The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:14 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 7:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Da....chiria pentru un eveniment la un asemenea cort e de vreo 10.000 de euro...baietii care cunosc stiu despre ce cort este vorba....gen restaurant , cu aer conditionat...etc
Citi isi permit sa inchirieze un asemenea cort pentru o zi......????....10000 de euro????
P.S......nu era vorba de cort de taranoaia sau de rudari.......!!!!

Cam asa ne prezentam si noi...

http://i48.tinypic.com/k97ow.jpg

Nu prea aratam de cort de tara.........

Si mai avem asa pe partea de amplificare....

http://i49.tinypic.com/2lo6a09.jpg


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 9:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Poate sa fie chiria si 1 milion de euro asta nu spune nimic.

Capacitatea de a aprecia calitatea sonora nu are nici o legatura cu portofelul cuiva.
Si tare ma indoiesc ca interesa pe cineva daca suna sau nu inaltele superioare nu stiu cum.
Nuntile de acest gen sunt o parada a grandomaniei,fara numar fara numar ,am P**A mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 9:27 pm 
Sa stiti ca muzica ,care o canta ionica radu este placuta,muzica de petrecere
Nu canta manele!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 4:40 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Cand ne referim la utilizator ne referim doar la utilizatorul final , cel care asculta programul muzical .
Acest ascultator este foarte putin pretentios si in general fara educatie muzicala , putini dintre ei cunosc ca gama muzicala are 7 note , 5 octave , bemoli , diezi , ce sunt tonurile , semitonurile etc .
Acestia vin la nunta ca sa bea si sa manance , sa epateze cu aurul de la gat , de pe degete sau cu ce masina au la dispozitie .
Habar nu au ca inaltele sunt de 1" sau de 2" etc dar lasa la curve 1000 Euro pe o prestatie orala .
Dar asemenea " amănunte muzicale " nu stiu nici lautarii...nu exista prea multi profesionisti in adevaratul sens al cuvantului .
Mai nimeni nu are studii de specialitate adica liceu de muzica si apoi conservator .
Exclus cantatul " dupa ureche " invatat la scoala vietii , aia e o vorba buna doar sa te lauzi la puscarie...
Asa ca...vorbim vorbe .
Vorba unui primar din Bucuresti , sectorul 5 : "Multi vede , putini stie , dar si mai putini cunoaste " !!!
Inteleg sa va dati cu parerea , daca este autorizata .
Adica aveti diplome care sa ateste absolvirea scolilor de muzica enumerate mai sus ...
Pana atunci , incercam sa folosim ca referinte sisteme de sonorizare relativ cunoscute ca raspandire dar si dpdv al calitatii .
Exclus modelele Entry Level / Low Cost de la RCF , FBT , Dynacord , Mackie , DB Technology , Proel si alte petarde asemanatoare .
Alea sunt pentru fraierii snobi care au bani de aruncat .
Sectiunea de vanzari este plina cu modele si marci " de succes " enumerate mai sus .
Daca iti investesti banii in ceva , acel ceva trebuie sa fie cap de serie , nu din categoria petarde .
Discutiile de mai inainte cu privire la boxele MAG 554 care depasesc ca performante anumite boxe RCF sau alte marci , se bazeaza pe boxe cumparate de lautarii saraci care nu au bani suficienti si / sau nu stiu ce sa aleaga , datorita consultantei de proasta calitate oferita in general de catre vanzatorul de la un magazin de fite sau de un negustor smecher , cu mare putere de manipulare .
Este reteta succesului , mai ales daca lautarul este semianalfabet si obligatoriu snob ( va spune : vreau si eu ce are guta , puta , salam , parizer ... ca la el se aude tare si bine si nu se strica si nu face microfonie etc ) si este o poveste fara sfarsit .
Acum este la moda sa ai boxe MAG 554 , maine cine poate stii ?
Nu uitati !
Mama prostilor este intotdeauna gravida !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Vin Iul 27, 2012 7:10 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
P Victor / hpavictor scrie:
Nu am intenționat sa jignesc pe nimeni in cele scrise mai sus , este un simplu mesaj de avertizare :
Deschideti bine ochii , nu va lăsați pacaliti !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Vin Iul 27, 2012 10:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
P Victor / hpavictor scrie:
Vorba unui primar din Bucuresti , sectorul 5 : "Multi vede , putini stie , dar si mai putini cunoaste " !!!

Discutiile de mai inainte cu privire la boxele MAG 554 care depasesc ca performante anumite boxe RCF sau alte marci , se bazeaza pe boxe cumparate de lautarii saraci care nu au bani suficienti si / sau nu stiu ce sa aleaga , datorita consultantei de proasta calitate oferita in general de catre vanzatorul de la un magazin de fite sau de un negustor smecher , cu mare putere de manipulare .
Este reteta succesului , mai ales daca lautarul este semianalfabet si obligatoriu snob ( va spune : vreau si eu ce are guta , puta , salam , parizer ... ca la el se aude tare si bine si nu se strica si nu face microfonie etc ) si este o poveste fara sfarsit .
Acum este la moda sa ai boxe MAG 554 , maine cine poate stii ?
Nu uitati !
Mama prostilor este intotdeauna gravida !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Sâm Iul 28, 2012 8:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
P Victor / hpavictor scrie:
P Victor / hpavictor scrie:
Vorba unui primar din Bucuresti , sectorul 5 : "Multi vede , putini stie , dar si mai putini cunoaste " !!!

