The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:38 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full range?
MesajScris: Mar Oct 01, 2013 12:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Va salut.Vreu si eu o parere de la cunascatori despre difuzorul Beyma 12P80Fe,in primul rand ca firma daca e buna si daca specifiicatiile sunt reale despre produsele lor?.Si in al doilea rand as vrea sa fac niste boxe full range cu acest difuzor,este posibil merde ca si mid-bass sau doar ca woofer?.Daca merge in full range in niste boxe de 12 inch. cam ce driver s-ar potrivi pantru a nu ramane un gol intre inalta si bass.Scuze pentru greseli sau intrebari poate tampite pe care le pun sunt mai la inceput.A stept parerile cunascatorilor sau cei care au ascultat Beyma pana acum. Cam asta ar fi difuzorul. http://profesional.beyma.com/pdf/12P80FeE.pdf .Mentionez ca difuzoarele o sa le achitionez SH la 1000 Ron perechea.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 01, 2013 12:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
difuzorul nu va avea cinestie ce joase, va trebui sa mergi in general cu subwoofere la evenimentele unde o sa ai nevoie de presiune sonora.

Ca si driver poti folosi un JBL Selenium d220Ti - http://poweraudio.ro/Difuzoare_profesiona ... nium_1inch
sau
un P-audio SD63BF - http://poweraudio.ro/Difuzoare_profesiona ... io_SD-63BF

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 01, 2013 6:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Daca l-as folosi in regim full range sincer nu mi as dori cine stie ce presiune de la un difuzor de 12inch.Mai am doua eminence kapa pro 15 inch de 500w si acelea au bas destul si normal ca as folosi si doi subwooferi ,dar ce ziceti de asta de cine ii cumpar ii are in niste cutii de basii pe 12 inch ii pot folosi ca basi daca ii cumpar asa cum sunt cu cutiile de bass???sau nu dau un randament bun pe bass.Astept un raspuns si multumesc domnului Mircea pt.rabdare si opinii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 01, 2013 8:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu sunt difuzoare de subwoofer, asta e clar

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 01, 2013 9:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Atunci iau decat difuzoarele sa fac doi sateliti din ele .Anuntul meu postat cu B&C 12PE31 sa le tin pe acelea pentru cea de-a doua pereche de sateliti (una fiind cele eminence Kappa pro500w) sa fac din ele sau sa iau aceste beyma???.Vad ca Wati sunt trecut in AES nu in RMS asa ca,cred ca nu au puterea specificata de 700W.in RMS ma refer.Va multumesc mult domnul Mircea si acestui site rapid si cu oameni profesionisti.O zi buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 10:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Nu e nimeni pe forum in masura sa imi dea o parere,un sfat de cunoscator??? :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 11:22 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ia ghici ?
Cata lume are experienta cu difuzoare de acelasi tip cu cele pe care le detii ?
Daca ghicesti din trei incercari , o sa-ti dau adresa de e-mail a lui Mama Omida ( alta decat cea de pe http://www.tarot.com :) ) , cea mai cunoscuta clarvazatoare din Romania .
Cu siguranta ea te-ar fi ajutat ...
Sper ca stii de gluma.

C.Remus Ionut scrie:
Va multumesc mult ... acestui site rapid si cu oameni profesionisti.O zi buna.

Multumim si noi si iti uram o zi buna .
Nu uita sa citesti si subiecte asemanatoare cu al tau , pe forum .
Consultanta e moka !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 11:38 am 
Ca s-a faci o boxa satelit,iti trebuie draiver minim de 1,4",(din cate vad difuzoru are bobina de 4"!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Dum Oct 27, 2013 10:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Nu e vorba ca drivere cumpar de care trebuie,e vorba care erau mai bune pt acest tip de satelit aceste Beyma sau B&C 12PE31 ale mele.Domnul P.Victor nu va faceti probleme stiu de gluma insa nu prea am inteles unde bateti pentru ca B&C folosesc multi in domeniul PRO insa modeleul de il detin eu nu il are nimeni de pe forum din pacate.O zi buna


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Dum Oct 27, 2013 11:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
modelul de la beyma este mai bun in aplicatii bassreflex decat 12Pe31 de la B&C

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 4:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Multumesc mult pentru ajutor tuturor acum stiu ce am de facut ca de obicei Domnul Mircea cu un raspuns sigur si exact Multumesc inca o data.O zi buna


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 5:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Cu placere!, spor la treaba si nu uita sa postezi pe forum poze din etapa de constructie.
Imaginile vor deveni o sursa de inspiratie pentru alti membrii ai comunitatii poweraudio.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 5:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Oct 29, 2013 5:31 pm
Mesaje: 1
Localitate: oradea
Draga Victor
Si eu am 2 difuzoare de acest tip!
Te rog sa calculezi (sau sa ajuti la calculul) unei incinte de bass cu aceste difuzoare. Eu unul as opta pentru o incinta inchisa.
Un amanunt important este faptul ca aceste difuzoare nu au membrana de cauciuc!
Multumesc!

_________________
Amat victoria curam


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 8:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 7:30 pm
Mesaje: 67
Localitate: Dragasani
Salut.Eu am ascultat difuzoarele astea Beyma in niste basi de 12,, si mi-au placut cum se auzeau intr-o sala imens de mare problema e ca nu am avut cu ce sa le dam frecventa potrivita doar am pus pe Dynacord 1000-2 cu EQ-UL pe 0 muzica de Dj-iala,si nu pot spune ce pot scoate daca era un crossover sau pe muzica live,ideea e ca sunt destul de putenrince difuzoarele si bubuiau cu o cursa foarte mare a membranei.Dar dupa cum s-a ma vorbit pe forum parerile profesionistilor spun ca un woofer de 12 inch e cam nul in fata unuia de 15 sau de 18 , si ca nici nu da cine stie ce plezneala.Eu ii vruiam ca erau mici ca dimensiune pt a canta cu trupa pe ei dar m-au dat inapoi raspunsurile de mai sus.Asteptam si alte pareri si dezbateri as fi foarte interesat de creierea unor basi cu difurile astea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Difuzoare Beyma 12P80Fe,pot fi folosite in boxe full ran
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 8:45 pm 
Dynacord pm 1000-2 ,are o mare "cocoasa" pe la 55-60hz(vreo 6/7db)Si de aia ti sa parut ca suna bubuit rau.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România