The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:31 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 395 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 9:15 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Oancea Catalin scrie:
Inca nu sunt hotarat. Momentan am filtrele in 2 incinte tip VL-152. Intr-o incinta am difuzor Eminence Kappa-15A si in alta incinta am unul din cele 2 difuzoare care erau in boxe cand le-am achizitionat.Difuzorul scrie pe el The Box AN-15C si este pe neo.
viewtopic.php?f=63&t=21816
In ambele incinte am drivere The Box DN-72 cu bobina de 3" si iesire de 1.5" (cred ca sunt pe neo). Mai am disponibile 2 drivere JBL 2418H-1 si 2 Eminence PSD 2002 si posibil saptamana viitoare sa iau 2 B&C DE250-TN, dar din pacate nu pica pe hornul incintelor ca sa pot testa. Configuratia finala cred ca o sa fie Eminence Kappa-15A si driverele B&C DE250-TN.
Hornul este http://www.proaudioshop.ro/?p=productsM ... me=ph-2418
....stiu! astea sunt pentru drivere de 1". Fostul proprietar al boxelor a prins de acest horn o flansa adaptor, cu chit de fibra auto. O sa stric eu acel Feng-shui si las hornul original cum a fost.


O varianta :
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 10:46 am 
Cu valorile acelea pe driver o sa sune de numa, basca dupa cel mult al zecelea ADEVARAAAAAT o sa cauti kit.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 11:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
Milan Gheorghe scrie:
Da sint diferente dar nu asa mari..asa am zis.



-Oricum , nu se justifica condesatoare scumpe in filtre pentru difuzoare medii si mediocre. Aceste condesatoare de top sunt pentru difuzoarele de top si pentru perfectionisti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 11:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Exista multe variante :)

Mi se pare ca cond. de tip "caramel" este folosit si la Selenium ;)

Astea am gasit in timp de 5min. dupa o cautare google :
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 11:37 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
caramelele sunt naspa :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 12:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Selenium is naspa? :D

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 12:24 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu sunt tocmai recunoscuti pentru boxele fabricate de ei :roll:
Se pricep la produs si proiectat difuzoare foarte bine

imaginile pe care le-ai postat sunt in majoritatea cazurilor cu filtre din boxe de public Adress nu profesionale pentru sonorizari.

Caramelele sunt nasoale si nu au ce cauta in aplicatii pro.
la fel, bobinele pe ferita sunt naspa si nu au ce cauta in aplicatii PRO...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 9:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Am inteles..

Deci, in gama pro-audio exista , entry level-mid-high level..astea sint in categoria mid, dupa cum cred.

Stiu dca vorbim despre pro-audio , la tine inseamna cele de "high" level.(super pro sau super scule ca tehnologie la un mega pret- scumpe sau foarte scumpe) . Dar majoritatea adica "fani" forumului , nu se permit asa ceva. Bineinteles ca exista niste utilizatori care folosesc Lab Gruppen, Powesoft si alte mega-scule.
Dar majoritatea este interesat de scule la un pret rezonabil..adica categoria medie sau entry level.Mai bine sa discutam despre astea.
Fara suparare ..

Piece :) :!:
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 10:29 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
da, insa acele scule nu sunt profesionale

Trebuie sa intelegi ca PRO Audio exact asta inseamna. Scule de foarte buna calitate si performanta care costa foarte mult.

Pretul nu este si nici nu trebuie sa fie un factor decizional in domeniul PRO AUDIO.

Ceea ce nu este parte din categoria PRO Audio intra la categoria scule de jucarie sau cel mult scule Semi Profesionale.


In orice alt domeniu este la fel. Sculele profesionale au ca si singur scop de a exista , cel de a produce bani. Sunt practic niste surse de venit, iar ca orice sursa de venit nu este ieftina.

Nu cred ca ai vazut vreodata locomotive Entry level sau utilare industriale entry level. Sau autocare Entry level sau mai stiu eu ce alte chestii de genul.

Granitele in domeniul pro audio au degenerat din cauza ca au aparut toate prostiile astea chinezesti in ultimii ani la preturi de dumping cu minciuni impachetate frumos si vandute la preturi mici care au atras o multime de nestiutori care se bucura si se mint singuri ca sunt mai destepti ca isi iau aceleasi scule la un sfert din pret fata de cei care traiesc din asta.

