The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:11 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Vin Iul 31, 2015 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 10, 2010 8:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Rm-Sarat
Salutare dragi colegi!
Doresc sa achizitionez un microfon fara fir nou sau sh, bugetul maxim ar fi cam de 900 lei. M-am tot invartit pe net dupa un shure pgx4 cu un microfon cu capsula beta58a (din cele testate de mine, pe care am cantat/vorbit, beta58a mi se pare cea mai buna capsula shure).
am gasit un SLX4 cu beta58a la 806 lei, dar ma gandesc la banii astia sa nu fie vreo replica, desi cand am sunat la ei m-au asigurat ca e "made in USA".
http://www.centralshop.ro/cumpara/microfon-wireless-shure-beta-58a-cu-receiver-slx4-28556
Majoritatea lautarilor lauda PGX-ul ca shure a dat chix cu SLX, ca nu e bun in partea audio, ca intra repede in microfonie, etc.... eu as incerca si un SLX, chiar si de la SENNHEISER daca as gasi ceva pana in 900 lei nu neaparat nou. Performant sa fie sa se poata canta pe el, (mai vin solisti cu negative). Astept si alte sfaturi updatate la 2015, am citit pe forum cateva threaduri din 2010...
L.e. am mai gasit un sennheiser ex100 g1 la 700 lei, de acesta ce spuneti ? Il are cineva sa imi spuna cum se aude ?
http://olx.ro/oferta/microfon-wireless-sennheiser-evolution-100-ID2Yp4D.html


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Vin Iul 31, 2015 10:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
In cazul in care ai vrea sa cumperi un microfon ....iti pot vinde un shure fara fir cu capsula sm58, cumparat de nou de la magazinul Senia, in formula pg la care a fost schimbata capaula.motivul...ma gandesc ca il deduci.microfonul vine in citie de plastic originala pe care am cumparat-o separat.pret 9 milioane.
Sau....daca vrei un microfon cu adevarat bun....am un microfon akg cu 3 frecvente .capsula este schimbata cu beyerdynamic tgx58....de vreo 50 de ori mai buna ca originala.Microfonul vine in cutia de plastic originala pentru transport.daca ai nevoie de poze iti pot da pe facebook

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Dum Aug 02, 2015 2:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 10, 2010 8:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Rm-Sarat
Multumesc Lucian pentru oferta, dar intentionez sa gasesc un beta 58a. De SLX la 8 mil m-am cam convins ca e o facatura, pentru ca nu se mai fabrica in USA din cate am inteles. Am testat astazi un PG4 cu un PG58 de 10mW, distanta de lucru maxim 50 metri in aer liber, cel ce mi l-a dat a dat 909 lei pe el nou (am gasit factura in cutie) , are mufa XLR neutrik (cum e real), scrie made in china pe el (mai nou cele reale sunt facute si acolo), capsula are buretelul gri nu negru cum e la facatura, lipsesc cele doua litere cu vopsea alba de pe capsula si are un abtipild lateral cu avertisment de pieredere a garantiei (lucruri care spun ca e fake). Se aude mai cald, spectrul de frecvente este mai limitat, nu are sunetul cristalin, testat in comparatie cu o capsula Behringer b1800s pe un sistem VHF la 300 lei, pot spune ca behringerul suna net superior. Nu am avut un beta58 la dispozitie sa fac comparatie, dar sper sa gasesc pe la cineva prin oras cat de curand si revin.
Corectati-ma daca gresesc: sistemele PG=10mW emisie-receptie, PGX = 20mw, SLX, ULX = 30mW ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Mar Aug 11, 2015 1:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 11, 2015 1:27 pm
Mesaje: 46
salut!cele originale sunt made in china.
Eu am un shure slx 2 cu slx 4 am dat pe el 900 de ron de pe un site mai putin cunoscut din bucuresti.il am de 3 luni sunt foare multumit de el acum dupa ce am fost la un inginer de sunet sa.mi regleze receiverul si microfonul (gain-urile) bate 100 de metri probat de mine capsula este beta 58 a.pe cutie scrie ca e facut in china asamblat in usa.Inginerul de sunet mi.a spus ca este original.Deja si-a scos banii de 3 ori pana acum.Am avut de a face si cu un model asa zis ""original"" de la un renumit magazin din Bucuresti unde costa 3200 de ron surpriza,asa zisul original a recunoscut receptorul meu si al meu receptorul lui.Dau pe privat mai multe detalii si de reglaj si de unde l.am achizitionat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Joi Aug 27, 2015 9:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 10, 2010 8:03 pm
Mesaje: 6
Localitate: Rm-Sarat
Am reusit sa cumpar un Electro Voice re2 cu nd767a (transmiter htu2) dupa multe zile de cercetare. Se pare ca cei de la Electrovoice au facut prima data microfoane prin '70 si ceva, deci pe asta sunt specializati. Capsula nd767a are 383 ohmi comparativ cu un shure pg58 de 250 ohmi are o fidelitate mult mai mare si nu, nu intra in microfonie oricat l-as chinui (gainul reglat de mine ca la carte, exact asa cum scrie in manualul lui). Autonomia a fost testata la un concert, a functionat non-stop (il lasau deschis pe stativ pe scena si il opream doar din mixer) timp de 10 ore si ajunsese bateria abia la 75%. Ca si acoperire, ia cam 100 metri, destul pentru orice restaurant. Are si modul instrument, (daca imi va trebui vreodata), multi lautari imi spuneau ca este la fel cu beta58a la calitate. Din cauza multor facaturi de la shure, am renuntat la aceasta firma si am preferat acest microfon de 22 mil. Multumesc pentru informatii Mihai, visul meu era un slx4, am gasit si la 650 lei noi la cutie dar mi-a fost frica sa iau. Acum ca am confirmarea ta, ma voi indrepta si spre un slx4, il cumpar macar de curiozitate sa fac niste comparatii. Maine plec spre bucuresti, sa vad ce gasesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 1:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 25, 2016 1:49 pm
Mesaje: 1
Bună ziua! Am la vânzare un microfon shure beta 58 pgx2/4 ,mai multe detalii pe site http://olx.ro/oferta/vand-shure-beta-58 ... 6Hr9s.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie microfon wireless!
MesajScris: Mar Aug 02, 2016 6:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
nu exista slx original cu 900 ron. astea sunt povesti pt. copii. in caz ca e defect sau foarte vechi sunt sanse.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România