The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:42 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 1:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Gata ! nu mai vreau sfaturi ! eu tot voi testa ep -ul din bridge ! Ep mi se pare o scula foarte buna low cost ! cand se vor mai potoli ploile si ninsorile o sa iau sculele sa le pun la test in aer liber sau in sala unde voi avea posibilitatea sii ii dau test fara pic de clip ! .... daca va crapa ampliful asta e..... ghinionul meu
Acum difuzoarele sa tina pasul cu 800 900 w pe bucata si dupa test voi posta pe forum ce s-a intamplat !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 10:18 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Sper totusi sa glumesti cu tot ce ai zis . Eu unu cred ca o sa reziste c18 mult si bn daca nu ii dai clip grosolan.I-am dat eu vreo 10-12 seri la 2 ew18hn cu ma600 in punte 4 ohm si clip destul de urat si nu au crapat.Mentionez ca temperatura ambientala era -5 grade sau chiar mai mult cu -.Pe la ora 12 se mai incalzea putin si erau 10-15 grade. Bafta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 10:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
nu intelegi ca amplificatorul nu o sa vada nici pic de clip? chiar va fi lasat mai jos de clip !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 10:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 13, 2011 5:29 pm
Mesaje: 54
Mircea Bartic scrie:
daca este menajat va functiona o perioada.

In final va ceda, toate EP-urile cedeaza mai devreme sau mai tarziu in bridge pe 4 ohmi

MTBF-ul pentru amplificatoarele in 2 ohmi pe canal (4 ohmi bridge)este tipic de 4 ori mai mic decat la 8 ohmi.

Contrar asteptarilor, tranzistorii au o durata de exploatare limitata. Cu cat sunt mai puternic forjati cu atat vor ceda mai repede.


Nu e o regula obligatorie sa cedeze. Pentru un amplificator al carui pret este scazut si accesibil mai multor persoane, constructia lui este destul de buna. Si v-a rezista cu brio atata timp cat este folosit cu cap.
Chiar si firmele bune gen: EV, crown, Ecler, dinacord, ... etc. si ele vor ceda la fel de usor pe masura ce sunt manevrate de oameni incapabili care nu au cunostintele tehnice minime.
Pana si vestitele kituri FET400, care sunt tot "dezonorate" si injurate pe toate siteurile de profil, au rezistat cu brio pe 4 ohmi nopti intregi fara sa dea semne de oboseala. Asta pentru ca au fost folosite cu cap.
Albu Gabriel scrie:
nu intelegi ca amplificatorul nu o sa vada nici pic de clip? chiar va fi lasat mai jos de clip !


Cine te impiedica sa faci testul ala? E chiar asa de important sa ceri acordul cuiva pe forum ca sa poti face un test?
Nimeni nu te obliga sa il faci sau nu.
Eu chiar ti-as indica sa il faci si sa si filmezi pe masura ce progresezi cu testul, pentru ca apoi sa ne prezinti si noua cateva idei generale despre comportarea amplifului si despre rezistenta difuzorului.
Astfel de teste sunt foarte importante si extrem de bine primite pe forumuri.
Mult succes in desfasurarea testului.
Te asteptam cu rezultate. :) :) :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 10:52 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
la amplificatoarele EP e simpla treaba

daca ai noroc si totul e OK , nu pusca imediat, insa dupa cateva luni de utilizare in 4 ohmi bridge va ceda garantat. Aceste amplificatoare sunt operate inafara specificatiilor tranzistorilor din etajul final ceea ce inseamna ca nu ese decat o chestiune de timp pana cand jonctiunea se va distruge.

nu sunteti voi primii care au cumparat EP2500
in lume sunt destui care le-au cumparat si au testat deja comportamentul in 4 ohm/bridge. Pe speakerplans sunt foarte multe topicuri pe tema asta si toata lumea a ajuns in final la aceeasi concluzie.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 12:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 13, 2011 5:29 pm
Mesaje: 54
Mircea Bartic scrie:
la amplificatoarele EP e simpla treaba

La orice amplificator e simpla treaba: semnal "murdar=> distorsiuni maxime=>distrugere

daca ai noroc si totul e OK , nu pusca imediat, insa dupa cateva luni de utilizare in 4 ohmi bridge va ceda garantat. Aceste amplificatoare sunt operate inafara specificatiilor tranzistorilor din etajul final ceea ce inseamna ca nu ese decat o chestiune de timp pana cand jonctiunea se va distruge.

