The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:36 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Vin Mar 02, 2012 9:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Va salut.
In vara, mi-am facut la DNA 2 boxe dotate cu Paudio E12-250N si D220ti ( 400W RMS/ 4 ohmi ), plywood, vopsite poliuretanic, dotate full si partea frumoasa e ca au DOAR 16-17Kg bucata.
Bun, din vara incoace, am apucat sa le testez cu multe modele de boxe, dintre cele mai de top numarundu-se NEXO PS15 si Dynacord D15-3.

Am fost sa le testez contra unor Nexo PS15 R1 ( varianta 1 ) la niste lautari care canta in Zalau. Le-am testat atat pe muzica Live cat si pe "banda" cum zic unii, dj-iala adica ( avea ceva piese pe mp3 player ).
Omul care avea nexo-urile a ramas cam surprins de cat de apropiat suna comparativ cu ale lui. Boxele mele, au extensie mai buna, kick mai mult, in rest, cam la fel. 95% identice la raspuns, DAR FINANCIAR e o diferenta ! adica nu e tot una 115 milioane cu 20 milioane !

A 2-a oara le-am testat contra unor Dynacord D15-3. Per total, raspunsul a fost mai bun la boxele mele. Spl mai bun pe tot spectrul de frecventa. Repet, boxele dynacord D15-3 costa aprox 1000E bucata. Nu stiu preturile exact... dar se pot gasi la importatori.

Alt test a fost unul nu foarte ok din punctul meu de vedere a fost impotriva unor boxe RH Sound ( HC10, HC12, HD10, HD112 ) si a unei boxe SOLTON, noua serie AS ( http://www.solton-acoustic.de/index.php?id=122 ). Ok... scurtez.. ca nu are rost sa povestesc testul comparativ cu toate boxele astea RH si Solton... Pe scurt, nici 3,4 boxe RH Sound nu suna cat boxa mea cu 2x12"+1". Nu numai ca nu atnge SPL-ul asta, dar nici pe departe nu are calitatea asta a sunetului. Am auzit sunete din piesa ( ceva piese ultracalitative de test ) pe boxele mele pe care nu le-am auzit in RH-uri si Solton. Un Solton AS15/2 costa 13 mil si e MEGA praf pe langa boxa mea. Repet, nici 2-3 bucati nu suna ca si boxa mea, nici SPL nici fidelitate.

Daca cineva vrea sa mai facem ceva comparatii cu alte boxe de brand sau "home made", sunt de acord atata timp cat testele nu se fac intr-un mod aiurea gen... " Sa vedem daca boxele tale tin la 2000W ...sau daca rezista daca le arunc de la etajul 2... sau chestii tampite de genul..
Testele omenesti sunt acceptate . Stau cam prost cu timpul, dar poate gasim un numitor comun...

Intr-un final trebuie comparata si partea financiara, de aia nu am zis ca testul contra RH-uri nu este unul tocmai corect dat fiind faptul ca un RH , cel pe 10" este undeva la 400 ron.... anyway... dar Nexo-ul este peste 100 mil... si totusi.. nu suna de 5-6 ori mai tare si mai bine decat "umila" mea boxa "traforata"... Tin sa precizez ca boxa arata foarte bine. Chiar o sa atasez cateva poze cand am timp liber.


Ca si o concluzie usoara asa...
Din punctul meu de vedere si valabil pentru mine, NU MERITA BOXELE BRAND BANII AIA MULTI ! Chestii la fel de calitative, daca nu chiar si mai si se pot face la bani mai putini . Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sunat boxele mele daca erau dotate cu SN12 sau alte difuri dintr-o clasa "mai PRO" sa zic asa...

Desigur ca vor fi mai multi care nu vor fi de acord sau nu sunt de acord cu testele facute de mine, dar au fost facute pe boxa langa boxa si s-a facut balans STANGA-DREAPTA ca sa se vada diferenta.

