The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 9:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dynacord D-lite 15.3
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 1:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:24 pm
Mesaje: 310
Localitate: Zalau, Salaj
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 3:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
fa poze si cu toata fata boxei, nu doar pe bucati. :D frumos din partea ta :D

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 4:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 24, 2008 8:16 pm
Mesaje: 425
Localitate: Iasi
pffff deabia ala se chiama filtru pentru boxe :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
*fostul R@C@U*

Fbt Himaxx 40A 4buc
Playere pioneer cdj 200 2buc
Mixer Allen&Heath PA12
Mixer Soundcraft EFX8
microfon--shure pg58 (wireless)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 4:11 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
marafet scrie:
Difuzoru de bas seamana putin cu unele modele, de la Fane :shock:


18 Sound


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 4:12 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
R@C@U scrie:
pffff deabia ala se chiama filtru pentru boxe :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:


Orgă de lumini pe trei căi :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 4:20 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
racau ce sod esti pe bune.

De ce ii filtru serios ?
* ca are componente multe ?
* ca are pcb dublu placat?
* ca ii verde ? :D :D

Din moment ce nu cunosti schema filtrului nu vad cum iti poti da cu parerea ca e super tare sau super naspa.

Daca io fac un filtru normal, L-R 24, si dupaia pe langa fac un lpad sau un filtru zobel si in loc sa pun 2 rezistori mari si lati, pun 10 15 in paralel de putere mai mica, mai tap si niste tranzistori pe acolo numai lipiti pe pcb fara sa ii conectez la nimic, si ii gata cel mai tare filtru din lume... NU ? :?

In fine ... am zis ca nu ma mai bag in discutii dinastea contradictorii, dar cand vad ce aberatii scoateti pe gura unii dintre voi ma apuca durerile de cap...

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 20, 2010 5:00 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Schema filtrului o găsiţi aici:
http://www.dynacord.com/download.php?file=EDSD15-3.pdf

Părţile electronice sunt doar pentru a comuta un releu care ştrapează nişte becuri ce sunt înseriate cu fiecare secţiune a filtrului.

Când nivelul trece de o anumită valoare ( presetată în funcţie de fiecare model ), releul este comutat, lăsând ca semnalul să treacă prin becuri.
Astfel se face un fel de compresie.

Fără a fi cârcotaş şi fără a dori să comit o critică distructivă, pot spune că ceea ce mie nu îmi place ar fi cam acestea ( în principal ):
* Avem aceleaşi becuri pentru fiecare difuzor.
* Comutarea pe releu
* becuri pe diful de joase = rezistent la abuz ( no coment ), dar problem pe dumping factor.
* Multe piese mici şi mărunte = surse multiple de defecţiune
* Înaltele sunt la maxim, fără vreo atenuare ( este chestie de gust personal ). Mă rog, înţeleg să fie un pic mai sus, ca să placă unora, dar +10dB faţă de 80Hz, este deja prea mult pentru gustul meu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 21, 2010 10:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:24 pm
Mesaje: 310
Localitate: Zalau, Salaj
intradevar inaltele si mediile sunt foarte puternice numa bune cum le plac la lautari :D singurl lucru ce nu imi place ca ii din asb,daca erau facute din mdf cum sunt Vl-urile cred ca era un fullrange beton :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 8:38 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Chestia asta, cu înaltele, mă supără cel mai tare, pentru că din cauza acestui stil de a face filtrele, îmi vin şi mie solicitări de genul "dar nu puteţi să le faceţi să sune la fel ca alea ?" .

Ba da, pot să le fac aşa, dar nu vreau, pentru că este aiurea ca o boxă să sune cu înaltele în halul acela.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 3:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
si eu primesc solicitari de astea... oai, suna fain boxele, dar nu ca si EV sau dynacord, inaltele alea tari. Pai atunci frate... las ca o sa ti le fac mai tari, si atunci imi fac boxele sa sune "bine" . Prind la public inaltele astea tari :lol:

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 8:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 18, 2006 7:34 pm
Mesaje: 277
Localitate: Suceava
Eu chiar aseara am facut mult asteptata comparatie A-B intre o boxa de a mea (E15+D2500Ti) si o EV TourX1152.
Din punct de vedere al pretului, comparatia nu poate fi considerata fair-play, insa oohh ce inalte avea EV-ul !! ... Nu stiu cum sa zic, nu sunt lautar, nu-mi plac manelele, insa m-a impresionat rau. Chiar nu-mi imaginam ca inaltele pot sa sune si mai bine ca pe D2500Ti. De fapt aici e discutabil, intervine si filtrul la mijloc etc...

_________________
Unde muzica nu e, nimic nu e ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 8:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
se pare ca ai facut cunostinta cu DH3, celebrul driver de la EV


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 8:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 18, 2006 7:34 pm
Mesaje: 277
Localitate: Suceava
Nu are nimeni de vanzare cu tot cu filtre ? :lol:

Sunt curios cum arata inauntru EV-ul 1152. Proprietarul oricum nu m-ar lasa sa-i fac o inspectie. Pe net n-am gasit poze (la prima cautare).

_________________
Unde muzica nu e, nimic nu e ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 9:16 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
george scrie:
Eu chiar aseara am facut mult asteptata comparatie A-B intre o boxa de a mea (E15+D2500Ti) si o EV TourX1152.
Din punct de vedere al pretului, comparatia nu poate fi considerata fair-play, insa oohh ce inalte avea EV-ul !! ... Nu stiu cum sa zic, nu sunt lautar, nu-mi plac manelele, insa m-a impresionat rau. Chiar nu-mi imaginam ca inaltele pot sa sune si mai bine ca pe D2500Ti. De fapt aici e discutabil, intervine si filtrul la mijloc etc...


Tu ce atenuare ai pe driver ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 22, 2010 9:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 18, 2006 7:34 pm
Mesaje: 277
Localitate: Suceava
Filtrul e un RCF FC-200. Nu am schema lui, eventual ar trebui sa desfac boxa. Pe langa alte filtre care mi-au mai trecut prin mana, pana acum s-a comportat cel mai bine. As mai cumpara o pereche daca as mai gasi. Stiu insa ca sunt taiate ceva mai sus, la vreo 3 khz parca. Pacat ca FC-500 care il aveti la vanzare e pe trei cai. :(
Din pacate filtrele DNA XPROII nu am avut ocazia sa testez, si nici prima varianta cea cu bec.

Poate fi vreo problema ca driverul D2500Ti e pe 16 ohmi?
Oricum, D2500Ti suna superb, iar in absenta EV-urilor nu simt nevoia de mai multe inalte :)

Am gasit pozele cu filtrul meu:
Imagine
Imagine

_________________
Unde muzica nu e, nimic nu e ...


Ultima oară modificat de George Boicu pe Lun Mar 22, 2010 9:47 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România