The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 11:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 7:51 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
Sebi scrie:
PS: iesirea de casti nu e cam slaba, avand in vedere ca ai nevoie de volum considerabil pe casti intr-un mediu ambiental cu spl foarte mare?


Da, asta mi s-a parut si mie, dar pe 32 de ohmi atat scoate ... aprox 90mW

Castile mele sunt HD 215 de la Sennheiser, cu 112dB declarati de producator, si vreau sa zic ca mai mult de jumatatea cursei a potentiometrul de volum de casti de pe mixer nu am avut nevoie sa dau, deci eram mult sub pragul acela de distorsiuni si sub 90mW. Asta in conditile de stat la 1 metri de boxe cu ampliful blana, si vroiam sa ascult urmatoarea piesa ...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 10:06 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
Leco scrie:
stefanev scrie:
intrebare ... cati V RMS are pe iesire un CDJ1000 (spre exemplu) ??
intreb pt ca ar fi interesant de corelat aceasta valoare si sa fie setata pe generator, sa ataci mixerul cu aceeasi valoare, apoi sa cresti semnalul din gain si master pana unde apar distorsiuni.

daca e pe maxim si nu distorsioneaza atunci mixerul are certificat de PASS pt DJ-ii iubitori de rosu :)


Pioneerurile, in general au 2V pe iesire cind playaza cd tras in 0db/1000 Hz

F bine facut testul, bravo!

Ai avut mai multa rabdare decit mine... :wink:


pe la 2V ma gandeam si eu ca are, dar nu eram sigur.

Deci Ionutz, daca mai ai timp.... pe generator de semnal 2V @ 1000Hz, potentiometrele de pe GAIN si MASTER la maxim... DJX750 distorsioneaza?

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 10:56 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
pe joi sau vineri incerc sa ajung din nou cu mixerul prin preajma osciloscopului si fac un nou filmulet :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 15, 2010 4:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
Am facut si un ultim test .. am simulat un player sau orice altceva ce scoate 2 V rms, bagat in primul canal .. mai jos vedeti cum arata sinusoida la iesire. Am refacut acelasi test si pentru 100Hz si pentru 20000Hz si rezultatul este acelasi. ... totul dat la maxim si nu a distorsionat.

Pentru 20000Hz nu am mai filmat pentru ca s-au gatat bateriile la aparat

http://www.youtube.com/watch?v=9X0Dw75M4_s


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 15, 2010 11:20 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
atat... eu ma declar multumit de teste ... Ionutz... felicitarile mele pt ca ai testat si asta !!!

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 16, 2010 5:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 25, 2009 8:35 am
Mesaje: 21
Localitate: Timisoara
mulţumim pentru teste !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 16, 2010 7:53 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
Eu sunt cel mai multumit, pentru ca m-am ales cu un mixer mai mult decat suficient pentru nevoile mele, la un pret ok, si care are niste caracteristici demne de comparat cu mixere de cateva ori mai scumpe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 1:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
eu am djx 700 s is multumit de el ....daca gainul e pe la 30 40 %iar restu la maxim nu distorsioneaza !
l-am desfacut si eu pe al meu pt ca se incalzea f tare in spate si eram curios sa vad ce are de se incalzeste....sunt 3 stabilizatoare dupa cate am observat, montate pe carcasa de tabla . eu le-am schimat pasta siliconica pt un transfer mai bun de caldura, dar degeaba daca nu are o bucata de AL ca sa se transfere caldura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 11:05 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
djx700 scrie:
eu am djx 700 s is multumit de el ....daca gainul e pe la 30 40 %iar restu la maxim nu distorsioneaza !
l-am desfacut si eu pe al meu pt ca se incalzea f tare in spate si eram curios sa vad ce are de se incalzeste....sunt 3 stabilizatoare dupa cate am observat, montate pe carcasa de tabla . eu le-am schimat pasta siliconica pt un transfer mai bun de caldura, dar degeaba daca nu are o bucata de AL ca sa se transfere caldura.


pune o placa de aluminiu mai mare si nu o sa mai ai treaba. Pe fratele mai mare adica DDM4000 NU exista aceasta problema cu incalzitul excesiv ... dupa o functionare de cateva ore e rece ;)