Discutiile de mai inainte cu privire la boxele MAG 554 care depasesc ca performante anumite boxe RCF sau alte marci , se bazeaza pe boxe cumparate de lautarii saraci care nu au bani suficienti si / sau nu stiu ce sa aleaga , datorita consultantei de proasta calitate oferita in general de catre vanzatorul de la un magazin de fite sau de un negustor smecher , cu mare putere de manipulare .
Este reteta succesului , mai ales daca lautarul este semianalfabet si obligatoriu snob ( va spune : vreau si eu ce are guta , puta , salam , parizer ... ca la el se aude tare si bine si nu se strica si nu face microfonie etc ) si este o poveste fara sfarsit .
Acum este la moda sa ai boxe MAG 554 , maine cine poate stii ?
Nu uitati !
Mama prostilor este intotdeauna gravida !


up...sa moara dujmanii mei....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Sâm Iul 28, 2012 10:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Dacă ai dusmani , du-te la biserica pentru acatiste si pomelnice .
Sau parastase...
Așa sa-ți ajute Dumnezeu , după sufletul tau !
Si stai linistit , pe lumea cealaltă vei avea parte doar de boxe MAG ...

Sper ca știți de gluma...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Dum Iul 29, 2012 10:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
P Victor / hpavictor scrie:
Dacă ai dusmani , du-te la biserica pentru acatiste si pomelnice .
Sau parastase...
Așa sa-ți ajute Dumnezeu , după sufletul tau !
Si stai linistit , pe lumea cealaltă vei avea parte doar de boxe MAG ...

Sper ca știți de gluma...


up......pentru mine sint cele mai bune...dar am zis ,, tu sustii o anumita cauza pe acest site " tu sti mai bine.....dar nu sintem nici noi fraieri ca sa te aprobam ca doar nu esti degeaba ultramoderator....nici nu ma asteptam sa zici ca par a fi ok......doar nu ti cu ursu....hai sa fim seriosi........
Ideia e ca esti partial.....cum spune cineva de alta boxa decit cea de care trebuie....pac dai la cap....oare de ce....?...stai linistit ca omul ce are in cap tot aia cumpara.......
Repet nu laud pe nimeni....dar esti foarte credincios in ceace priveste...de fapt cred ca esti sageata..........
Observi ca asa cum am promis , dar nu mai pot sa-ti suport ingimfarea ta, nu vroiam sa mai vorbesc .nimic despre acea boxa (dar ma provoci ) ....dar ptr.dumnezeu nu mai umbla cu vrajeala de 2 lei...sau dus vremurile alea.......acum sint 1000 de branduri...cumperi ce vrei....chiar daca ma banezi, mai rau ma intariti si o sa scriu pe mai toate siturile....
Am crezut ca i-ti poti exprima si totodata poti cere o parere privind partea audio indiferent de brand...dar, daca vorbesti de altceva decit de sti tu ce firma gata....galagie mare....asa sa-ti ajute Dumnezeu.....


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Iul 29, 2012 2:21 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Dum Iul 29, 2012 10:45 am 
ma bag si eu in discutie....
Ionica, ar trebui sa-ti pui urmatoarea intrebare: de ce nu se afiseaza un grafic de raspuns pt aceste boxe? nu cred ca nu exista asa ceva, doar nu le-au facut filtre dupa ureche. Atentie, muzica instrumentala acopera o plaja ingusta de frecvente. Ca tie iti plac ca au medii din plin, asta nu inseamna ca suna mai bine decat alte boxe


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Dum Iul 29, 2012 11:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Ovidiu Gherasim scrie:
ma bag si eu in discutie....
Ionica, ar trebui sa-ti pui urmatoarea intrebare: de ce nu se afiseaza un grafic de raspuns pt aceste boxe? nu cred ca nu exista asa ceva, doar nu le-au facut filtre dupa ureche. Atentie, muzica instrumentala acopera o plaja ingusta de frecvente. Ca tie iti plac ca au medii din plin, asta nu inseamna ca suna mai bine decat alte boxe


