The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:24 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Electro voice sx300 vs FBT Himaxx40
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 10:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 11, 2008 10:25 pm
Mesaje: 16
Localitate: Brasov
Salutare


De ceva vreme tot caut sa achizitionez o pereche de boxe pasive,ultra usoare pe care sa le folosesc intr-un dj setup mobil.Am studiat diverse branduri de boxe(mag, RCF,FBT etc) si dintre toate mi-au atras atentia aceste doua modele.Nu am reusit sa le ascult din pacate,insa pana sa fac alegerea as vrea o parere din partea voastra(probabil unii dintre voi ati avut contact cu aceste boxe).

In prima instanta,as alege SX 300.Mi se pare o boxa foarte puternica si ultra usoara ceea ce se potriveste foarte bine cerintelor mele.In plus,in urma review-rilor citite,am aflat ca boxe suna superb mai ales pe medii si inalte,avand o fidelitate exceptionala.
Nu stiu cat este de adevarat,probabil o sa imi dau si eu cu parerea dupa ce le voi asculta insa pana atunci va rog pe voi sa va spuneti parerile.

De asemenea va rog sa imi sugerati si alte branduri ,alte modele cu care ati lucrat si care s-au ridicat la masura asteptarilor voastre.

Mentionez ca bugetul pe bucata este undeva la 2000 - 2200 lei.

Multumesc.

Numai bine.

_________________
i love minimal


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: sal
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 11:54 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
am testat si folosit sx300.sunt niste boxe cu adevarat reusite din toate punctele de vedere.sunt mici,usoare si cu un randament foarte bun.
ce este mai nasol....inaltele se duc foarte repede daca pica pe mana cui nu trebuie.si atunci...iti recomand sa pui niste "protectii" pt drivere.adica sa inseriezi un bec cu driverul.
sau...daca vrei ceva mai rezistent...iti recomand zx4.un raspuns mai"plin" si mai rezistente la tavaleala ca si sx 300.sunet tot asa "deschis"(cum spun lautarii),sunt destul de usoare si pot spune ca poti face sonorizari mici si medii cu 2 zx4. daca sti unde sa cauti ...poti gasi si zx4 la banii care ii ai tu de oferit adica 20-22 de milioane bucata (poate si mai jos)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 12:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 11, 2008 10:25 pm
Mesaje: 16
Localitate: Brasov
Mersi florinutz de rasp.In ciuda faptului ca driverul este destul de fragil,multi posesori de sx300 spuneau ca atata timp cat ii da sunetul curat vor rezista fara nici un fel de problema.Acum ce este drept ca am auzit si variante in care drivere au cedat pentru ca au fost duse pana peste limita.Acelasi lucru l-am auzit si la Dynacord.Probabil neatentia unora dintre posesori care merg cu amplifu in clip si cu mixeru pe''rosu'' a dus la arderea driverului.

Florinutz ce fel de sonorizari faceai cu ele?Cum era calitatea sunetului?Dupa parerea ta crezi ca as putea face fata cu 2 sx300 + 4 basi de 18'' la o sonorizare de 200 persoane.(muzica electronica)?

_________________
i love minimal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 1:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:32 pm
Mesaje: 233
Localitate: ploiesti ,prahova
sigur faci fata la 200 pers. nu iti face griji .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 4:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
danylocco scrie:
crezi ca as putea face fata cu 2 sx300 + 4 basi de 18'' la o sonorizare de 200 persoane.(muzica electronica)?

parerea mea este ca e cam mult 4 x 18" pentru 2 x 12"

acum depinde si de basi, dar daca sunt la acelasi nivel cu topurile, eu zic ca ar merge 1-1
adica 1 bas pa 1 top


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 4:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 11, 2008 10:25 pm
Mesaje: 16
Localitate: Brasov
black_knight scrie:
danylocco scrie:
crezi ca as putea face fata cu 2 sx300 + 4 basi de 18'' la o sonorizare de 200 persoane.(muzica electronica)?

parerea mea este ca e cam mult 4 x 18" pentru 2 x 12"

acum depinde si de basi, dar daca sunt la acelasi nivel cu topurile, eu zic ca ar merge 1-1
adica 1 bas pa 1 top




Inca nu stiu ce basi voi avea.Deocamdata ma preocupa in principal achizitionarea celor 2 boxe.
Am zis 4 basi deoarece vreau mult subbas dar probabil poti face fata si cu 2 basi sanatosi.