Poze cu minunatiile :
PS: Scuzati praful de pe boxe

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Ultima oară modificat de Fechete Ionut pe Joi Mar 15, 2012 5:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Vin Mar 02, 2012 9:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2011 8:46 pm
Mesaje: 35
Localitate: Iasi
Salut si bravo tie. Aceleasi senzatii am avut si eu in ultimul timp cu AM 15+D220ti+filtru DNA xpro 2

_________________
Echipament:
2 Fr cu WN15S+D220ti+DNA XPRO2
2 Topuri cu E12-250N+D202ti
2 Br cu WPU 1805-x
DPA 2000+procesor Amic
Mixer Powermate 1000-1
Microfon AKG WMS 450 C5


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Vin Mar 02, 2012 10:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Atentie. Degeaba cumparati difuzoare de zeci de milioane daca filtrul este de CA**T ! Incurajez DIY-ul, dar fara un filtru potrivit pesntru combinatia voastra de difuzoare+incinta, sansele sa stoarceti tot din boxe sunt mici,dar sunt prezente.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 3:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Ioane...ma bucur intr-un fel ca se poate nu numai cu brand-uri.dar...ia incearca tu si pune boxele pe live.adica iei frumos boxele tale si pui in paralel cu alte boxe din cele enumerate de tine si vezi diferentele.pe dj-yala...si eu am patit tot asa.am fost superior.dar pe live m-au bagat in buzunar.si rezultatul final...nu trage tu concluzia ce auzi,lasa un solist sa spuna cum se simte pe ele.
Eu recent am cumparat 4 bucati de d2500ti.si nu prea ma multumesc.poate e de la filtru.sau poate nu.Cand le-am pus pe boxe si le-am testat...suna misto.foarte misto.Dar cand am inceput sa cant pe ele...nu se compara cu celelalte.
Eu nu sunt adeptul boxelor brand si scumpe.consider ca cu banii de pe o pereche...iti faci 2 dau 3 perechi.Dar....uneori nu e asa

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 4:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Lucian vorbeste cu Leco poate iti spune cum este facut filtrul lui.
Pe mine m-a cucerit acest D2500Ti, are niste inalte superbe. Probat doar pe muzica inregistrata e drept.
Cum da caldura o sa facem un test si pe live asa in aer liber la un gratar :P

Faza cu solistul este interpretabila (sa nu incepem iar contre fara rost).
Asa cum tu ai o parere, eu am o parere, Ionut are o parere .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 4:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
LUCIAN LADARIU scrie:
Ioane...ma bucur intr-un fel ca se poate nu numai cu brand-uri.dar...ia incearca tu si pune boxele pe live.adica iei frumos boxele tale si pui in paralel cu alte boxe din cele enumerate de tine si vezi diferentele.pe dj-yala...si eu am patit tot asa.am fost superior.dar pe live m-au bagat in buzunar.si rezultatul final...nu trage tu concluzia ce auzi,lasa un solist sa spuna cum se simte pe ele.
Eu recent am cumparat 4 bucati de d2500ti.si nu prea ma multumesc.poate e de la filtru.sau poate nu.Cand le-am pus pe boxe si le-am testat...suna misto.foarte misto.Dar cand am inceput sa cant pe ele...nu se compara cu celelalte.
Eu nu sunt adeptul boxelor brand si scumpe.consider ca cu banii de pe o pereche...iti faci 2 dau 3 perechi.Dar....uneori nu e asa

Urechea te inseala foarte usor.....DIY nu inseamna obligatoriu improvizatii electroacustice....conteaza enorm toate amanuntele : tipul de incinta , tipul de horn , tipul de filtru , tipul protectiei driverului , calitatea tuturor componentelor folosite , de la conectica pana la fludorul cu care se fac lipiturile pieselor pe filtru !
Conteaza enorm si calitatea manoperei : o incinta acustica nu este o cutie din lemn cu " niste " difuzoare.........pentru ca rezultatul sa fie cel asteptat , incinta acustica trebuie sa fie o opera de arta .
Pe bune !
Exact ca un instrument muzical , numai ca nu trebuie sa produca sunete , ci sa le redea .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 7:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Luciane, mersi pt aprecieri.
Daca citesti mai atent ce am scris, am scris ca am facut testul atat pe LIVE cat si pe DJ-iala.
Mi-a placut mai mult cum sunau pe Live, dar gusturile difera.
Ii dau dreptate intru totul la Victor. Aceleasi woofere+acelasi filtru+acelasi driver, dar intr-o alta cutie, suna total diferit.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Dum Mar 04, 2012 6:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Poti pune o poza cu ele Ionute?...sunt curios cum arata :mrgreen:

