The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:38 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect Line Array construit de un user al forumului nostru
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 4:25 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
La rugamintea userului, postez etapele si imaginile cu procesul de constructie al unui line aray care este in totalitate construit in regim DIY.

Acum aproape un an de zile, am fost contactat pe E-mail de catre o persoana care avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu un proiect de line array la care lucra.
Am primit pe E-mail cateva imagini cu un prototip, cu mentiunea ca userul nu era tocmai multumit de prestatia boxei in conditiile in care designul era de tip 2x1" tweeter + 2x8" midrange.

Este evident ca partea de driver + horn este gresit aleasa, omul facand o greseala clasica pe care o fac absolut toti cei care nu aprofundeaza cu adevarat teoria din spatele unui line array si cred ca boxele sunt doar o combinatie de medii si inalte agatale intr-un "carnat".

Proiectul initial a aratat cam asa:
Fişiere ataşate:
initial.JPG
initial.JPG [ 2.75 MiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Imbunatatit.JPG
Imbunatatit.JPG [ 2.58 MiB | Vizualizat de 18400 ori ]


Difuzoarele initiale au fost o pereche de Eminence BETA 8A si o pereche de Tweetere Eminence APT150

Acesta a fost E-mail-ul primit:

Citat:
Salut Mircea,
asa cum am vorbit la telefon, iti transmit aici descrierea sistemului pe care incerc sa-l construiesc, cu scopul de a vedea daca suntem pe drumul cel bun, si se justifica suplimentarea bugetului cu suma de 10.000 lei pt achizitia de hornuri+drivere de la P-Audio.

Iti anexez in format pdf, primele schite cu care am inceput proiectarea, din pacate fara a fi pe deplin hotarat ce vreau sa fac: PA, sau PA - line array.
Apoi atasez cateva poze din timpul executiei si stadiul la care am ajuns in prezent.


In faza de teste, am obtinut rezultate mai bune folosind 2 APT150, pe orizontala. Trebuie precizat ca am pus doar 2 top-uri peste un subwoofer, pe fiecare parte si am testat doar la nivel auditiv acolo in garaj, la diverse nivele de putere nu prea mari.

Asa cum se observa din schite, am pus cate doua panouri cu 2 Speakon, pt ca in fiecare top sunt 2 sectiuni : medii/joase si inalte care sunt amplificate cu alt amplificator de putere Behringer Inuke 6000/3000 care primeste banda de frecvente corespunzatoare stabilita de catre cross-overul activ Behringer DCX2496. Posed 2 Amp Inuke 6000 si 1 Inuke 3000, acesta din urma fiind folosit pentru sectiunea de inalte. Am construit cate 6 top-uri pt fiecare coloana.

In interiorul cutiei la fiecare top, difuzoarele de 8"/8 ohms sunt legate in paralel rezultand la una din mufele speakon 4 ohms, care e repetata la cealalta mufa speakon de pe acelasi panou. Tweeterele sunt legate in acelasi fel pe celalalt panou cu mufe speakon. Folosind aceste link-uri interne de la mufele speakon, am realizat 3 grupuri de cate 2 difuzoare in paralel (adica 2 ohms fiecare) legate in serie, obtinand astfel 6 ohms, impedanta nepericuloasa pt etajele inuke 6000, care sunt de fapt 2 inuke 3000 legate in punte, si nu suporta impedante sub 4 ohms.

Mai trebuie spus ca posed un mixer analogic Yamaha 166CX-USB, pe care transfer sunet de pe laptop prin usb, la o calitate decenta. Chiar daca mixerul nu e stralucit, pe ansamblu functioneaza bine si isi face datoria.

Acum revin la hornuri+drivere. Avand in vedere cutiile deja executate, si dimensiunile decupajului pt tweeter, se pot monta fara probleme, si as putea chiar asigura o piesa de legatura din aluminu sau lemn pt expandarea de 120 grade orizontala.

Atat pentru moment, daca mai sunt necesare alte informatii, spune-mi si le vei primi rapid.
Revin in seara asta cu un telefon.
Multumesc mult !
Pastram legatura.
Toate cele bune !
Catalin.