Legat de topuri, black_knight tu ce parerea ai de sx 300?Mi-ai recomanda altceva?

_________________
i love minimal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 4:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
ca si solutii ai mai avea RCF ART 312, 315, 322... 325. Toate pasive. La 20 mil aprox, iti gasesti ART 312 activ si ai scapat de o grija. Incearca chiar EV TourX pe 12'. Noobsound si-o cumparat pe 15" si e foarte incantat de achizitie.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: sal
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 5:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
este foarte important genul de muzica,locatia si ce anume vrei sa sonorizezi.
adica...vrei sa pui muzica la un majorat? vrei sa le folosesti in regim de club?daca te pun sa pui muzica la 200 de persoane in aer liber...s-ar putea sa fi putin dezamagit.
referitor la curatenia sunetului....nu sunt toate melodiile trase la 100% curat.unele mai distorsioneaza,unel sun asa altele sunt altfel.adica mp3-uri.prin definitie mp3 are un sunet de cacao( nu toate dar majoritatea).si de aici,multele probleme cu driverele de pe sx300.
eu iti recomand sa pui mana pe 2 ev zx4,suna aproape la fel de bine daca nu la fel de bine,dar sunt mai mari,mai rezistente la abuzuri si o putere mai mare decat sx300.
parerea mea ca la 4 suburi de 18'' nu prea ai ce face cu 2 sateliti de 12'',dar este doar parerea mea.
repet....foarte important ce vrei sa faci cu ele.desi sunt niste boxe bune...exista riscul sa le distrugi intr-o noapte daca ceri mai mult decat pot ele.

era sa uit....eu le-am folosit pe live


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sal
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 5:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 11, 2008 10:25 pm
Mesaje: 16
Localitate: Brasov
florinutz scrie:
este foarte important genul de muzica,locatia si ce anume vrei sa sonorizezi.
adica...vrei sa pui muzica la un majorat? vrei sa le folosesti in regim de club?daca te pun sa pui muzica la 200 de persoane in aer liber...s-ar putea sa fi putin dezamagit.
referitor la curatenia sunetului....nu sunt toate melodiile trase la 100% curat.unele mai distorsioneaza,unel sun asa altele sunt altfel.adica mp3-uri.prin definitie mp3 are un sunet de cacao( nu toate dar majoritatea).si de aici,multele probleme cu driverele de pe sx300.
eu iti recomand sa pui mana pe 2 ev zx4,suna aproape la fel de bine daca nu la fel de bine,dar sunt mai mari,mai rezistente la abuzuri si o putere mai mare decat sx300.
parerea mea ca la 4 suburi de 18'' nu prea ai ce face cu 2 sateliti de 12'',dar este doar parerea mea.
repet....foarte important ce vrei sa faci cu ele.desi sunt niste boxe bune...exista riscul sa le distrugi intr-o noapte daca ceri mai mult decat pot ele.

era sa uit....eu le-am folosit pe live





Le voi folosi pe muzica electronica in locatii inchise, exclus in aer liber.M-a intereseaza la boxele pe care le voi achizitiona (nu neaparat de la sx 300),un sunet clar,curat, putere suficienta cat sa acopar 200 de persoane fara a le forta foarte mult si sa fie cat mai usoare pentru transport.

Am studiat si modelele celor de la RCF si par destul de ok insa inca nu am reusit sa le ascult.De asemenea ma incanta si wn 15r de la paudio,pe care foarta multa lume il lauda,insa la fel, nu am avut ocazia sa il ascult.