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Lun Mar 05, 2012 3:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
P Victor / hpavictor scrie:
Urechea te inseala foarte usor.....DIY nu inseamna obligatoriu improvizatii electroacustice....conteaza enorm toate amanuntele : tipul de incinta , tipul de horn , tipul de filtru , tipul protectiei driverului , calitatea tuturor componentelor folosite , de la conectica pana la fludorul cu care se fac lipiturile pieselor pe filtru !
Conteaza enorm si calitatea manoperei : o incinta acustica nu este o cutie din lemn cu " niste " difuzoare.........pentru ca rezultatul sa fie cel asteptat , incinta acustica trebuie sa fie o opera de arta .
Pe bune !
Exact ca un instrument muzical , numai ca nu trebuie sa produca sunete , ci sa le redea .


nu cred ca se pune problema (in cazul meu) de incinte. sunt niste incinte de abs..(electro voice sx3000).filtrele sunt facute de cei de la EV.componentele cred ca sunt de calitate.pe muzica pusa....suna foarte ok.pe live...lasa de dorit.
Totusi sper,sa fie din cauza filtrelor la mine.acum am cumparat niste conzi de 1,5uF (asa cum a recomandat domnul Dan) sa vad daca este vre-o schimbare.Daca nu.....rog pe cineva sa imi faca si mie ori o schema ori un filtru sa vad daca se produce ceva bun.
Din aceasta cauza eu am spus ce am spus mai sus.

oricum Ioane....daca intr-adevar ai 2 boxe care au costat aproape un sfert din cele enumerate,si a sunat mai bine si mai curat....te felicit si....pune te rog niste poze cu ele

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Lun Mar 05, 2012 5:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
O sa le fac ceva poze sa le vedeti si voi.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Dum Mar 11, 2012 11:48 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
LUCIAN LADARIU scrie:
P Victor / hpavictor scrie:
Urechea te inseala foarte usor.....DIY nu inseamna obligatoriu improvizatii electroacustice....conteaza enorm toate amanuntele : tipul de incinta , tipul de horn , tipul de filtru , tipul protectiei driverului , calitatea tuturor componentelor folosite , de la conectica pana la fludorul cu care se fac lipiturile pieselor pe filtru !
Conteaza enorm si calitatea manoperei : o incinta acustica nu este o cutie din lemn cu " niste " difuzoare.........pentru ca rezultatul sa fie cel asteptat , incinta acustica trebuie sa fie o opera de arta .
Pe bune !
Exact ca un instrument muzical , numai ca nu trebuie sa produca sunete , ci sa le redea .


nu cred ca se pune problema (in cazul meu) de incinte. sunt niste incinte de abs..(electro voice sx3000).filtrele sunt facute de cei de la EV.componentele cred ca sunt de calitate.pe muzica pusa....suna foarte ok.pe live...lasa de dorit.
Totusi sper,sa fie din cauza filtrelor la mine.acum am cumparat niste conzi de 1,5uF (asa cum a recomandat domnul Dan) sa vad daca este vre-o schimbare.Daca nu.....rog pe cineva sa imi faca si mie ori o schema ori un filtru sa vad daca se produce ceva bun.
Din aceasta cauza eu am spus ce am spus mai sus.

oricum Ioane....daca intr-adevar ai 2 boxe care au costat aproape un sfert din cele enumerate,si a sunat mai bine si mai curat....te felicit si....pune te rog niste poze cu ele

am auzit pe live sx 300 si sx 200 suna f bine,si nu doar o singura data,la cateva zeci de evenimente.acum parerile sunt impartite.PM 1000-2----sx 300+sx 200 in paralel puse---shure ULX microfonul solistului,uneori la evenimente au fost folosite si cu basi Eminence Sigma


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Dum Mar 11, 2012 1:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
La cati lautari au cantat pe "Dynacord VL212"(cred ca SN2-12mb+BM-D750), toata stima pentru domnul Dan Nita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Mie Mar 14, 2012 7:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
Fechete Ionut scrie:
O sa le fac ceva poze sa le vedeti si voi.

nu se mai aude nimic de poze :D

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Mie Mar 14, 2012 8:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
silviu tudor scrie:
Fechete Ionut scrie:
O sa le fac ceva poze sa le vedeti si voi.

nu se mai aude nimic de poze :D


+1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe 2x E12-250N+D220ti contra multe modele brand
MesajScris: Mie Mar 14, 2012 8:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
silviu tudor scrie:
Fechete Ionut scrie:
O sa le fac ceva poze sa le vedeti si voi.

nu se mai aude nimic de poze :D


+1 ... SI eu le astept :shock:

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România