The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:38 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Sep 11, 2020 6:10 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Toate revin cam in o luna. Soseste un nou import

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Sep 20, 2020 11:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Buna seara! Am o mare dilemă si poate ma puteti ajuta cu un sfat tehnic. Am o coloana de xa 2basi si 2 topuri. De ce suna mai bine cu un top decat cu doua suprapuse. Am fost la un eveniment si se auzea foarte pe inalte de m-au disperat. Nu aveam medii ,pur si simplu nu am stiut ce sa le mai fac la un moment dat.Au loc anulari de frecvente cumva? Exista vreo reteta sa pot repara sunetul? Nu am alta varianta de asezare decat suprapuse .2 basi si 2 topuri. Ce pot sa fac sa se auda mai bine? Basii se aud bine dar la topiri intampin ciudatenii.. Multumesc mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Sep 21, 2020 6:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Cum sa le sucesc sau sa le rasucesc sa fie bine? Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Sep 21, 2020 7:51 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Muzicantu scrie:
Cum sa le sucesc sau sa le rasucesc sa fie bine? Multumesc anticipat

1.) Verifica polaritatea celor 2 boxe, individual.
2.)Anularile pot aparea la unele frecvenete, daca se folosesc difuzoare diferite/incinte diferite.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Sep 21, 2020 8:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Salut! Boxele au fost verificate si calibrate prin programul smart. Nu cred ca au cum sa fie in antifaza. Am observat eu ca suprapuse doua topuri unul peste celalat nu mai suna asa ca si cand este doar unul, desi ar trebui sa sune mai tare ca decibeli. Cineva mi-a zis sa incerc sa sucesc atat cat pot unul catre stanga ..unul catre dreapta. Ca cica se petrece sunetul apar anulari....am sa incerc sa vad daca se schimba ceva..in bine. Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Sep 22, 2020 6:59 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
[quote="Muzicantu"]Salut! Boxele au fost verificate si calibrate prin programul smart. Nu cred ca au cum sa fie in antifaza. Am observat eu ca suprapuse doua topuri unul peste celalat nu mai suna asa ca si cand este doar unul, desi ar trebui sa sune mai tare ca decibeli. Cineva mi-a zis sa incerc sa sucesc atat cat pot unul catre stanga ..unul catre dreapta. Ca cica se petrece sunetul apar anulari....am sa incerc sa vad daca se schimba ceva..in bine. Multumesc[/quote

Verifica ce ti-am spus mai sus, nu dureaza mult. Restul, sunt povesti si teorii. :mrgreen:
Greselile de genul acesta se accepta la incepatori, dar nu la profesionisti. Probabil cineva a intervenit in boxele alea..

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Sep 22, 2020 11:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 02, 2020 11:14 am
Mesaje: 16
Fenomenul se numeste comb filtering


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mar Sep 22, 2020 9:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Carcea Ion scrie:
Fenomenul se numeste comb filtering

Ok! Voi verifica! Inca un aspect important. Coloana este stereo..un bas si un top pe R si un bas și un top pe L doar ca sunt puse suprapuse. Cum ar fi mai bine sa folosesc coloana ? Mono sau stereo? Adica sa pun basii pe un canal si topurile pe celalalt canal al amplificatorului astfel incat si in basi si in topuri sa mearga acelesi sunet? Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Sep 23, 2020 10:01 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Muzicantu scrie:
Carcea Ion scrie:
Fenomenul se numeste comb filtering

Ok! Voi verifica! Inca un aspect important. Coloana este stereo..un bas si un top pe R si un bas și un top pe L doar ca sunt puse suprapuse. Cum ar fi mai bine sa folosesc coloana ? Mono sau stereo? Adica sa pun basii pe un canal si topurile pe celalalt canal al amplificatorului astfel incat si in basi si in topuri sa mearga acelesi sunet? Multumesc

Ar trebui sa mergi mono pentru fiecare coloana stanga si respectiv dreapta. Ce ai facu tu acolo nu este deloc OK.
Cum spuneam, totul trebuie sa fie identic: Amplificator, procesare, difuzoare, incinte, altfel vei avea anulari/defazaje etc
Eu am presupus ca ai facut deja toate mentionate mai sus...
Ca sa putem da un sfat corect, trebuie sa stim toate detaliile sistemului tau, pe scurt consultanta.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Sep 23, 2020 7:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Deci sistemul meu este 2 bucati amplificatoare xa4000 ,2 basi fx20 clone cu difuzoare identice, 2 topuri fx 12 clone cu dif oberton si driver b&c. Am practic 2 coloane doar ca lipsesc inca 2 basi pentru a avea sistemul intreg, din aceasta cauza eu le suprapun intr-o singura coloana pentru ca neavand al doilea bas pe coloana este topul prea jos. Atunci am decis sa le suprapun intr-o singura coloana. Aici problema, cantd asez topurile suprapuse simt ca nu se mai aude la fel. Am sa verific daca e cumva vreo dif de faza( desi nu cred) am fost langa omul care le-a facut si verificat cu programul smart. Intr-adevar mi-a gasit o inversare de faza la una din boxele de monitorizare. Daca era si la topuri probabil ca se sesiza atunci. Am citit de chestia asta pe net si chestia asta cu anularile se poate intampla si din asezarea boxelor. Poate sa lu le comvina asezate perfect frontal una peste cealalta si probabil are loc atunci de ceva anulari...nu stiu ce sa zic,de aia am cerut si parerea cuiva sa i-mi fac o idee. Cu stima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Sep 23, 2020 10:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Daca le folosesti pe o singura coloana foloseste doar un amplificator, sau doua amplificatoare legate MONO. Legate in paralel. Daca mergi stereo,apar niste fenomene paranormale acolo.
Pentru a testa daca boxele sunt in antifaza,cel mai simplu este sa folosesti o baterie .
Dar inainte de toate verifica cablurile de boxe. Aici, foarte multi isi dau in cap. La mufe de obicei se incurca borcanele. Daca sunt si cu 4 poli...e mai fain
Si dupa ce faci toate treburile sa fie pe normal... compara topurile cu unele originale pe muzica LIVE.
Si dupa ce faci comparatia asta , trage o linie , vezi cat bani ai bagat in topuri. Si dupa ce ai aflat cati bani ai bagat ...gandeste-te daca nu mai bine luai doua toputi originale F12, care suna exact asa cum trebuie.