Dupa o discutie ampla la telefon in care am explicat cat de detaliat posibil care sunt problemele cu designul initial si cum ar putea fi remediate , Catalin a luat hotararea sa-mi urmeze sfatul si sa achizitioneze hornurile speciale pentru Line array impreuna cu driverele recomandate de mine.

Atat hornurile cat si driverele au fost comandate de la noi prin intermediul site-ului http://www.poweraudio.ro.

Este vorba despre 12 hornuri P-audio PH CL35
Imagine

si 12 drivere P-audio SD63BF
Imagine

Aceasta combinatie a fost singura care putea furniza comportamentul corect de line array in conditiile date.
Din pacate, clientul deja construise incintele pentru sateliti si nu se mai putea face nimic in acest sens, decat modificarea acestora in vederea montarii acestor hornuri impreuna cu driverele aferente.

Dupa o investitie de aproape 10000 de lei , au fost achizitonate hornurile si driverele, iar incintele modificate au aratat asa:

Fişiere ataşate:
PICT0034.JPG
PICT0034.JPG [ 3.14 MiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
PICT0001.JPG
PICT0001.JPG [ 2.67 MiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Photo-0125.jpg
Photo-0125.jpg [ 417 KiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Photo-0124.jpg
Photo-0124.jpg [ 456.14 KiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Photo-0127.jpg
Photo-0127.jpg [ 440.3 KiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Photo-0128.jpg
Photo-0128.jpg [ 402.99 KiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Photo-0130.jpg
Photo-0130.jpg [ 441.22 KiB | Vizualizat de 18400 ori ]

Fişiere ataşate:
Photo-0129.jpg
Photo-0129.jpg [ 425.78 KiB | Vizualizat de 18400 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 4:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Atasez mai jos pozele cu sistemul final, invitandu-l pe aceasta cale pe Catalin, cel care a construit sistemul, sa ne impartaseasca din parerile lui. 8)


Fişiere ataşate:
Vopsite1.jpg
Vopsite1.jpg [ 2.07 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
Vopsite2.jpg
Vopsite2.jpg [ 2.66 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
1.JPG
1.JPG [ 2.42 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
3.JPG
3.JPG [ 2.75 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
4.JPG
4.JPG [ 2.59 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
5.JPG
5.JPG [ 3.13 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
6.JPG
6.JPG [ 2.99 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
7.JPG
7.JPG [ 2.52 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
8.JPG
8.JPG [ 2.32 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
9.JPG
9.JPG [ 2.75 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
10.JPG
10.JPG [ 3.05 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
11.JPG
11.JPG [ 3.57 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
12.JPG
12.JPG [ 2.9 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
13.JPG
13.JPG [ 3.85 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]
14.JPG
14.JPG [ 3.83 MiB | Vizualizat de 18399 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 4:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Si proiectul 8)


Fişiere ataşate:
Sistem PA final 33.pdf [51.86 KiB]
Descărcat de 769 ori

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 8:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
frumos! munca demna de apreciat...

dar eu pun problema altfel: care este scopul acestui sistem?
nu putem vorbi de un sistem care sa fie ridicat sus si sa faca ceea ce face un line-array normal

sistemul nu are dispozitive de cuplare si ridicare (inca), iar dispunerea elementilor la diverse unghiuri pentru o mai buna acoperire va fi din nou deficitara din cauza formei paralelipipedice a incintelor


deci pana la urma avem 12 boxe mici care se pun calare una peste alta, se leaga cu 100 de cabluri si asteptam un rezultat socant?

cam la ce SPL ar trebui sa ne asteptam?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 9:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Numai 2 basi? :|

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 9:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Adi Lazar scrie:
frumos! munca demna de apreciat...

dar eu pun problema altfel: care este scopul acestui sistem?
nu putem vorbi de un sistem care sa fie ridicat sus si sa faca ceea ce face un line-array normal


Ba da, sistemul functioneaza ca si un line array real
Cel curbat este un compromis necesar pentru a mari dispersdia pe verticala. In momentul in care curbezi coloana, line array-ul isi pierde proprietatiile.

