The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 12:28 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: inside beri DJX750
MesajScris: Lun Noi 09, 2009 11:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
Un mixer ok pentru pretul sau. Dupa o saptamana de utilizare i-am dat ca cea mai mare problema, temperatura ridicata la care functioneaza.... adica zona sursei de alimentare.
Dupa 15 minute de functionare, daca se tine mai mult de 5 ... 10 secunde mana pe partea din spate, te alegi cu o arsura.

Asa ca daca nu va intereseaza neaparat la garantie ci viata mai lunga a componentelor din interiorul mixerului ... faceti un mic upgrade.

Mai jos aveti imagini cu un inside story al mixerului.Am fost sigur ca e alimentat cu sursa in comutatie ... dar surpriza, in interior e un traf ce scoate 2*20Vac si 1*12Vac. Si nu el se incalzeste ci cele 3 regulatoare liniare ... 7815, 7915 si 7805 ... si se incalzesc de poti sa faci omleta pe spatele mixerului ....

Dupa cum se poate vedea din poze, astea 3 mici de respira greu erau prinse de o bucata de platbanda de aluminiu de aprox 20mm/70mm. Dupa upgrade temperatura din spatele mixerului este cam cu 15-20 de grade mai mica :)

enjoi

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 09, 2009 7:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 28, 2009 10:58 am
Mesaje: 61
Localitate: Tg-Mures
Exact asa ceva am depanat eu acum de o saptamana! I sa ars primaru transformatorului! Acelasi lucru pot sa zic si eu despre acest mixer!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 09, 2009 8:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
oricum partea de alimentare este puternic subdimensionata ... parerea mea. Probabil este calculata la un numar de ore ... dupa care sa crape.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 08, 2010 8:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
niste teste pe osciloscop .... m-am luat dupa Leco :)

http://www.youtube.com/watch?v=CI8m46vEBBE

http://www.youtube.com/watch?v=pOOgI47zE78


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 1:02 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
Ionutz21 scrie:


bravoo... asta asteptam si eu :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 2:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
pare ok mixerul,si are un nivel mai mult decat suficent pt a ataca orice amplificator.Pacat ca sau zgarcit la partea de alimentare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 6:05 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
daca schimbi si traful pe langa radiatorul ala... ai un DJX tunat cu performante bune si low cost ;)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 6:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
am vb cu cineva pentru un mic traf toroidal care sa scoata tensiunile ca acesta ... si costa undeva in jur 35 de lei :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 7:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 5:53 pm
Mesaje: 87
Localitate: Roman, Neamt
Multumim de video, e super! Am avut si eu un djx700 si l-am vandut, nu am avut probleme cu el, in aproximativ 1 an de folosire...dar l-am vandut deoarece ma deranja faptul ca pe intrarea de microfon nu puteam sa cobor nivelul la 0, si astfel mai facea microfonie! La djx 750 se intampla la fel?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 8:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
inca nu am testat intrarea de microfon .. pentru ca nu am microfon pe xlr :D pana acum am folosit 2 microfoane wireless care au iesire de linie din reciver, si le-am bagat in canalul 4 ca era liber


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 11:01 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
intrebare ... cati V RMS are pe iesire un CDJ1000 (spre exemplu) ??
intreb pt ca ar fi interesant de corelat aceasta valoare si sa fie setata pe generator, sa ataci mixerul cu aceeasi valoare, apoi sa cresti semnalul din gain si master pana unde apar distorsiuni.

daca e pe maxim si nu distorsioneaza atunci mixerul are certificat de PASS pt DJ-ii iubitori de rosu :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 10, 2010 12:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 25, 2009 8:35 am
Mesaje: 21
Localitate: Timisoara
buna intrebarea asta stefanev , astept si eu raspunsul de la cineva care are vreme pentru a face acest test , fiindca si eu folosesc cdj 1000.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 10, 2010 9:28 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
daca imi spune-ti exact cati V rms sau Vvv scoate promit ca saptamana viitoare fac si testul acesta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 11, 2010 10:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
stefanev scrie:
intrebare ... cati V RMS are pe iesire un CDJ1000 (spre exemplu) ??
intreb pt ca ar fi interesant de corelat aceasta valoare si sa fie setata pe generator, sa ataci mixerul cu aceeasi valoare, apoi sa cresti semnalul din gain si master pana unde apar distorsiuni.

daca e pe maxim si nu distorsioneaza atunci mixerul are certificat de PASS pt DJ-ii iubitori de rosu :)


Pioneerurile, in general au 2V pe iesire cind playaza cd tras in 0db/1000 Hz

F bine facut testul, bravo!

Ai avut mai multa rabdare decit mine... :wink:

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 11, 2010 11:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Foarte interesant mixerul asta, si testele sunt foarte interesante de asemenea. Tinand cont ca e un mixer low cost, pare totusi destul de ok. Pacat doar ca se incalzeste atat de tare. Sincer nu stiu de ce si-au batut joc de partea de alimentare daca chiar au vrut sa faca o scula buna (restul mixerului fiind ok). Costul de productie nu crestea semnificativ daca puneau un traf putin mai tare si niste radiatoare...Iar treaba ca sursa de alimentare este gandita sa crape dupa un anumit timp, daca chiar asa au vrut sa o faca, mi se pare o prostie enorm de mare. Daca un user trage mai tare de mixer intr-o noapte si crapa din cauza sistemului de alimentare, BEHRINGER va avea parte de o publicitate extrem de negativa. Daca chiar vroiau sa il faca mai low cost, mai bine taiau din alte parti, nu de acolo de unde este afectata fiabilitatea.

PS: iesirea de casti nu e cam slaba, avand in vedere ca ai nevoie de volum considerabil pe casti intr-un mediu ambiental cu spl foarte mare?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România