The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mar Mar 15, 2011 11:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
unde-i argumentul in opinia ta ?

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mar Mar 15, 2011 11:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Simplu si banal... nu imi plac. :)

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Mar 16, 2011 10:14 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Super argument. Ai pus mana pe el si nu ti-a placut... dar cu urechea ai dat ? :lol:

LUCIAN LADARIU scrie:
David Robert scrie:
Atat platesti - atat primesti. Sincer eu cred ca as avea probleme cu un amplificator de genul asta, nu m-as impaca cu el. Am pus odata mana pe un EP2500 si nu mi-a placut.


aceleasi discutii AIUREA. sunt atatia oameni care au folosit ep2500 in punte 4 ohmi si nu au crapat,nici macar nu a sarit siguranta.tot timpul apare cate o persoana care sa se dea cu parerea despre cat de repede ar ceda un ep2500.
o vorba de la unu care a folosit 7 ep2500...legate in punte 4 ohmi cate 2 -3 seri pe saptamana,uneori si 5 zile din care 3-4 in regim de club...............daca sti sa il folosesti,citesti cartea lui care o primesti si incurci ledul rosu cu POWER-ul....garantez cu orice ca va rerzista acel amplificator.au mers chiar si pe planare cu sd18,la limita clipului si nu au avut nici o data probleme.
Asa ca haideti va rugam pe toti sa nu ne mai dam cu parerea aiurea,pt ca mai sunt unii copii pe forum care ar vrea sa isi cumpere un amplif cu bani putini si care sa fie si bun,si cand vad asemenea prostii nu mai stiu ce sa creada.
din partea mea....RECOMAND EP2500 LA TOATA LUMEA....cu conditia sa i se citeasca cu atentie cartea sau pdf-ul,sa se stie ce se face din acele "butoane"din spate,etc.....


Eu nu cred ca ai pus nici mana pe el, numai dupa cum ai vorbit... argument: pur si simplu nu cred ! :lol:

Eu nu asi da un EP pe un tAmp... si nu veni cu alte "argumente" cum ca e tot aia. ca nu e...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Mar 16, 2011 12:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
David Robert scrie:
Simplu si banal... nu imi plac. :)



daca tie nu iti plac......asta nu inseamna ca nu sunt niste amplificatoare bune.e foarte bine sa spui "nu imi plac"doar dupa ce "argumentezi" ca le-ai avut si ca te-au dezamagit.ceea ce ai minti foarte urat.
Parerile nu sunt "halite". iti exprimi parerea despre3 un aparat abia dupa ce il testezi,folosesti, etc.ca tu te-ai uitat pe net la 3 poze si ai citit 3 pareri spuse de oameni care nu au stiut cum se leaga un ep2500 in punte.....este egal cu O--adica zero

As fi curios ce amplificatoare folosesti David Robert, sa vedem ce parere ai tu despre ele si apoi se ne dam si noi cu parerea despre ce pot alea.



un mare RECOMAND EP2500 din partea mea,un fraier care am folosit 7 ep2500 si care le-am vandut ca un bou din cauza a toate prostiile care s-au scris de spre aceste amplificatoare.abia cand am putut sa vad diferentele intre ep2500 si restul amplifurilor....mi-am dat seama ca sunt un idiot.Si pot argumenta

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mie Mar 16, 2011 2:26 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Sa lamurim putin situatia pentru ca iese cu totul altceva. In primul rand am spus clar ca e opinia mea, nu am vrut sa ofensez detinatorii sau cei ce au avut asa ceva.
Am fost scurt pentru a nu intra in polemici. Si inca un lucru: Cine argumenteaza? Cel care cumpara? Sau cel care vinde(sau promoveaza) ar trebuie sa imi argumenteze de ce ar trebui sa cumpar un EP2500? Practic, vroiam argumente de la detinatori...

