The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 7:33 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stage Line/Monacor - STA 162
MesajScris: Mie Feb 26, 2014 9:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Un amplificator mai micut ,2 x150w 8 ohm,2 x 200w 4ohm, cu finali "MJ" Mexic ca si la amplificatoarele Crown.Traf dual , protectii,limiter "variable speed fan cooler" , conectori Neutrik , intrun cuvant este un amplificator de calitate ca si constructie este robust (cam. 12Kg) . Ca sunet , calitate eu as da 10/9 , ca constructie , 10/10 , ca design , 10/7 (arata putin urat, dupa parerea mea :) )


Fişiere ataşate:
img stage line 009.jpg
img stage line 009.jpg [ 109.43 KiB | Vizualizat de 4184 ori ]
img stage line 002.jpg
img stage line 002.jpg [ 129.57 KiB | Vizualizat de 4184 ori ]
img stage line 003.jpg
img stage line 003.jpg [ 92.19 KiB | Vizualizat de 4184 ori ]
img stage line 006.jpg
img stage line 006.jpg [ 139.46 KiB | Vizualizat de 4184 ori ]
img stage line 007.jpg
img stage line 007.jpg [ 78.16 KiB | Vizualizat de 4184 ori ]

_________________
Imagine
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Stage Line/Monacor - STA 162
MesajScris: Mar Iun 17, 2014 11:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
BMG`urile alea de ce nu ni le arati si noua desfacute :)

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stage Line/Monacor - STA 162
MesajScris: Sâm Iun 28, 2014 9:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Lorin Netejoru scrie:
BMG`urile alea de ce nu ni le arati si noua desfacute :)


Am poze si cu BMG-uri , desfacute. Din cauza ca este un amplificator de origine china 100% , si forumul power-audio este dedicat numai pt. scule pro si super pro de firma nu am prezentat :) Eu am fost la un electronist cu el , mentin ca e un meserias , si zicea ca este ok, bine construita . Nu stiu puterea sa reala..e undeva la 2 x 700w..750w la 4 ohmi, 2 x 350 w la 8ohmi.Valoare , damping factor undeva la 250..300. Traf torodial cam cu diametru de 16cm-17cm , protectii short circuit si are si cva protectie la boxe, are si soft-start,..nu mai amintesc bine cum a povestit meseriasul.
Ca sunet este ok, insa nu recomand pt . basi. Cu urechiometru : nu e fortos , nu coboara in frecventa cum trebuie, sunetul la frecvente joase se aud in mod cand este activat un high-passive filter la 40hz..45hz..insa amplificatorul n-are HPF .(de ex. cum este si la Phonic Max 2500).Pt. topuri-sau full range is ok. Amplificatorul cantareste cam cu 16-17Kg. Carcasa 3U (copie Crown seria CE) cu adancime de 45cm.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stage Line/Monacor - STA 162
MesajScris: Dum Iun 29, 2014 5:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Am avut eu la reparat un BMG dintr-ala si l-am pus pe osciloscop sa vad ce poate.
Nu mare mi-a fost mirarea sa vad ca scoate doar 37V in 4 ohmi adica vreo 350W desi el este dat la 600 in 8 ohmi :mrgreen:
E o clasa AB, alimentat la +/- 75V si are 5 perechi de finali pe canal + loc liber pentru inca o pereche, ceea ce mi se pare destul de OK la tensiunea la care este alimentat pentru o chinezarie.
Sunetul, este incredibil....de prost :lol:

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stage Line/Monacor - STA 162
MesajScris: Dum Iun 29, 2014 8:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Sunetul a fost prost.. mna. Mp3 , 85kb/s?
Ce mixer, ce cabluri? Ce procesore,egalizatoare si cum au fost setate?Cu ce tip de boxe? In zilele urmatoare mai fac cva teste de auditie..momentan sa ramne pe pauza! Mentin ca sunt pretentios si eu la sunet. Am avut si Crown-uri si nu s cate alte tipuri de amplificatoare ;) Si ma ocup si cu Hi-fi ;) stiu ce insemna un sistem Jbl..sau nu s ce dovezi sa mai arat .
Dar mentin, ca pt . topuri chinezaria asta is ok! si nu e asa prost..cum spui tu. ;)
Imagine
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România