The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:41 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: HK Audio Premium PR:O vs Yamha DXR vs EV ELX
MesajScris: Mie Oct 17, 2012 5:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
Doresc sa achizitionez un sistem de sunet activ. Variantele pe care as merge au preturi asemanatoare. Diferentele apar la putere si materiale. Daca in afara de ceea ce expun eu considerati ca mai sunt si alte oferte de luat in calcul, va rog sa le postati aici. Asadar, ar fi vorba despre:

EV ELX 115p (400 w rms) + ELX 118p (400 w rms) . Imi plac in general EV. Acestea au un pret ok, bass-ul nu stiu daca o sa faca fata la sonorizari de 400 persoane de exemplu. Puterea basilor este identica cu cea a topurilor. Chiar daca am observat ca sunt laudate de multa lume, imi par totusi un model entry level al celor de la EV. Mi-ar placea sa creem o mica dezbatere aici pe seama acestui model. Un lucru este cert in ceea ce le priveste: calitatea finisajelor lasa foarte mult de dorit.

Yamaha DXR 15 (700 w rms) + DXS 15 (600 w rms) . In cazul de fata puterea basilor este chiar mai mica decat a topurilor. Ma incanta insa tocmai puterea topurilor de 700 w rms si ma incanta de asemenea faptul ca au 7 ani garantie. Un mare minus ar fi calitatea carcasei de abs care se zgarie imediat, aproape ca iti este frica sa o atingi si lipsa unui burete fonotransparent pe fata boxei. Aspectul de asemenea nu este tocmai fericit, dar probabil s-a tinut mai mult cont de utilitate, daca luam in calcul ca pot fi folosite si ca monitoare de scena si chiar sub forma de line array.

HK Audio Premium PR:O 15A 600 w rms + PR:O 18 Sub A 600 w rms. Ce imi place la acest sistem este faptul ca topurile dispun si de o amplificare suplimentara de 300 w la care se pot conecta alte boxe pasive, iar la subwooferi exista deja porturi pt montarea rotilelor pt transport. In rest, este deja un sistem destul de vechi, dar care pare interesant. Nu stiu daca se mai fabrica in momentul de fata sau a fost inlocuit cu seria Linear 5.

In aceeasi gama de pret cu cele expuse mai sus, ar fi si RCF ART 415 A, la care nu am gasit deocamdata niste subwooferi activi pe care sa-i iau in calcul pt o combinatie cu aceste incinte.

Ceea ce nu stiu in niciunul din cazurile expuse de mine, este cat de fiabile sunt aceste boxe. Efortul financiar va fi destul de mare si ca urmare vreau ceva de calitate pe care sa ma pot baza in urmatorii 3-4 ani. Asadar care credeti ca ar fi cea mai buna alegere?
Va multumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: HK Audio Premium PR:O vs Yamha DXR vs EV ELX
MesajScris: Mie Oct 17, 2012 9:57 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Sugestia mea este sa nu mergi pe solutii active. Stiu ca sunt mai comode , insa nu se pot compara ca performanta cu sistemele cu amplificatoare separate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: HK Audio Premium PR:O vs Yamha DXR vs EV ELX
MesajScris: Mie Oct 17, 2012 11:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
Sunt perfect de acord cu tine Mircea. In prezent folosesc un sistem de sunet pasiv pe care cel mai probabil o sa-l tin de back-up. Numai spatele meu stie prin cate greutati trece la sonorizari. Din pacate de cele mai multe ori merg singur si parca m-am saturat sa ma rog de unul si de altul sa ma ajute. Din pacate subwooferii mei actuali au peste 40 kg si imi este imposibil sa ma descurc singur, de aceea am luat aceasta decizie de a trece pe un sistem activ, care pe langa mobilitate are si avantajul amplificatoarelor gandite special pt difuzoarele din boxe. Este adevarat , ca avantajele sistemelor pasive sunt mult mai multe, insa pe date fiind conditiile expuse mai sus, prefer sa merg in continuare pe ceva usor de transportat care sa aiba si o calitate a sunetului decenta si de aceea m-am orientat catre cele 4 modele pe care le-am prezentat mai sus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: HK Audio Premium PR:O vs Yamha DXR vs EV ELX
MesajScris: Joi Oct 18, 2012 4:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Din pacate nici cu basii activi spatele tau va fi mai fericit...
Chiar cu roti tot vei avea de urcat scari.
As opta pentru basi pasivi cu amplif in comutatie. Cari un singur amplif de 10 kg si 2 basi mai usurei...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: HK Audio Premium PR:O vs Yamha DXR vs EV ELX
MesajScris: Joi Oct 18, 2012 6:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
noi mai avem in stoc niste difuzoare de 15" din seria FL, pe NEO

am putea sa facem niste basi compacti si usori (pana in 15Kg)
La sateliti la fel am putea gasi o solutie cu greutate redusa

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: HK Audio Premium PR:O vs Yamha DXR vs EV ELX
MesajScris: Mie Iul 20, 2016 2:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Boxa activa ramane ok ptr. aplicatiile gen nunta, botez, aniversari, sunet 500-600 persoane.....!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România