PS: mi-am facut achizitia, am cumparat DDM4000. Voi face un topic pe larg unde imi voi scrie atat impresiile pozitive, cat si negative. Acel topic va fi destinat celor care vor sa stie daca mixerul specificat isi merita banii. Concluzia la fratele mai mic este ca DA, isi merita banii, maine voi posta si raspunsul meu despre DDM4000.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 20, 2010 8:16 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
la ddm nu este problema cu incalzirea deoarece regulatoarele liniare lipsesc, toate tensiunile iesind din acea mica sursa in comutatie.

Asta ma gandeam si eu la al meu sa fac ... mai precis sa-i pun in loc de traf/regulatoare o sursa in comutatie care sa scoata +/-15V si +5V, cu care la intru direct in locul regulatoarelor la pinii 3 fata de masa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inside beri DJX750
MesajScris: Dum Oct 02, 2011 4:34 pm 
l-am luat de la senia mai mult sa-l testez, lasand la o parte incalzirea e vai de el pe partea de sonor, nu mai vorbesc peste 0 db sau la imbinarea intre basi :cry: . Dupa 5 zile l-am dat inapoi sa-mi iau banii

Uitati prieteni am pus un cut din acel set sa vedeti in ce hal s-a imbinat piesele , pe la secunda 24 e dezastru si atentie, cu doar un led in rosu :

http://www.zshare.net/audio/9470581091882fed/


Fişiere ataşate:
my pupitru.JPG
my pupitru.JPG [ 97.76 KiB | Vizualizat de 5779 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: inside beri DJX750
MesajScris: Mie Noi 23, 2011 11:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 23, 2010 2:46 pm
Mesaje: 316
Localitate: Giurgiu
cea mai mare panarama de firma la capitolul mixere este behringer .... nu sunt deloc multumit de ele :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inside beri DJX750
MesajScris: Joi Noi 24, 2011 12:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
isi merita banii

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inside beri DJX750
MesajScris: Joi Noi 24, 2011 1:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 23, 2010 2:46 pm
Mesaje: 316
Localitate: Giurgiu
aici ai deptate ady . la banii lopr nu ai ce sa le ceri zaw si la amp si la tot :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inside beri DJX750
MesajScris: Sâm Mai 30, 2015 6:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 6:41 pm
Mesaje: 6
Salutare, stiu ca e un topic mai vechi, dar... am o problema cu acest mixer. A ajuns la mine intr-o stare semi-functionala si vreau sa il repar, va rog daca se pricepe cineva sa ma ajute.

Totul functioneaza impecabil cu e singura exceptie: pe iesirile de MASTER si BOOTH semnalul este usor scazut timp de 1-3 secunde si distorsionat in momentul in care apas unul (oricare) din butoanele de PFL, sau XPQ ON, sau FX, sau FX ON. Si acelasi comportament se intampla si daca umblu la butonul CF CURVE, intr-o anume combinatie de asignare a cossfader-ului pe A sau B. Distorsiunile nu suna a distorsiuni de clipping, ci a contacte imperfecte parca - dar nu butoanele in sine fac asa, e ceva electronic, ca am dat cu spray de contacte si oricum nu este fasait de la potentiometre sau butoane oxidate.

Pot inregistra cum se aude cand apas pe acele butoane, si postez aici inregistrarea, daca nu se intelege din descriere.

Mentionez ca am observat ca pe iesirea de TAPE nu face chestia asta. Asta are 0 dB fata de +21 dB celalalte doua. Am mai observat si faptul ca iesirea de MASTER este in faza inversa fata de celalalte doua iesiri. Nu inteleg de ce, dar asta am obsevat, nu cred ca e relevant pentru problema mea.

Mixerul nu este lovit, nu a baut bere, nu miroase a fum de tigare, dar era extrem de prafuit. Am verificat condensatorii toti, vizual, nu pare nicunul umflat. Poate e nevoie de o verificare mai amanuntita a lor, cei electrolitici, nu stiu.

Multumesc aniticpat!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România