Nu e vorba de noroc. E vorba de modul in care il utilizezi


nu sunteti voi primii care au cumparat EP2500
in lume sunt destui care le-au cumparat si au testat deja comportamentul in 4 ohm/bridge. Pe speakerplans sunt foarte multe topicuri pe tema asta si toata lumea a ajuns in final la aceeasi concluzie.

Si pe speakerplans sunt oameni idioti ca peste tot. De acolo pleaca cam toate ideile negative despre anumite produse.
Ce nu inteleg eu, de ce sunt dati drept exemplu pozitiv, strainii?!?!?! Pente tot exista betivi, violatori, cocalari (vezi america si UK), si alte natii distructive ale societatii.
Daca unu e prost si idiot si foloseste amplificatorul intr-un mod gresit, ducand la distrugerea lui, asta nu inseamna ca produsul respectiv e prost.



Pana si iNuke de la ei, sunt atat de mult injurati de lume pana cand am vazut urmatoarele clipuri pe iutub:



P.S.: Nu sunt fan behringer. :wink: Ce am spus mai sus, sunt doar chestii generale observate de mine de-a lungul timpului.


Ultima oară modificat de Andronescu Florin pe Dum Ian 22, 2012 12:31 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 12:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Fa o proba si vezi cum suna cu basii pusi in paralel cu ampliful in bridge, si cu basii pusi fiecare pe cate un canal cu amplificatorul in stereo. Daca nu e diferenta mare la sunet mergi pe stereo si gata. Poti sta linistit. Mai incearca si cu basii pusi amandoi pe un canal, dar ampliful sa nu mearga in punte. Din moment ce merge doar un canal o sa creasca puterea in 4 ohmi.
Ideea de a pune ampliful in punte si limitat sub clip, daca limitarea o pui la vreo 3 db sub clip ampliful va da jumatate din putere, adica vreo 850-900w pe cei 2 basi, deci cam 450w pe fiecare. Puterea asta o poti obtine si in modul stereo, fara a solicita asa mult amplificatorul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 2:36 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Andronescu Florin din cate am observat tu esti un fel de "Ghita contra" am sa incep sa te ignor de acum , mai ales ca dai raspunsuri care sunt total aiurea numai ca sa-ti creasca numarul de post-uri. Tactica de agitator nu este tolerata prin zonele astea.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 3:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Ovidiu Gherasim scrie:
Albu Gabriel scrie:
dar de ce Lucian Ladariu folosea ep in bridge ? si baga lautarie pe ele .......

:lol: :lol: :lol: intreaba-l


acum am vazut si eu discutiile astea....care se repeta si se repeta.
tot timpul vor fi oameni care vor spune ca ep2500 este un amplificator de rahat. IN COMPARATIE CU CE? cu un amplificator care costa de 4 ori cat el?
Daca ar fi sa imi exprim si eu punctul de vedere....as recomanda cu cea mai mare putere.....EP2500 este cel mai bun amplif la banii lui.si de ce spun asta???????????????
am fost posesor de 7 ep2500.toate in acelasi timp.TOATE AU MERS IN PUNTE 4 OHMI.NUMAI IN PUNTE 4 OHMI. Si asta in regim de cantat de cel putin 2 ori pe saptana la nunti+ scule inchiriate la discoteci si la evenimente destul de mari cu dj.
ce sa spun? au mers in punte 4 ohmi pe planare cu sd18, pe full range , pe sateliti.au fost chinuite si mega chinuite.si regim de live si regim de DJ. NU A CEDAT NICI UNUL, NU A SARIT NICI O DATA SIGURANTA TERMICA.
Acum am vandut ep-urile si in momentul de fata sunt in oras la mine 3 din cele care le-am avut eu.merg si acum in punte pe planare si pe f12 care le-am avut eu.si asta de 2 ani de cand le-am dat eu.
Deci......trageti voi ideile ,care cum vreti.