Adi Lazar scrie:
sistemul nu are dispozitive de cuplare si ridicare (inca), iar dispunerea elementilor la diverse unghiuri pentru o mai buna acoperire va fi din nou deficitara din cauza formei paralelipipedice a incintelor


Sistemul nu este destinat pentru a fi utilizat la sonorizari comerciale.
Este proiectul unui entuziast din Sibiu. Este folosit doar pentru petrecerile sale private din cate am inteles. L-a construit ca si hobby, omul avand un loc de munca in cu totul alt domeniu.
Constructorul este user al forumului nostru si, cu siguranta, va interveni la un moment dat in discutie.
Pozele le-am postat eu deoarece omul mi-a marturisit ca nu se pricepe si nici nu mai are pozele vechi din timpul constructiei pe care le mai aveam eu salvate.


Adi Lazar scrie:
deci pana la urma avem 12 boxe mici care se pun calare una peste alta, se leaga cu 100 de cabluri si asteptam un rezultat socant?


Ceea ce ai in fata este un line array Ground Stack. Regulile de functionare raman in continuare valabile.
Din punct de vedere tehnic, o linie dreapta este solutia care respecta in totalitate regulile de functionare ce guverneaza fenomenul de Line Array.
Cablurile sunt cam incurcate dar asta este , din cauza faptului ca nu a avut acces la difuzoare si drivere pe 16 ohmi a fost necesara aceasta solutie.

Adi Lazar scrie:
cam la ce SPL ar trebui sa ne asteptam?


Mult mai important decat SPL-ul este radiatia sub forma cilindrica, care scade pierderea per dublarea distantei de la 6 dB la 3dB

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Dum Noi 23, 2014 9:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Milan Gheorghe scrie:
Numai 2 basi? :|


Am inteles ca sunt 4 si mai urmeaza sa mai fie construiti inca 4

deci vor fi 8 basi pentru 12 elementi

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 12:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Milan Gheorghe scrie:
Ampurile iNuke, fac treaba ? Ce zice proprietarul?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 2:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Sincer nu vad rostul creatiei acestui sistem.Poate doar de a arunca cu bani.Cu banii investiti in sistem se putea cumpara un sistem jbl lejer care suna corect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 2:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ce sistem JBL te referi?

cumva puscatoarea aceea de VRX, care nu are nici o legatura cu un line array?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 5:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Da vrx .Dc sa nu aibe nici o legatura cu line array ?E aceeasi treaba ,doar ca ala are 3 drivere si 1 difuzor de 12''. Nu are hornuri nebune etc. .Acuma poate am eu o fixatie catre vrx ca pt mine ar fi next level ,dar mie mi-au placut cum suna si as putea sa ma apropii la bani de ele.Adica 1400E buc. ar fi.De 1400e nu cred ca in diy sau facut de cineva cutia dupa un proiect o sa sune mai ok.Dar pt mine cel mai important este pretul de revanzare care dupa 3,4 ani ar fi tot unde in jurul 1400E asta daca nu apar niste rachete de boxe la 300E .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 7:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Well, Well ... dragi prieteni ... nu stiu cu ce sa incep... la care din post-uri sa raspund mai intai. Oricum se cuvine ca in primul rand sa multumesc lui Mircea Bartic pentru tot suportul oferit. Pentru ca a avut rabdare cu mine si m-a consiliat rabdator aducandu-ma pe "calea cea buna.":)

