The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 6:57 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: o parere va rog
MesajScris: Dum Noi 24, 2013 6:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
va salut.as vrea si eu,cu mari rugaminti...daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea alegere;

vreau sa cumpa unu-doua amplificatoare de putere mai mare putin.am ajuns la acestea....
1--phonic xp5000 (din care mai am o bucata)
2--qsc mx3000a
3--crown pulse 1100

ma puteti ajuta va rog,cu o parere,un sfat din partea celor care au avut aceste jucarii pe mana?
Amplificatoarele vor merge in 90% din cazuri pe live.si de cele mai multe ori pe sateliti.dar nu este exclus sa mearga si pe basi

va multumesc

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Dum Noi 24, 2013 6:53 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Toate trei sunt amplificatoare sanatoase. Din pacate inafara de XP5000, toate sunt modele vechi , iesite din productie de peste 10 ani, ceea ce poate pune sub semnul intrebarii fiabilitatea acestora. :roll:

QSC-ul respectiv a fost vandut si sub brandul JBL in acea perioada.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Dum Noi 24, 2013 7:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
adaug in lista de comparatie si

QSC RMX 4050

care ar fi ordinea care le-ati recomanda?
multumesc

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Dum Noi 24, 2013 7:29 pm 
Eu as merge pe QSC Mx3000a este un amplificator de calitate! Aceasi interior ca JBL MPX 1200 :mrgreen:
Chiar daca sunt mai vechii si nu se mai fac de ceva timp!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 02, 2006 8:18 pm
Mesaje: 104
Localitate: Bucuresti
Eu n-as merge pe PHONIC XP5000, vad care putere, intra in liga de peste 700w/8R. Nu-l cunosc, insa vorbind dpv al imaginii, e ca si un VW Phaeton = platesti cat pe un Mercedes S Class si primesti un VW cu probleme pe partea electrica:)). Si stii foarte bine cat conteaza imaginea in acest domeniu.
Nu stiu cat a costat de nou, insa ma uit la ceva poze cu interiorul si arata ca un low cost sinistru cu piese ieftine. Net inferior lui QSC MX 3000a de exemplu.

Crown Pulse 1100 sunt niste amplificatoare foarte OK dpv al calitatii sunetului. AM avut 2 bucati si sunau CRIMA. Din pacate nu au limiter iar cea mai dureroasa problema este cea cu sursa, are o greseala in protectare si se defecteaza. Iti poate creea neplaceri grave, mie mi-a picat in timpul unui eveniment in aer liber (petrecere in padure) si a fost extrem de neplacut. Mai toate pica, ebay-ul si forumurile din UK sunt pline de PULSE cu probleme.
Se rezolva problema cu un modding la sursa pe care il poti face doar in UK si la service-urile Crown din afara.

QSC MX3000a este un amplificator-bijuterie, este extrem de bine lucrat inauntru, foarte calitativ si cu un limiter FOARTE bun. Daca nu te deranjeaza 29 de kg, este perfect.
Depaseste cu brio specificatiile date de producator, l-am vazut in teste.

QSC RMX 4050HD este si el ok, dar nu se apropie de calitatea lui MX3000a. Am vazut pe forumuri din afara cateva cu defecte, acum nu stiu ce sa zic...nu am statistici pe mana dar eu as merge pe MX3000a.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
robert multumesc.Acest fel de raspuns asteptam.Mai bine de asa....numai daca luai ampliful si imi dadeai cu el in cap


am dat comanda acuma seara la mx3000a.nu stiu de ce...dar am mers pe acest amplif.

multumesc inca o data tuturor.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Mie Feb 06, 2019 10:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Ce parere aveti de crown pulse 1100? Este ok? Suet, stabilitate, fiabilitate? Putere declarata e reala? Merita 2000 de Ron?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Joi Feb 07, 2019 10:47 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Care cuvant nu il intelegi , din cele scrise mai sus :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o parere va rog
MesajScris: Dum Feb 10, 2019 1:33 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Crown Pulse 1100, destul de bun pe sunet, putere reala, insa cu probleme la traful driver pe partea de SMPS (primele modele), stiu ca pe urma a fost scoasa o alta revizie cu alt traf si a fost ok.

Daca pica "PIC-ul" e direct gunoi.

MX3000, un oldschool bun, insa la 3000 si 4000 step up 2 (3000) si 3 (4000) au niste module cu SMD, cam uritel la reparat.

Mai pica operationalele de prin ele si odata cu ele si finalii.

Cele 2 mi-au trecut prin mina, vorbesc in cunostinta de cauza.

Tot 5000VZ ramine "love of my life".

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România