Nu am cumparat amplificatoare behringer, insa am pus mana pe un EP2500, l-am vazut la lucru si mie personal nu mi-a placut, avea un sunet sec. Ca unii din voi ati facut si concerte cu asa ceva, foarte bine, nu toti avem aceleasi pretentii sau preferinte... fiecare e liber sa aleaga. Si sa nu creada alte persoane ca am o apatie fata de aceasta firma, detin echipamente Behringer de care sunt multumit, insa amplificatorul EP2500 nu ma incanta.
Daca deranjeaza atat de mult posesorii sau fostii posesori de Behringer, pot sterge toate opiniile legate de acest subiect.

Ionut: Din pacate cuvantul magic nu este "ironie".
Lucian nu te opreste nimeni sa vinzi tot ceea ce ai in acest moment pe partea de amplificare si sa iti cumperi EP2500. E strict alegerea ta si nu ma deranjeaza absolut deloc. Si ca sa iti raspund la intrebari in acest moment detin: Phonic XP3000, Phonic XP5000, JBL MPX 300. De ce? Pentru ca pentru ceea ce fac eu, asta am considerat optim. Sunt multumit de ele? Daca ma raportez la calitate/pret, da.

offtopic: Mi se pare ciudat ca om, sa nu fii capabil sa respecti o opinie si sa devii ironic ori sa ataci persoana, si asta lasand la o parte varsta si pretentiile. Nu am spus nimic altceva, decat ca nu imi plac, nu ca nu sunt bune la pretul lor. Nu stiu cum ar trebui sa cataloghez o asemenea reactie atunci cand nu esti de aceeasi parere cu unii si deja oamenii sar la gatul tau. Si mai ciudat pentru mine e faptul ca in discutie este un amplificator low-buget si nu unul de varf. Rezolvati voi regula de 3 simplu!

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Joi Mar 17, 2011 5:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
pai cred ca argumenteaza.....cel care a folosit.nu cine le vinde si nu cine le cumpara.si ar trebui sa argumenteze oamenii care le-au folosit ,nu o data, nu de doua ori.
facand raportul pret-calitate...nu stiu daca ep2500 are concurent.Eu pot spune destule treburi bune despre ep2500.in schimb tu nu stiu cate poti spune.daca le-ai folosit accept orice ,daca nu ....nu imi spune ca l-ai auzit la cineva si nu ti-a placut.
Hai sa incepem sa scriem cateva bile albe la ep2500
1 clipu-ul si limiter....lucreza foarte bine
2 hi-pass la 35 si la 50hz....un lucru foarte bun
3 destul de stabil in 2x4ohmi cu puterea reala destul de aproape pt cea declarata
4 foarte stabil in 4ohmi bridge (aici nu ma intereseaza ce zic altii) ,in 5 ani am folosit 7 ep2500,toate in bridge in 4ohmi fara sa cedeze vre-unu sau sa imi dea afara
5----PUTERE MEGA SUFICIENTA IN BRIGE 4OHMI (masurat...la semnal de 1Khz, pe o sarcina de 4 ohmi ,la limita clipului a scos 100V)

ce altceva te intereseaza la un amplificator care costa SH 8 milioane?si acre suna destul de bine.(ca sunet)

asta ma deranjeaza ....ca oamenii se dau cu parerea fara sa stie anumite treburi,ca fac comparatia intre ep2500 si xp500(in cazul tau),care costa de 5 ori decat ep2500.Si mai grav se dau cu parerea dupa ce citesc alte prostii spuse de altii care nici nu stiu cum arata ep2500.de asta imi sare tandara repede.deja m-am scarbit de toate prostiile astea

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Joi Mar 17, 2011 7:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Asa cum am spus mai sus, am folosit odata un EP2500 la o petrecere cateva ore si l-am comparat strict pe partea de sunet cu XP3000.
Fiecare are pretentii si preferinte diferite. Pentru mine primeaza calitatea sunetului si nu pretul. Mie, nu mi-a placut! E parerea mea. Eu prefer ceva mai bun. Repet, nu am spus ca nu e bun in gama lui de pret sau e mai bun sau mai rau ca tamp sau altul.

