The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:36 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie sistem audio
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 12:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 02, 2022 8:32 am
Mesaje: 3
Buna ziua,
Va scriu aici cu speranta de a obtine un sfat cat se poate de obiectiv in legatura cu urmatoarea situatie. In acest moment detin acest echipament:
- doua topuri active Behringer B812 NEO
- doua sub-uri Behringer B1800XP
- un amplificator Behringer iNUKE NU6000
- doua topuri pasive 3 cai cu difuzoare Eminence 600 RMS (facute de Senia music in urma cu multa vreme)
Cu acest echipament am asigurat pana acum muzica la diverse evenimente (exclusiv interior) precum nunta, botez, pensionari, parastas dansant, divort, etc. Dar cum cererea a devenit mai mare, respectiv numarul de persoane prezente si spatiile tot mai generoase, ma vad nevoit sa cresc puterea disponibila (sper cu 50%) precum si calitatea sunetului.

Asadar sunt in cautarea unui nou echipament si am nevoie de sfatul celor mai destepti si experimentati ca mine in legatura cu urmatoarea alegere. In ceea ce priveste topurile (woofer de 15) pe lista am:
- FBT X-Lite 115A
- JBL EON 115
- RCF ART 715 MK IV
Fiecare vin cu plusurile si minusurile lor.
Acestora li se vor alatura sub-urile aferente (18).
Bugetul alocat este de 6500-7500 lei pentru doua topuri si 5500-6000 lei pt un sub, intr-o prima faza dupa care voi completa sistemul ajungand in final la 4 topuri si 2 sub-uri, aceeasi marca toate active.
Nu cunosc amanunte despre aceste modele, exceptand faptul ca am dintr-o discutie cu un tehnician am inteles ca RCF-urile sunt destul de sensibile la fluctuatiile de curent, ajungand intr-un final in service.
Mentionez ca 80% din cazuri muzica este redata de pe laprop dar am avut si evenimente la care a trebuit ca pe sculele mele sa cante o mica trupa sau solist pe negative.
Din ce am mentinat mai sus care credeti ca este alegerea cea mai buna? Multe din datele tehnice (SPL, RMS, etc) sunt doar de reclama si realitatea este cu totul alta. De asta va cer sfatul obiectiv si argumentat tehnic.
Multumesc


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem audio
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 9:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 22, 2018 2:57 pm
Mesaje: 60
Salutare, dintre cele trei modele de boxe, clar RCF Art 715 MK4.
Acuma depinde de fiecare în parte, modelul de la JBL l-am avut și am mai avut în același timp și Mackie Thump 15, eu personal am fost mai mulțumit de Mackie decât de modelul de la JBL.

Sper să m-ai primești și alte sfaturi !

Doamne ajută

_________________
https://youtube.com/channel/UCcsgfX6NbUxWtizF4aXcxAQ


Ultima oară modificat de Dani Simi_G pe Dum Mar 03, 2024 7:27 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem audio
MesajScris: Mar Oct 04, 2022 10:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 02, 2022 8:32 am
Mesaje: 3
Dani Simi_G scrie:
Salutare, dintre cele trei modele de boxe, clar RCF Art 715 MK4.
Acuma depinde de fiecare în parte, modelul de la JBL l-am avut și am mai avut în același timp și Mackie Thump 15, eu personal am fost mai mulțumit de Mackie decât de modelul de la JBL.

Sper să mia primești și alte sfaturi !

Doamne ajută


Salutari, ai avut JBL EON 715? Daca da, ce nu a fost in regula cu el?
Pe de alta parte, desi trebuie sa suplimentez bugetul (si asa tras de par), ma uit si la RCF Art 735 MKIV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem audio
MesajScris: Mie Oct 05, 2022 2:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 22, 2018 2:57 pm
Mesaje: 60
BogdanM scrie:
Dani Simi_G scrie:
Salutare, dintre cele trei modele de boxe, clar RCF Art 715 MK4.
Acuma depinde de fiecare în parte, modelul de la JBL l-am avut și am mai avut în același timp și Mackie Thump 15, eu personal am fost mai mulțumit de Mackie decât de modelul de la JBL.

Sper să mia primești și alte sfaturi !

Doamne ajută


Salutari, ai avut JBL EON 715? Daca da, ce nu a fost in regula cu el?
Pe de alta parte, desi trebuie sa suplimentez bugetul (si asa tras de par), ma uit si la RCF Art 735 MKIV.



Am avut 615, și cred că îi același lucru cu 715, mie personal nu mi-a plăcut și atâta tot.

Doamne ajută

_________________
https://youtube.com/channel/UCcsgfX6NbUxWtizF4aXcxAQ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem audio
MesajScris: Sâm Oct 22, 2022 9:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 02, 2022 8:32 am
Mesaje: 3
Am auzit si eu acum cateva zile JBL EON715. Foarte slaba, nici vorba de 650 RMS asa cum se spune peste tot. Poate un 450. Am sters-o de pe lista si am adaugat RCF ART 735 (fata de 715 are un SPL mai bun) si FBT ProMaxx 114A (aici trebuie sa mai suplimentez bugetul serios si am rezerve in privinta wooferului pe 14)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România