The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:47 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Driver JBL2446H
MesajScris: Mie Iun 27, 2012 9:30 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pe scurt, cel mai bun driver de talie mare pe care am putut să-l studiez, de până acum.


http://www.fullcompass.com/common/files/7949-2446.pdf

Pro:
* Sună bine, foarte muzical, fără rezonanțe parazite.

* Răspuns în frecvență excepțional de bun, echivalent cu un driver mai mic, cu bobina de 3”. Practic, poate fi liniarizat până la 16Khz fără foarte mari probleme.
Undeva, prin zona 12-16Khz are chiar un fel de vârf. Chestia asta îl ajută să sune într-un mare fel.

* SPL mare și constant. Poate fi folosit de la 800Hz în sus, fără nicio problemă. Are un vârf larg, pe la 2000Hz (pe două octave) dar care poate fi corectat simplu.
Presiunea acustică folosibilă (după liniarizare) este de circa 105-106dB, în banda 1Khz-15Khz, dacă se folosește hornul 2380. Paudio fabrică și ei acest horn sub numele de PH-2380. Am putut face evaluarea exact pe hornul recomandat de către producător.

* Ușor de filtrat și procesat datorită răspunsului relativ liniar.

* Calitatea construcție. Totul este la superlativ. Aluminiu și oțel pe linie. Sistem de conexiune diafragmei pe papuci prinși cu șurub. Făcut să țină. Tratamentul metalului este de excepție, având straturi de protecție împotriva oxidării. Magnetul este protejat de un inel de cauciuc foarte gros (cam 1cm grosime). Benzi de etanșare pe capac.

* Costul redus al kitului de reparație (circa 100-115 USD).

Contra:
* Greutate. Cam 14Kg bătute pe muche. Criminal de poziționat în boxă. Necesită un sistem de fixare, astfel încât să nu facă praf hornul în cazul unui șoc mecanic. Asta adaugă niște costuri adiacente.

* Prețul de achiziție este mare ( 650 -850 USD). În România nu cred că cineva ar putea să cumpere de nou acest driver la mai puțin de 2200-2300 Lei. Pe piață se vinde cam la 3000 lei bucata. Dacă se cumpără pe firmă și se deduce TVA, va fi ceva mai ieftin, dar, totuși, e scump.


Concluzia mea:
Acest driver nu este încă un driver pe fața pământului, ci cel mai bun driver de format mare.
Am testat DH1, D4400Ti, D408/405Ti. Sunt ok, dar 2446H este altceva. Ca fapt divers, între DH1A de la EV și 2446H avem o diferență de 6-8dB la 16Khz.
D4400Ti este mai jos cu 4-5dB la aceeași frecvență. Compararea pe muzică este și mai clară. Când asculți un DH1 sau un D4400Ti ai impresia că totul este perfect. În clipa când muți firele pe 2246H, subit se trezesc cinelele la viață și auzi că ai și toba mare în muzică.

Ținând cont de cum sună și cât de bine este construit, eu îl văd ca pe o soluție ideală pentru discotecile mari.
Ori pentru instalțiile mari, unde boxele se mută cu elevatorul ori macaraua. Dacă greutatea nu este o problemă, dacă prețul inițial de achiziție nu este un impediment, atunci acesta este driverul.

Pozele le-am făcut cu telefonul.
Nu sunt grozave.


Fişiere ataşate:
IMG_0309___JBL.jpg
IMG_0309___JBL.jpg [ 520.41 KiB | Vizualizat de 6900 ori ]
IMG_0308___JBL.jpg
IMG_0308___JBL.jpg [ 609.11 KiB | Vizualizat de 6900 ori ]
IMG_0307___JBL.jpg
IMG_0307___JBL.jpg [ 645.12 KiB | Vizualizat de 6900 ori ]
IMG_0305___JBL.jpg
IMG_0305___JBL.jpg [ 576.84 KiB | Vizualizat de 6900 ori ]

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Driver JBL2446H
MesajScris: Mie Iun 27, 2012 7:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
2 deastea la capetele unei bare ...si ti-ai facut gantera :lol: La sunet nu cred ca incape indoiala ca suna criminal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Driver JBL2446H
MesajScris: Mie Iun 27, 2012 9:03 pm 
eu vin cu o alta curiozitate: de ce nu sunt drivere cu bobine de 4 si pe neo? (adevarul e ca nici nu am cautat :P)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Driver JBL2446H
MesajScris: Joi Iun 28, 2012 4:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Am avut destule probleme cu ele.....dar niciuna grava , se intrerupe platbanda care face legatura dintre bobina si borne .....
Reparatia nu modifica cu nimic calitatile acustice , dar asteptam cu sufletul la gura sa se strice sa sa il pot repara .
Dupa operatiunea asta , nu mai ai nicio grija , este solid ca un tanc .
Fara moarte !
Nu am intalnit nicio bobina arsa in putere pana acum , lucru care spune multe pentru cunoscatori.....
JBL recomanda folosirea unui crossover activ , 1200 Hz 18 dB / octava pentru o putere recomandata a amplificatorului de inalte de 400W / 8 ohmi pentru aplicatii de mare putere , iar pentru aplicatii tip cinema 500 sau 800 Hz minim 12 dB / octava , puterea recomandata a amplificatorului era 150W / 8 ohmi .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Driver JBL2446H
MesajScris: Joi Iun 28, 2012 11:05 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Ovidiu Gherasim scrie:
eu vin cu o alta curiozitate: de ce nu sunt drivere cu bobine de 4 si pe neo? (adevarul e ca nici nu am cautat :P)



Posibil sa fi aparut.
Numai ca, la pretul actual al neodymiului, pretul cre ca este devine prohibitiv.

18Sound vad ca scoate ceva pe 4" si neo, la doar 2,5Kg/bucata.
NSD4015N. Acum cat o costa, ramane sa vedem.
Sunt mai mult decat sigur ca cineva le-a comandat aceste drivere, iar pentru a reduce pretul le vand si ei, ca produs propriu.

Paudio facea pana acum cativa ani niste drivere de genul acesta, pe neo > SD-990N
Atunci mi se pareau enorm de scumpe. Acum mi se par ieftine. Sa fi stiut .... Puneam deoparte vreo 30 bucati.
Prin SUA se vand cu 650 USD (dar nu mai sunt pe stoc decat foarte rar).

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România