The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:24 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: inside MAX MA-3900
MesajScris: Joi Sep 03, 2009 11:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
dupa cum am mai povestit pe forumuri ... poducatorul chinez care face MA-urile .... face amplificatoare la fel cu orice brand ... bla bla bla

a ajuns pe mana mea si a lui Calin un MA-3900 cu brandul MAX

cam asa arata interiorul:

1.
Imagine
2.
Imagine
3.
Imagine
4.
Imagine
5.
Imagine
6.
Imagine
7.
Imagine
8.
Imagine
9.
Imagine
10.
Imagine
11.
Imagine
12.
Imagine

cateva detalii:
* format 3U
* etaj final: clasa H
* tensiune de alimentare: +-75 si +- 150 V
* filtraj: 12 x 10.000 microF/80 V Rubicon +105 C
* finali: 7 x 2sc5200 + 2sa1943 + 3 x 2sc5200 + 2sa1943 - Toshiba Japan
* transformator: toroidal 190 mm diametru x 110 mm inaltime
* siguranta: F20 A/250 V
* relee softstart / cuplare iesiri: 30 A
* ventilatoare: 120 x 120 mm


fiind un amplificator SH nu am intrat in posesia manualului ca sa pot sa furnizez exact puterile debitate de acest amplificator, asa ca rog pe aceasta cale pe cei care cunosc bine aceasta topologie de amplificator sa faca niste estimari

idei?
intrebari?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 03, 2009 4:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
LECO - nici o parere ?
clasa H ..... +- 75 si +- 150 V ???
cam ce puteri estimezi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 03, 2009 5:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 12, 2009 9:32 pm
Mesaje: 59
Localitate: Rm.Valcea
Doamne cat e trafu :shock: , cate kile are?

in interior e la fel ca . :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 04, 2009 1:29 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
La fel si pe exterior. Mare animala.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 04, 2009 9:18 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
au acelasi producator
tot acolo poti sa iti faci amplificatoare si cu numele tau pe ele, daca ai suficienti bani incat sa faci o comanda ferma


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 05, 2009 5:23 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
black_knight scrie:
LECO - nici o parere ?
clasa H ..... +- 75 si +- 150 V ???
cam ce puteri estimezi ?


In primul rind, o Clasa H 2 step NU se face cu alimentare, mai mare de +/-63Vcc si +/- 125Vcc, cum este de ex Crest CA12.

Ceea ce aveti voi aici, este ceva SUPRAALIMENTAT, minarie facuta de chinezoi, ca sa scoata putere mai mare, deci din punctul meu de vedere, este un amplificator riscant, mai ales daca, reteaua mai are "scapari" de peste 240Vca, tensiune care dupa redresare si filtrare, ar fi periculoasa atit pentru tranzistori finali,depasire de SOA (Safe Operating Area), cit si a filtrajelor, care se vad clar ca sint la 80Vcc.

Aceeasi gainarie, a facut-o producatorul, culmea tot Chinez, ce scoate pe piata, "celebrele" MA3600 de la Beatiser Audio, ma refer aici la prima serie,(acum vad ca a aparut alta serie cu II ca terminatie) care nu era nimic altceva decit o clona dupa niste Cresturi clasaH 2 step, cu mosfeti laterali P+N in partea de step up switch,supraalimentate la +/-82Vcc si +/- 165Vcc, din care mi-au venit la reparat 3 bucati din 5, in intervalul a citeva saptamini de la achizitie, nebagindu-ma in niciuna, din cauza ca ar fi cedat oricum chiar daca le reparam...

Aveam niste poze cu tranzistori carbonizati, (2Sa si 2SC cit si Mosfetii laterali, ramasi NUMAI partea metalica pe radiator),si pcb asemeni , amplif(MA3600) care pur si simplu LUASE FOC in interior, deoarece nu decuplase breakerul de 18A din primarul trafului, singura proitectie la scurtcircuit de orice fel a amplificatorului respectiv pe partea de alimentare!

Incercati sa va dati seama ce curenti ajung sa fie in secundar, si ce energie joules stocata in electriolitici, cu breaker de 18A in primarul trafului, cu cu aproape 160000uF filtraj total... :roll:

Stiti cine este proprietarul unicului sistem Beatiser in .Ro?
Nimeni altul decit Alin Oprea de la Talisman.

Proasta afacere a facut...
Asa ca, in idee, pt cei ce vreti sa cumparati amplificatoare facute in zona Asia, fiti foarte atenti in ce investiti!

Ca idee, o clasa H 2 step, NU TREBUIE ca la alimentarea mare sa aibe mai mult de +/- 125Vcc (de ex T-amp T2400)

O clasa H3 step, nu are voie sa aibe mai sus de +/- 165Vcc tensiunea cea mai mare de alimentare(step3)

O clasaH 4 step(foarte rare), nu are voie sa aibe mai mult de +/-200Vcc, cea mai mare tensiune de alimentare(step4)

In alta ordine de idei, amplificatoarele clasaH, desi sint un pic mai eficiente decit clasa AB sau AB+B(Crown), distorsiunile lor sint din ce in ce mai mari odata cu nr de step up switching (2,3,4 step up), pt ca la fiecare prag de step up, apar distorsiunile de switching, care sint oribile MAI ALES la clipping.

Un document foarte interesant care explica MULTE, si pe care l-am mai discutat undeva pe forum, insa nu mai stiu exact unde...

http://www.crownaudio.com/pdf/amps/grbgpapr.pdf

Succes in alegerea amplificatorului ideal, insa nu uitati ca NU marimea trafului si tensiunea de alimentare cit mai mare, cit si cit mai multi electrolitici de filtraj inseamna putere, ci FIABILITATEA lui, este mai importanta, decit orice!

Degeaba are sute de volti alimentare daca este prost proiectat, si cind iti este lumea mai draga, face POC.

De ce credeti voi ca vechiile serii de la Crest QSC si Crown, aveau failure rate f f mici, in comparatie cu ce se produce acum de catre aceleasi firme?

Inainte se punea accent deosebit pe FIABILITATE, si CALITATE, acum se pare ca doar pe CANTITATE...

Pacat...

Aveti aici citeva poze la marime mare, cu "ramasitele" dintr-un MA3600 care a cedat, fara foc insa, pe care l-am pastrat pt filtraje, si carcasa+radatoare...

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 06, 2009 8:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
aham ... inteleg ce zici Leco, dar statia asta lucreaza de ani buni in sarcina de 4 ohmi, a lucrat nopti intregi la limita clipului pe 4 ohmi amplificat basi .... si uite - functioneaza si azi

teoria e teorie .... da` practica e mai ciudata

oricum, multumesc mult pt interventie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 06, 2009 9:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
black_knight scrie:
teoria e teorie .... da` practica e mai ciudata

:lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 06, 2009 2:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
black_knight scrie:
aham ... inteleg ce zici Leco, dar statia asta lucreaza de ani buni in sarcina de 4 ohmi, a lucrat nopti intregi la limita clipului pe 4 ohmi amplificat basi .... si uite - functioneaza si azi

teoria e teorie .... da` practica e mai ciudata

oricum, multumesc mult pt interventie


Eu iti spun ce si cum.
Daca ai avea schema la ea,mi-ar fi mult mai usor sa vad ce si cum.

Din cite vad eu acolo, step up-ul de face tot da catre 2SA si 2SC, si probabil ca alimentarea acelui amplif "scade destul de bine",in sarcina...

Sfatul meu, cautati amp-uri "mai vechi" de la firmele sus mentionate, sau puneti accentul pe firmele care inca "se mai respecta", respectind clientii.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România