In plus cum as putea sa iau in considerare argumentele tale, cand dupa ce ai detinut si folosit 7 EP2500 timp de 5 ani(o perioada pe care o consider suficienta, pentru a avea ocazia sa le compari cu alte amplificatoare) le-ai vandut, din cauza zvonurilor, si acum regreti acest lucru? Practic daca tu nu esti sigur pe ceea ce ai pus mana, lucrat si ascultat atata timp, ce concluzii ar trebui sa trag?

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Joi Mar 17, 2011 8:11 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Pai scuze, dar am raspuns asa pentru ca asa ai argumentat si tu.
Acum serios vorbind, este ca si cum am compara difuri din clasa C sau E cu clasa HP, serios. :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Joi Mar 17, 2011 9:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
David Robert scrie:
In plus cum as putea sa iau in considerare argumentele tale, cand dupa ce ai detinut si folosit 7 EP2500 timp de 5 ani(o perioada pe care o consider suficienta, pentru a avea ocazia sa le compari cu alte amplificatoare) le-ai vandut, din cauza zvonurilor, si acum regreti acest lucru? Practic daca tu nu esti sigur pe ceea ce ai pus mana, lucrat si ascultat atata timp, ce concluzii ar trebui sa trag?


cariera mea de om care se ocupa si e pasionat de sunet....a inceput de mai mult timp.am folosit amplificatoarele cu 4 ani inainte sa ma bag pe acest forum si un an dupa ce m-am bagat.nu am avut absolut nici un interes sa caut alte amplifuri pana nu am intrat pe forum.dupa ce am citit si am studiar toate discutiile despre ep 2500...am inceput sa vand cate unu,cate unu nu am cumparat absolut nimik pana nu am dat ultimele 3 ep2500 intr-o discoteca,atunci am fost obligat sa imi iau amplificatoare
Atunci am inceput sa cumpar cam toate modelele de amplifuri ce se povestea despre ele pe forum.incepand de la renumitul peecker sound pas2200 care a fost "reparat"si nu a mers mai mult de 3 ore,continuand cu crown ce2000 care suna acceptabil dar in opinia mea e un cacat,mergand la ta2400 care a fost un cact de la inceput,minunatul ecler xpa7000,care este la aceeasi treaba cu ep2500 DAR cu mai multe dezavantaje(daca e nevoie argumentez)si continuand cu nenumarate modele de amplificatoare.cu absolut nici un amplificator care l-am avut,nici cu care le am acum,nu am avut puterea care am avut-o acum 3 ani.si asta o simt inclusiv baietii din trupa mea care nici macar nu au habar despre ce e in rack-ul de amplificare.stiu doar ca nu mai suna ca inainte.

Deci....nu stiu cata incredere sa ai in argumentele mele,care ma pot pronunta dupa luni si ani de folosire a unor amplificatoare,DAR in acelasi timp nu stiu eu cata incredere sa am in argumentele tale ...ca l-ai folosit intr-o noapte si nu ti-a placut cum s-a comportat.

dupa pareri de astea spuse de oameni ca tine am facut si eu greseala de am vandut amplificatoarele.
Si referitor la treaba ca tu pui accent pe calitate ,nu pe [ret....esti un caz fericit.Noi astia mai "saraci", ne gandim si la buzunarul nostru.
imi pare rau daca ai considerat ca am fost ""artagos",dar nu am vrut sa intelegi asta.Nu mai suport sa vad tot felul de aberatii referitoare la scule mai ieftine care sunt intr-adevar bune(pt banii lor).Altii,care sunt l inceputul drumului,vad pe forum ca tu spui ca nu e bun ep2500,mai vad pe inca unu care spune la fel si e luata de bun treaba.
daca vrei iti dau caz concret cu un coleg de pe forum care a tinut ep2500 numai in clip,nopti si nopti spunand...ëu ii dau frate,la mine o scula trebuie sa cante,nu il menajez"....si cand s-a dus a spus in stanga si in dreapta ca ep2500....e un cacat.
DE ASTA NU MAI HALESC PROSTIILE.
multumesc pentru intelegere si daca am atins vre-un punct sensibil....rog sa se stearga tot ce am scris

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Joi Mar 17, 2011 10:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Eu nu asa pun problema. Ca prioritatile noastre nu sunt aceleasi cand alegem un produs nu are legatura cu partea financiara. A nu stiu cata oara... am spus ca mie, personal in urma comparatiei facute, intr-o singura noaptea intradevar, nu mi-a placut. Nu am influentat pe nimeni sa nu cumpere.