totul e prin comparatie....ascultati si apoi dati-va cu parerea.........
restul sint doar presupuneri....nu ma intereseaza hirtii...ma intereseaza ce iese..... adica finalul........
Mi-am mai luat o teapa dupa hirti la Fbt Mitus 115...de le-am dat mai jos cu 15 mil...deoarece nu reflecta realitatea cu inscrisurile din documentatia tehnica....bineinteles sigilate in cutii(numai una ) ca pe cealalta nu am mai desfacut-o dupa ce am auzit una......
De-acum in colo cumpar numai de la reprezentanta...si numai dupa ce aud........
Se gaseste pe aici pe site ceva asemanator.....viewtopic.php?f=106&t=12349
Si terminati o data cu alte boxe.....alte boxe care am facut eu personal comparatia ....nu mai vorbiti aiureli....
Am comparat cu boxe de top (de ce i-mi interzici sa ma exprim sincer...frica de concurenta )........nu mai faceti aberatii....repet i-mi pot permite sa vorbesc de ceace am auzit....am fost 6-7 persoane care aud....stiu ce vorbesc....
Ei spun (distribuitorii )ca valorile (calculul ) componentelor ce alcatuiesc filtru ,pe hirtie e varza , dar in realitate suna bine......si cred asta deoarece se aude ce iese.......adica si aseara mi-au confirmat....
E parerea mea ,proasta ,buna , asta e....dar nu vorbiti daca nu a-ti auzit aceasta boxa....punct.


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Iul 29, 2012 2:26 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Dum Iul 29, 2012 12:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Este adevarat, toti cei care fac boxe de calitate nu se baseaza doar pe harti. Ajustarile finale se fac in urma sesiunilor de auditie deci oarecum pe baza urechii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Lun Iul 30, 2012 5:02 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
ionica radu scrie:
Ei spun (distribuitorii )ca valorile (calculul ) componentelor ce alcatuiesc filtru ,pe hirtie e varza , dar in realitate suna bine......si cred asta deoarece se aude ce iese.......adica si aseara mi-au confirmat....

Se pare ca acei distribuitori ti-au aruncat inca o soparla la care ai pus botu...si care dovedeste cata " meserie " cunosc acesti distribuitori !
Desigur daca acesti distribuitori sunt habarnisti asta nu inseamna ca proiectantii de la MAG sunt si ei , la randul lor , habarnisti .
Singurul lucru care conteaza la un filtru este raspunsul total al difuzoarelor si al filtrului , care trebuie sa se compuna aproximativ intr-o linie cat mai dreapta ( pe graficul caracteristicii amplitudine / frecventa ) in cazul ideal . In realitate cazul " ideal " este o linie dreapta cu neregularitati de cativa decibeli ( !!! ) .
Nu prezinta nicio importanta linearitatea graficului difuzoarelor ( desi ar fi de dorit ca acestea sa fie cat mai lineare in spectrul de frecventa in care au fost proiectate sa functioneze ) si cu siguranta raspunsul electric la filtrelor ( pe hartie ) nu are nici cea mai mica relevanta !
In cazul ideal , filtrul va avea un raspuns electric ciudat , dar insumat cu raspunsul difuzoarelor va rezulta caracteristica amplitudine-freventa a incintei acustice .
Cele doua grafice ( ale filtrului sau difuzoarelor ) nu se analizeaza niciodata separat !
Daca nu ma crezi , poti lua legatura pe privat cu catva useri ( Shambala sau Sharky ) pe care ii poti considera cu suficienta experienta si cu siguranta nu pot fi banuiti ca au interese comerciale pe acest forum .
Eu nu am interese comerciale sau de alta natura , nu vand absolut nimic !

Repet , atentie la negustorii smecheri .
Va sucesc mintile cu vorbe mestesugite , va violeaza la buzunare si apoi faceti coada la " vanzari " ca ultimii ratati de pe forum...
Este firesc ca un viitor client sa nu se priceapa la electroacustica , un lautar ( semianalfabet de obicei ... cuoasteti cazurile din viata reala , majoritatea au doar scoala vietii si " talent de la Dumnezeu " si de aia nu au mai avut timp pentru a absolvi restul scolilor ) nu are studii de electronica , acustica , electroacustica , psihoacustica , marketing , curs valutar etc si nu are de ce sa aiba .
El ar trebui sa apeleze ( ca in toata lumea civilizata ) la servicii de consultanta .
Dar acele servicii de consultanta trebuie sa fie de calitate si cat mai neutre ...
Chiar daca viitorul client vrea ca disperatul boxe Dynacord si mixer Behringer , microfoane Shure si putere Fantom , ca asa a vazut el la o nunta etc , trebuie lamurit ce nu este compatibil in sistemul audio pe care si-l doreste .
Daca intelege bine , daca nu , nu .
Paguba este doar a lui !
In aceeasi situatie se afla si cei care au parere buna despre MAG...dar sa nu anticipam , asteptam sa se lamureasca singuri .
Atentie , nu toate produsele de la MAG sunt de proasta calitate , unele pot fi acceptabile...
Mai bine intrebati , pentru asta exista acest forum, nu va costa nimic .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Lun Iul 30, 2012 7:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:35 pm
Mesaje: 39
Localitate: Campulung-Arges
sustin ce spune Ionica Radu - cea mai buna boxa este cea care-ti place cum suna... restul e can can...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxa pasiva - MAG 554 -
MesajScris: Lun Iul 30, 2012 4:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Te rog sa te referi doar la tine cand vorbesti de can-can !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România