The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:28 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 8:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Adam Alexandru scrie:
LUCIAN LADARIU scrie:
Serban Danila scrie:
Raportandu-te strict la aceasi gama de putere-pret si comparand cu EV SX300-12", eu consider ca DB este o boxa mai calitativa si ca sunet (are inaltele si mediile mai calde ca EV SX300, pare mai natural sunetul pe voce, nu fortat), asta cu toate ca EV SX300 este folosit si in prezent de unele formatii de muzicanti (populara,lautarie veche) pentru a le ,,deschide vocea" usor.
Estetic-nota 10, DB Technologies au unele produse (nu numai boxe) foarte bune calitativ, dar care nu stiu din ce motive sunt subevaluate cu concurenta.

Daca le completezi cu un sub pe viitor, poti sa mergi si la sonorizari pana in 70-80 de persoane linistit.
PS: Grija mare la petreceri cu manipularea lor sau cand le ,,uzi la prieteni''



Raman impresionat.....raman impresionat adica ramana mut de asemenea prostii ce se debiteaza, cum este scris mai sus.

ev sx300 este o boxa foarte buna...cu un sunet foarte bun si placut.Nu suna deloc "deschis" cum "spun unele formatii". Daca poti gasi o pereche de sx300 in stare perfecta...nu ezita sa le iei.
pentru un chefulet de 50-70 de persoane nu ai nevoie de basi langa ele....cu conditia sa vrei sa faci discoteca.
In banii lor (ca boxe SH)...iti garantez ca sx300 nu au adversar





posesor de sx 300 ,mai am o pereche una am vanduto,pun pariu ca vei ramane uimit cat de tare pot suna draciile si au si fidelitate ,nu compara db ca pierde clar...din start,am facut cu ele chef de 8 martie la 80 de pers puse pe un qsc rmx 2450 low cut 50 hz,au sunat de au prea sunat.Lucian stie ce vorbeste,nu mai dati fratilor banii pe puscarii si petarde.


Nu am zis ca nu suna tare sx300, detin si eu pe acasa printre altele de 10 ani si cu sute de chefuri la activ un qsc rmx2450, stiu ce poate si stiu ce pot si cum suna boxele sx300 pe folclor..am zis ca pentru aplicatia omului la care vroia sa le utilizeze erau mai pliabile db, investitia fiind o idee mai mica(la pret de nou vorbind) si mai ,,universala"...personal, Ev nu imi plac cum suna pe alte genuri (nu ma refer la decibeli ci la claritate) si nu e vorba doar de modelul sx300..sau daca vrea ceva mai calitativ, care sa imbine cat de cat practicalitatea cu nivelul sonor sa opteze pentru niste eminence fl 154-gasesti second aproximativ la pret de sx300..pui un bec legat de psd 2002 si le-ai rezolvat :)))


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 12:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 07, 2015 11:06 am
Mesaje: 11
Salut,

Adam Alexandru, dupa cum a spus si rader91, as dori ceva compact ( ceva de dimensiuni mai mici, sa aibe putere si sa aibe si fidelitate ceva.. ) pe viitor o sa achizitionez si un bass.
Ideea la ceea ce am enumerat mai sus este ca le voi tine intr-un apartament. Stiu pare o nebunie, dar doresc sa le si scot la o petrecere in aer liber din
cand in cand. Si doresc sa achizitionez de noi produsele.

Daca se poate, as dori mai mult ajutor :( sunt confuz in alegerea boxelor si nici nu sunt un profesionist in aceaste aplicati.


P.S. Scriu in locul lui rader91, deoarece este plecat pe vapor. Iar boxele vreau sa le cumpar eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 12:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 07, 2015 11:06 am
Mesaje: 11
Am statie Behringer EP 4000, am un xenyx 1002. Boxele as vrea sa ma ajunga 2400-2500 LEI fara bass. Bassul intentionez sa-l cumpar pe viitor.
Eu am avut niste boxe, dar erau homemade, incomparabil cu ceea ce vreau sa cumpar acuma. Daca cumpar 2 sateliti si 1 bass va fi mono, dar intre
timp m-am gandit ca poate ar merge si stereo.

