The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfaturi achizitie echipament dj
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 1:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Sep 10, 2016 1:38 am
Mesaje: 2
Salut!

Cu aceasta postare a venit si momentul sa fac cunostinta cu utiliatorii acestui forum, numele meu este Mihai si am nevoie de cateva sfaturi. De un timp am inceput sa pun muzica la mici evenimente si petreceri fiind tot mai solicitat am decis si achizitionez propiul meu echipament, de ceva zile tot caut, compar y analizez dar nu reusesc sub nici o forma sa iau o decizie.
Caut boxe active:
Brand: oricare dar si eticheta conteaza pe la mine prin zona.
Buget: 10000-12000 RON
Exclus Behringer si SH.
M-ar interesa in principiu un sistem cu 2 topuri si 2 basi, daca nu ma incadrez as renunta la un bass, am nevoie de multa putere avand evenimente si de 60 de persoane si de 150-200. Caut calitate, claritate cu fidelitate si putere in acelasi timp, daca acest lucru este posibil astept parerea voastra deoarece am observat ca sunt multi veterani cu mult mai multe experiente decat a le mele pe aici.

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi achizitie echipament dj
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 2:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Psicot scrie:
Salut!

Cu aceasta postare a venit si momentul sa fac cunostinta cu utiliatorii acestui forum, numele meu este Mihai si am nevoie de cateva sfaturi. De un timp am inceput sa pun muzica la mici evenimente si petreceri fiind tot mai solicitat am decis si achizitionez propiul meu echipament, de ceva zile tot caut, compar y analizez dar nu reusesc sub nici o forma sa iau o decizie.
Caut boxe active:
Brand: oricare dar si eticheta conteaza pe la mine prin zona.
Buget: 10000-12000 RON
Exclus Behringer si SH.
M-ar interesa in principiu un sistem cu 2 topuri si 2 basi, daca nu ma incadrez as renunta la un bass, am nevoie de multa putere avand evenimente si de 60 de persoane si de 150-200. Caut calitate, claritate cu fidelitate si putere in acelasi timp, daca acest lucru este posibil astept parerea voastra deoarece am observat ca sunt multi veterani cu mult mai multe experiente decat a le mele pe aici.

Multumesc anticipat!


Orienteza-te spre niste FBT-uri active second hand.Pentru 150 de persoane mai degraba 4 sateliti de 15, FBT Himax 60 A-daca gasesti SH dar o sa depasesti putin bugetul.O sa ajungi pe la 15000 doar boxele. Sunt bune si pentru live, pe viitor daca te extinzi, poti sa rezolvi 2 in 1
Chestia cu noul, pe proprie experienta iti zic...cauta de la cineva care a folosit cu bun simt sculele ca nici DRAC nu ii intereseaza de unde ti le-ai luat, ca sunt noi sau second
Exemplu concret:se intampla sa cumperi Dynacord scule noi de la mgazin si iti cade condensatorul-filtrul trece sus- din defect de fabricatie si dupaia stai la discutii la garantie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi achizitie echipament dj
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 4:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Sep 10, 2016 1:38 am
Mesaje: 2
Multumesc pentru sfat Serban, chestia cu SH e un fix si impediment personal la fel si behringer, nu suport eu idea asta si nu pot schimba asta.

Imi mai fac niste calcule inca urmand sa achizitionez sculele doar peste o saptamana sau doua, ma gandesc sa renunt deocamdata la lumini si sa investesc toti banii in sonorizare (20.000Ron), inca sunt indecis dar mai investighez pe parcurs. O alta chestie, m-am tot uitat peste 2xPRX 715 + Sub tot PRX 718, ce parere aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi achizitie echipament dj
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 9:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Psicot scrie:
Multumesc pentru sfat Serban, chestia cu SH e un fix si impediment personal la fel si behringer, nu suport eu idea asta si nu pot schimba asta.

Imi mai fac niste calcule inca urmand sa achizitionez sculele doar peste o saptamana sau doua, ma gandesc sa renunt deocamdata la lumini si sa investesc toti banii in sonorizare (20.000Ron), inca sunt indecis dar mai investighez pe parcurs. O alta chestie, m-am tot uitat peste 2xPRX 715 + Sub tot PRX 718, ce parere aveti?

daca vrei calitate si putere orienteaza-te catre sistem pasiv procesat pt ca mai tarziu tot la asta o sa ajungi.
Ia legatura cu dl Mircea sa-ti faca 2 topuri zdravene cu care poti incepe afacerea pe cont propriu si cand mai strangi bani treci si la suburi.....bafta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi achizitie echipament dj
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 11:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
JBL sunt niste glume bune, la 4200 lei active, fara offence pt cine are asa ceva dar ma rog...o sa cauti sa le vinzi dupa un an.
In FBT-uri poti sa tragi de ele la orice gen, si doar atat sa nu le trantesti si sa le tii in huse..ca in rest, sunt bune
Conceptia cu sculele noi am avut-o si eu si crede-ma..poti sa iei Dynacord ceva scump si constati surprize neplacute..
Nici macar nimic de la RCF activ (seria art) nu ti-as recomanda SH...,,obosesc cam repede"

E bun ce zice cu varianta pasiva, dar acolo trebuie sa scoti bani zdraveni..tu sti mai bine cum ti-ai planificat hobby-ul tau :)

Toate cele bune


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România