Pot spune ca pana acum....m-am jucat cu destule amplificatoare.daca ar fi sa le insirui....ar fi cam asa.....bery, t-amp,dynacord, ev,crown,ecler si din aceste firme nu am avut cate un model.
DA.....sunt amplificatoare care suna mai bine ca ep2500......dar vorbim de bani.totul se invarte in jurul banilor.

permiteti-mi va rog sa pun un link...(poate nu ar trebui,dar daca deranjeaza,rog un moderator sa il stearga) unde am folosit 4 ep2500 legate in punte 4 ohmi in acest fel
1---legat pe 2 planare cu sd18
1--legat pe 2 fx12 cu delta12a
1---legat pe 2 full range fl154 de 600w rms /3 cai
1---legat pe 2 full range bery de 400w rms
pm1000-2 legat pe 4 boxe de 12" cu delta12a
la aceasta sonorizare....sculele au mers de la ora 16 pana la 6 dimineata, si a 2-ua zi de la 18 pana la 6 dimineata.Asta este doar unul din evenimentele la care s-au folosit ep2500 in punte.si credeti-ma ca sunt foarte multe.
uitati-va la minutul 1:36 ce s-a intamplat cu casa aia.
http://www.youtube.com/watch?v=qNquPRR4 ... re=related

au fost peste 1500 de oameni.am dat acest numar ca sa nu spun mai mult.dar a fost nebunie

P.S.......aceasta treaba s-a intamplat la MOLDOVA NOUA.dACA AVETI VRE-O CUNOSTINTA DE PE ACOLO.....INTREBATI-II CUM S-A AUZIT ATUNCI....CU AMARATELE ALEA DE EP2500 LEGATE IN PUNTE 4 OHMI

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 4:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 13, 2011 5:29 pm
Mesaje: 54
Mircea Bartic scrie:
Andronescu Florin din cate am observat tu esti un fel de "Ghita contra" am sa incep sa te ignor de acum , mai ales ca dai raspunsuri care sunt total aiurea numai ca sa-ti creasca numarul de post-uri. Tactica de agitator nu este tolerata prin zonele astea.


De ce ne arati o alta fata decat cea cu care sunetm obisnuiti?
Priveste cu atentie data in care am facut eu primul post aici pe forum si poi vei observa ca postul tau este total aiurea. Gresit din toate punctele de vedere.

Eu nu venerez o anumita firma sau produs.
Eu imi exprim parerile pro si contra despre un produs, in functie de gama lui de pret si destinatia sa (+altele).
Daca tu interpretezi spusele mele drept "ghita contra", nu inteleg de ce ai mai dat atata importanta acestui topic. Topic in care un om, cere o parere despre un presupus test?!?! Nicidecum un produs.
Mircea Bartic scrie:
Tactica de agitator nu este tolerata prin zonele astea.

Am o rugaminte la tine: pe viitor incearca sa nu iei lucrurile prea personal si sa privesti mai in ansamblu parerile altora. :wink:
Crede-ma, chiar nu ai de ce sa le iei drept atac la persoana. :wink:

Inca o chestie: sa inteleg ca voi fi rasplatit cu un ban de toata frumusetea daca imi exprim si eu parerea la fel ca si tine ?
Sper ca nu te astepti ca parerile tuturor sa fie pe aceeasi lungime de unda cu ale tale? :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ep 4000 pt C 18... bridge sau stereo? Sfaturi pls !
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 6:55 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cum vrei

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România