta sa elimin cablurile si efectul separat? Acum, vreau sa aud pareri despre cum suna noul Dyna ca de cele vechi m-am convins. N-am afirmat ca toti lautarii sunt tigani, crede-ma sonorizez de mai bine de 3 ani si domeniul asta audio, am sonorizat si interpreti recunoscuti nu doar pe plan national, oameni deosebiti care apreciaza sunetul adevarat, nu le trebuie delay ca sa le acopere defectele vocii.

P.S. - de aproape 1 an de zile de cand am AH-ul, solicitarile in domeniul audio aproape s-au triplat, de ce oare? concluzia o tragi tu.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România