Din pacate nu stiu pe nimeni in Brasov care sa detine boxe cu acest difuzor.Totusi daca exista cineva si doreste sa imi faca o proba ias fi recunoscator.THX

_________________
i love minimal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 7:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
danylocco scrie:
Legat de topuri, black_knight tu ce parerea ai de sx 300?Mi-ai recomanda altceva?

eu mi-am achizitionat recent o pereche de FBT maxx4a
la 16 kg cat au si tinand cont ca au in ele 12" + 1" - suna de nu-mi vine sa cred
e tot ce vrei de la niste boxe ce vrei sa le folosesti la sonorizari mici
is usoare, suna foarte bine si tare, is mici in dimensiuni, sunt foarte usor de montat/exploatat

daca as face un upgrade, as merge pe FBT maxx6a

m-am saturat de carat boxe pasive + statie + mixer dupa mine
initial am vrut sa iau powermixer + boxe pasive ... dar nici mixer + boxe active nu-i o alegere proasta

ca fapt divers, micile FBT maxx4a au, amplasate pe stativ, mai mult bas ca o pereche de boxe echipate cu HP-15S intr-un volum mult mai mare
recomand cu mare incredere boxele active
procesarea + amplificarea interna le fac sa sune mult mai bine decat le-am putea face noi din exterior cu scule modeste


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 15, 2010 3:42 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
am o pereche de boxe cu WN15R + BMD750II + PH2723 + filtre de la shambala. Suna de mori, foarte frumos.
singurul dezavantaj e greutatea.
Caline, ai ascultat RCF-ul 312A ? daca da, cum suna fata de FBT ?

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 15, 2010 9:57 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Kenwood scrie:
am o pereche de boxe cu WN15R + BMD750II + PH2723 + filtre de la shambala. Suna de mori, foarte frumos.

m-am lamurit eu cu multe treburi ...
am avut si eu boxe, am auzit si eu boxe...
Kenwood scrie:
singurul dezavantaj e greutatea.

un lucru destul de important, daca mai luam in calcul si dimensiunile incintei
nu are rost sa compari o incinta de 100 litri (sau cat are) si 30 kile cu niste incinte de ... hm, nici nu stiu cati litri are cea de la FBT, dar e mica tare, e mica si fata de un ABS de la Paudio
daca mai mult in calcul ca are si 16 kile - deci 32 kile ambele si nu mai ai nevoie sa cari dupa tine amplificatoare - deja ne dam seama ca la capitolul asta castiga detasat
Kenwood scrie:
Caline, ai ascultat RCF-ul 312A ? daca da, cum suna fata de FBT ?

eu is Adi, incantat!
daca pui intrebarea asta, te invit sa te uiti la preturile celor 2 boxe
daca tu nici pana acum nu ai ajuns la o concluzie cu privire la ceea ce obtii dpdv. calitatativ raportandu-te la banii care-i scoti din buzunar, inseamna ca mai ai de facut multe boxe cu WN, SD, FL etc si toate vor suna bine - din punctul tau de vedere

imi cer scuze daca sunt prea rau, dar... ce preferati? minciuni frumoase sau durul adevar?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 15, 2010 11:22 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Am scris gresit Calin... nu tre sa musti prosteste.
312 aprox 20 mil si maxx4a aprox 30 mil....
te-am intrebat frumos... zic eu... iar tu raspunzi aiurea, de cacat. Raspunzi cu adevar, dar totul impachetat intr-un cacat. scuze, dar asa te vad eu...

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 15, 2010 12:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
Ioane are dreptate Adi

Ai schimbat 100 de prechi de boxe si la tine toate au sunat de au rupt... Si in maxim o luna erau la vanzare ( in pierdere , bineinteles) ! Cine te mai crede ? poate unu care acuma a intrat prima data pe forum. Si nu imi spune ca ai tot schimbat boxe sa experimentezi cum suna ..... le`ai tot schimbat ca suna ca ceapa .. dar pe forum nu o sa recunosti asta. E si normal, doar aici vrei sa le vinzi.. Ar fi chiar maxim sa zici ca suna prost sau nu pe placul tau

Un lucru cred ca tu nu il intelegi inca dupa atatia ani...

Boxele trebuie sa iti aduca profit daca faci sonorizari pt bani . Daca profitu ala il bagi numa sa schimbi boxele si la 80 de ani tot in stadiul de acuma o sa ramai... Fa-ti un sistem decent ( + lumini ,lasere plm) , BRAND si asta e ... punel la produs . Traim in romania , daca ai sigla cunoscuta pe boxe esti chemat , daca nu stai acasa .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 15, 2010 1:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
am zis ca invit pe oricine la auditie.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România