Acum as dori sa ma contrazici legat de un considerent persoanal care explica modul in care gandesc cand achizitionez ceva. In cazul meu o nunta este mult mai importanta decat underground session! Daca eu la underground session dezamagesc, problema nu e atat de grava! Dezamagesc niste oameni care au platit 20 de lei si in plus am ocazia sa ma "revansez" prin alt eveniment mult mai reusit. Insa la o nunta problema e grava. Oamenii nu vor repeta nunta, iar costurile sunt cu mult mai mari. Oare merita sa fac compromisuri? Eu prefer linistea! (Stiu ca ai PM kK 3 iar din punctul meu de vedere asta te reprezinta mai bine decat EP2500).

Offtopic: Atat timp cat discutia este una civilizata, nu exista nicio problema.

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Vin Mar 18, 2011 12:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
crede-ma te rog cand iti spun, am tinut nenumarate nunti cu ep2500,calculeaza numai cate 2 nunti pe saptamana ,lasand la o parte zilele in care dadeam scule in 2 sau 3 locuri.nu vreau sa incep sa insirui nuntile pt ca nu imi place sa ma laud sau sa considere careva ca ma laud.sunt unii colegi de aici de pe forum care stiu foarte bine cata activitate am avut si am,dar asta nu este subiectul nostru.am cantat la zilele orasului unde am asigurat sunetul pentru....peste 3000 de persoane.si crede-ma ca am adunat acolo cam toti muzicantii din MOLDOVA NOUA (daca este cineva de acolo rog sa se dea cu parerea) sunt cateva filmari pe youtube.si nu numai acolo.Dupa cum stii,si stiu ca stii,la lautarie.....se stoarce si zeama din amplificatoare.au mers in punte 4 ohmi la limita clipului fara sa aiba vre-o problema.
Am avut siguranta pe acele amplificatoare cum am si peecker sound-urile care le am acuma.si crede-ma ca daca ceva nu ar fi fost ok...ma refer la sunet...nu imi lua nimeni sculele la cantat.nici macar eu.sunt putin cu nazuri la scule.

P.S......inca nu am luat pm1000-3 pt ca nu am primit toti banii pe 1 pm1000-2.nu din cauza banilor nu l-am luat ,ci ca sa nu stau cu 3 mixere.prea multi bani blocati.la inceputul lui aprilie primesc restul de bani si atunci imi dau comanda la pm1000-3

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Vin Mar 18, 2011 4:13 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
In urma experientelor personale, tu stii ce e mai bun pentru ceea ce faci tu. :wink:

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Mar 18, 2013 1:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 05, 2013 7:12 pm
Mesaje: 23
Localitate: Resita
Masuratorile pentru ep 2500 le-am vazut.. dar cele de la ep 4000 le aveti, de spuneti ca e dovada clara ca sunt acelasi model? Eu intreb deoarece vreau sa cumpar unul din aceste doua modele, pentru ca am doi subwooferi de 1000 w rms / 8 ohmi. Si as vrea sa imi iau unul din aceste doua modele, dar sa nu se incalzeasca, si nici sa nu ajunga in clip..vreau sa le leg stereo, nu in bridge..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Lun Mar 18, 2013 8:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Nu exista nici un dubiu, EP2500 si EP4000 sunt unul si acelasi amplificator.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Masuratori putere Behringer EP2500 Aka. Behringer EP4000
MesajScris: Mar Mar 19, 2013 12:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 05, 2013 7:12 pm
Mesaje: 23
Localitate: Resita
deci pot fara probleme sa imi iau linistit ep 2500 (ca e mai ieftin) si sa faca la fel fata ca si ep 4000? ca vreau sa imi iau nou, si daca nu e nici o diferenta, atunci e clar ca prefer sa dau mai putini bani pe acelasi lucru care il pot lua sub alt nume la un pret mai mare...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România