Domnului Serban Danila.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 12:42 pm 
Bogdan Mogosanu scrie:
Am statie Behringer EP 4000, am un xenyx 1002. Boxele as vrea sa ma ajunga 2400-2500 LEI fara bass. Bassul intentionez sa-l cumpar pe viitor.
Eu am avut niste boxe, dar erau homemade, incomparabil cu ceea ce vreau sa cumpar acuma. Daca cumpar 2 sateliti si 1 bass va fi mono, dar intre
timp m-am gandit ca poate ar merge si stereo.

Domnului Serban Danila.

la ce ai pe partea de mixare si amplificare, poti lua tehnologie albastra nu va fi nici un fel de diferenta chiar daca vei lua L-acoustics


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 1:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Ovidiu Gherasim scrie:
Bogdan Mogosanu scrie:
Am statie Behringer EP 4000, am un xenyx 1002. Boxele as vrea sa ma ajunga 2400-2500 LEI fara bass. Bassul intentionez sa-l cumpar pe viitor.
Eu am avut niste boxe, dar erau homemade, incomparabil cu ceea ce vreau sa cumpar acuma. Daca cumpar 2 sateliti si 1 bass va fi mono, dar intre
timp m-am gandit ca poate ar merge si stereo.

Domnului Serban Danila.

la ce ai pe partea de mixare si amplificare, poti lua tehnologie albastra nu va fi nici un fel de diferenta chiar daca vei lua L-acoustics


Daca cumperi nou, doar cu DB te incadrezi ca buget.

Daca cumperi SH, poate unii din utilizatorii de pe forum au de vanzare SX300 in stare buna.

Punctul de vedere personal-forta mai mare pe SX300, mai pliabile pentru folclor si manele. Forta mai mica dar sunet mai potrivit (cu mai multe medii in el) pentru celelalte genuri muzicale(unde nu este asa de mult prezenta partea de inalte) la DB.

Tu decizi,mult succes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 1:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 07, 2015 11:06 am
Mesaje: 11
Mersi mult Serban , mai astept si alte pareri.

As mai avea o intrebare. Sa folosesc stereo adica 2 basi 2 inalte? sau sa fac mono? 1 bass si 2 inalte. Nu vreau
sa mai achizionez nici o statie in +, poate doar un cross. Daca e sa folosesc stereo banuiesc ca trebuie sa scada mult
"puterea" ma refer ca W.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 2:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Bogdan Mogosanu scrie:
Mersi mult Serban , mai astept si alte pareri.

As mai avea o intrebare. Sa folosesc stereo adica 2 basi 2 inalte? sau sa fac mono? 1 bass si 2 inalte. Nu vreau
sa mai achizionez nici o statie in +, poate doar un cross. Daca e sa folosesc stereo banuiesc ca trebuie sa scada mult
"puterea" ma refer ca W.


Foloseste mono, mi s-a intamplat mai demult la un phonic max 1500 care il aveam pe acasa sa fie pus din greseala pe stereo de am crezut initial ca mi-am stricat ori cablurile ori boxele.

Nu cred ca ep 4000 scoate cat scrie dar vlaga tot are ceva, e suficienta pentru 2 basi pe un canal (iesirea speakon) si 2 sateliti pe celalalt.S-ar putea sa fie prea mult pentru cazul in care alegi DB.Daca tot cumperi niste boxe, cumpara-ti si o placa de sunet externa prin USB (dat fiind faptul ca cele de la laptop nu fac fata semnalelor ridicate si sunt subdimensionate ca si circuit electronic). Gasesti la aprox 260 de lei cu tot cu transport Creative. Vei simti o mare diferenta la calitatea sunetului


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 7:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
cauta o placa de sunet traktor 2dj e peste creative.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mar Feb 16, 2016 10:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
maftei mihai scrie:
cauta o placa de sunet traktor 2dj e peste creative.


De acord..eu am dat un pret de start-minim


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere boxe
MesajScris: Mie Feb 17, 2016 9:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 07, 2015 11:06 am
Mesaje: 11
O sa tin cont si de acest lucru ( placa de sunet ). Va multumesc pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România