Incep cu partea de amp: da Inuke face treaba buna, am 2 de 6000 si unul de 3000 pt inalte. Toate sunt in clasa D, si evident cele de 6000 sunt finali in punte deci nu se poate cobori sub 8 ohmi pe canal, desi in cartea tehnica zice ca merge si cu 4. Singura lor problema e ca nu scot in realitate decat jumatate din puterea nominala declarata de producator, vorbesc din ceea ce am vazut pe osciloscop, cand lea-m cumparat primul lucru a fost sa la testez, asa batraneste cu rezistenta de sarcina, semnal sinusiodal, apoi dreptunghiular ... etc. In rest, stau bine la toate capitolele : dinamica foarte buna, linearitate excellenta, zgomot propriu foarte mic, s.a.m.d.
CrossOver-ul DCX 2496, se comporta foarte bine, si ma incanta intrarea digitala AES/EBU, pe care o folosesc cu mixerul meu QU-16, in conditii foarte bune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 7:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
VRX NU este un Line Array

Studiaza teoria care explica funtionarea unui line array si ai sa intelegi ca e doar marketing acolo.

BTW, fereasca Dumnezeu sa se arda vreun tweeter dinala ca nu-ti incap nimic acolo sa pui, iar kiturile costa cam mult si nu tin.
Am avut la reparat si stiu bine ce-i poate pielea :lol:

uite ce cacat de "driver" are acolo :?
Fişiere ataşate:
driver jbl vrx.jpg
driver jbl vrx.jpg [ 68.69 KiB | Vizualizat de 18126 ori ]


Cei care au avut VRX-ul adus la reparat au cumparat de la noi un sistem care era net superior
A fost achitat cu banii obtinuti in urma vanzarii sistemului VRX ca si Second Hand.
Oamenii au fost practici, in final i-a durut in fund de marca si au preferat sa aiba si ceva pe care sa se poata baza si cu care sa-si faca treaba fara sa tot bage bani aiurea in kituri la prastiile alea de tweetere de pe inalte.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 7:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Intaresc ceea ce a spus Mircea, sistemul functioneaza ca un line array real. Chiar daca numarul elementilor este mic, rezultatele sunt mult peste asteptarile mele. Am testat sistemul la o cabana la Paltinis, la 1/3 din puterea nominala, ne-am dus la 300 m distanta pe dealul de langa cabana aceea si am auzit excellent, toate instrumentele, un sunet foarte clar si bine conturat, uluitor de tare avand in vedere distanta, *(si padurea de brazi prin care trecea sunetul pana la urechea noastra). Parerea mea ca daca n-ar fi line array nu s-ar intampla asa ceva.

Sa stiti ca nu e nicio problema cu cablurile alea care par cam incurcate. Am folosit neutrik original si am incercat mai multe combinatii de grupuri serie/paralel si varianta cea mai buna sa dovedit cea in care se fac cele mai putine inserieri, firesc de altfel >)

Da, sunt 12 boxe mici una peste alta, dar este un sistem modular, usor de transportat si de setat, si care face fata foarte bine in locatii cu acustica proasta, datorita emisiei cilindrice si nu sferice asa cum spunea Mircea. Deci am refractii si reflectii mult mai mici din podea/pereti/tavan, care sa vicieze undele sonore utile/directe. Daca vi se pare ca forma paralelipipedica a incintelor ar fi o problema pt etapele ulterioare cand se va trece la realizarea elementelor de ridicare, va invit sa vedeti sistemul de la Carvin TRX-3210, care e construit pe acelasi principiu si care se ridica si se curbeaza fara probleme fiind facut doar din incinte paralelipipedice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 8:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Nu cunosc cat de repede se ard driverele la vrx ,dar stiu ca asa s-a zis despre multe boxe de ex: fbt maxx 4 ,dyna d15 ,drivere de la p-audio ,etc.Eu unul nu am ars nimic pana acum.Nu sunt disperat sa trag de scule si nu merg cu aparatura sa trag de ea.Am un xp3000 care nu a vazut clip never.O procesare cat de cat corecta te poate scapa de a arde boxe.Daca userul este multumit eu unul nu pot decat sa il felicit pe Mircea si spor la auditii userului.Nu cunosc mai multe detalii despre line array-uri pt ca nu am ajuns la nivelul sa imi trebuiasca asa ceva .Am sa caut totusi ceva documente despre line array-uri .Daca Mircea sau userul poate sa imi spuna pe scurt ce anume face un line array as fi happy.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România