Atentie..... Comparatia sa o faci (daca o faci) cu band sau cu formatie. De ce???? Ai sa afli la momentul potrivit ....

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Joi Sep 24, 2020 12:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
LUCIAN LADARIU scrie:
Daca le folosesti pe o singura coloana foloseste doar un amplificator, sau doua amplificatoare legate MONO. Legate in paralel. Daca mergi stereo,apar niste fenomene paranormale acolo.
Pentru a testa daca boxele sunt in antifaza,cel mai simplu este sa folosesti o baterie .
Dar inainte de toate verifica cablurile de boxe. Aici, foarte multi isi dau in cap. La mufe de obicei se incurca borcanele. Daca sunt si cu 4 poli...e mai fain
Si dupa ce faci toate treburile sa fie pe normal... compara topurile cu unele originale pe muzica LIVE.
Si dupa ce faci comparatia asta , trage o linie , vezi cat bani ai bagat in topuri. Si dupa ce ai aflat cati bani ai bagat ...gandeste-te daca nu mai bine luai doua toputi originale F12, care suna exact asa cum trebuie.

Atentie..... Comparatia sa o faci (daca o faci) cu band sau cu formatie. De ce???? Ai sa afli la momentul potrivit ....

AM VERIFICAT CABLURILE SUNT OK, MAI RAMANE SA DESFAC TOPURILE SA VAD SI FAZA. DECI SA INTELEG CA PROBLEMA AR FI MAI MULT DE LA FAPTUL CA SUPRAPUN 2 COLOANE CARE DEFAPT AR TREBUIE SA FIE DISTANTATE. V-AM ZIS MOTIVUL PT CARE LE SUPRAPUN. ZICETI CA AR TREBUI SA IES DE PE MONO OUT SI ACELASI SEMNAL MONO SA INTRE IN AMANDOUA COLOANELE DACA LE PUN SUPRAPUSE? SI SA SCOT MONITORIZAREA DE PE MASTER L-R? DESIGUR COLOANA SA O ASEZ PE MISLOC.
SISTEMUL SUNA BINE PE LIVE PENTRU CA EU CANT PE EL DE UN AN DE ZILE SI CHIAR AM COMPARAT CU F 12 ALE UNUI PRIETEN SI NU PREA E DIFERENTA PT CA SI ALE MELE CINE LE-A FACUT LE-A FACUT BINE . VIS -A-VIS DE PRET EU AM IESIT CA PRET PREA BINE CA SA I-MI PARA RAU CA NU AM LUAT ORIGINALE. AVAND DIFUZOARELE AM FACUT DECAT CUTIILE SI FILTRUL SI AM IESIT CU PRETUL SUPER BINE. IN GENERAL TOTUL E OK DOAR CA AM SIMTIT ANOMALIILE ASTEA CAND SUPRAPUNEAM AMANDOUA COLOANELE ÎNTR-UNA SINGURA, DESIGUR IESIND DE PE MASTER LR. LA M7LTE CANTARI MERG CU DOAR UN TOP SI AM SIMTIT O DATA..DE DOUA ORI...AM DAT VINA PE SALA..DAR PANA LA URMA AM SESIZAT CA LIPSESTE CEVA CAND PUN AMANDOUA TOPURILE SUPRAPUSE. CINEVA DE LA BUCURESTI M-A SFATUIT SA SUCESC CAT POT UN TOP SPRE STANGA SI UNUL SPRE DREAPTA CA CICA NU S-AR MAI ANULA RECIPROC.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Sep 25, 2020 9:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 02, 2020 11:14 am
Mesaje: 16
De ce tipi la noi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Sep 25, 2020 6:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Ce va face sa credeti asta? Ca am scris cu litere mari? Alea nu sunt tot romanesti? Ma scuzati daca am creeat neplaceri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Sep 26, 2020 8:30 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Pe forumuri se considera ca atunci cand scrii cu litere mari , tipi. ;)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România