Ei bine , nu sunt mai destepti , chiar din contra, dupa un numar de ani isi vor deschide ochii si vor realiza ca in lumea reala pretul mare este justificat in totalitate.
Am mai spus-o si o sa o mai spun de multe ori. In domeniul PRO NU exista chilipiruri. Daca un produs are un pret convenabil inseamna ca nu este profesional.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Mar Apr 14, 2015 9:02 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Mircea Bartic scrie:

Trebuie sa intelegi ca PRO Audio exact asta inseamna. Scule de foarte buna calitate si performanta care costa foarte mult.

Pretul nu este si nici nu trebuie sa fie un factor decizional in domeniul PRO AUDIO.




In orice alt domeniu este la fel. Sculele profesionale au ca si singur scop de a exista , cel de a produce bani. Sunt practic niste surse de venit, iar ca orice sursa de venit nu este ieftina.


Granitele in domeniul pro audio au degenerat din cauza ca au aparut toate prostiile astea chinezesti in ultimii ani la preturi de dumping cu minciuni impachetate frumos si vandute la preturi mici care au atras o multime de nestiutori care se bucura si se mint singuri ca sunt mai destepti ca isi iau aceleasi scule la un sfert din pret fata de cei care traiesc din asta.

Ei bine , nu sunt mai destepti , chiar din contra, dupa un numar de ani isi vor deschide ochii si vor realiza ca in lumea reala pretul mare este justificat in totalitate.
Am mai spus-o si o sa o mai spun de multe ori. In domeniul PRO NU exista chilipiruri. Daca un produs are un pret convenabil inseamna ca nu este profesional.



+1

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Joi Mai 14, 2015 3:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Noi 06, 2014 4:36 pm
Mesaje: 39
Localitate: CLUJ NAPOCA
Carpen Andrei scrie:
Intr-un cuvant porcarii.(parerea mea).Dc nu ai pus niste roti la basii aia mai calumea .Sunt cu 5E pe thomann siliconate super ok. Alienaturile la ce vrei sa le folosesti ?(pt home,garaj)?Sau poate o sigla cu dynacord deasupra .Pacat de munca depusa pt cutii ,nota 10 din partea mea pt cutii.



aici arata tot ce poate acest driver , relativ eftin


viewtopic.php?f=59&t=20730


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Joi Mai 14, 2015 7:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
adrian sandor scrie:
Carpen Andrei scrie:
Intr-un cuvant porcarii.(parerea mea).Dc nu ai pus niste roti la basii aia mai calumea .Sunt cu 5E pe thomann siliconate super ok. Alienaturile la ce vrei sa le folosesti ?(pt home,garaj)?Sau poate o sigla cu dynacord deasupra .Pacat de munca depusa pt cutii ,nota 10 din partea mea pt cutii.



aici arata tot ce poate acest driver , relativ eftin


viewtopic.php?f=59&t=20730


Intrun cuvant sint ft. ok ! Am luat ca sa vad ce sint , fara planuri.. dar dupa teste am ramas cu gura cascata!
Minusuri: nu e lucrat asa frumos ca un B&C sau Rcf,Eminence..astea is copii/clone de la B&C !

Contra : Am mai avut ft. multe drivere, P-Audio,Eminece, Selenium , modele scumpe sau ft. scumpe .. :wink:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Joi Mai 14, 2015 7:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
o doamne, iar ai gasit diamante in groapa de gunoi? :roll: :roll: :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Joi Mai 14, 2015 7:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Mircea Bartic scrie:
o doamne, iar ai gasit diamante in groapa de gunoi? :roll: :roll: :roll:


..o sa cumpar si produse P-audio/Selenium ..in curand ;)

Si .. sa raspund la intrebarea ta , DA ! Am si fortat..am fost si beat , fara filtru audio ;) Taiat la 1Khz, cu un egalizator .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Milan Pro System 2007-2014
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 1:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Merge treaba , am revenit cu o schita in stilul meu :mrgreen:

Cu basii o sa terminam pana junie. 4 buc bassreflex , terminat , testat sint ft ok.
Mai urmeaza inca 4 buc . Band Pass , ordin 6 , cu care lucram.(Wooferele inca nu s, probabil careva dintre gama P-Audio , 6-800w rms,cu bobina de 4" , 96-97dB/m , cu "motoras" BL Factor mai marisor, care se poate folosi pt. incinte band-pass,ordin 6).

Topurile Line Array , o sa incepem in septembrie-octombrie,posibil ca se modifica la 3cai. ( 10" sau 12"+6"[front horn loaded] + 1,5" )
Design nedeterminat * astept propuneri * ..ca design, difuzoare ..nu s ..sint ft ft multe difuzoare,bune.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 395 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România