The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 5:33 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Configuratie schela de lumini
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 7:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 31, 2016 7:08 pm
Mesaje: 1
Salut. Nu stiu daca am postat chiar unde trebuie, sunt nou pe forum, iar daca am gresit locul postarii rog sa ma scuzati. :) Recent mi-am comandat o schela de pe Thomann https://www.thomann.de/ro/stairville_wi ... i_plus.htm, iar recent am comandat tot de pe Thomann 6 PAR LED de 9x3 w de la Cameo si 2 PAR LED de 9x8 w tot de la Cameo. https://www.thomann.de/ro/cameo_par_56_ ... our_bk.htm
https://www.thomann.de/ro/cameo_par_56_ ... our_bk.htm

Ce parere aveti despre configuratia pe care am gandito? Tin sa precizez ca formatia in care cand este o formatie mixta in care se canta orice gen de muzica. Care ar fi urmatorul pas care trebuie facut? Multumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Configuratie schela de lumini
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 7:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Salut

Schela e ok , pt . nunti-botezuri is sale mai mici/medie , luminile sint ft ok, se poate folosi si la scena !

Faci ceva poze daca au ajuns? 8)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Configuratie schela de lumini
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 8:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Ce i-mi place chestia asta,se pare ca e o moda in ultima vreme(cel putin la mine in oras)
Se cumpara una bucata schela mare si tare dar se pun doar cateva lumini si mici si usoare si cu distanta mare intre ele. :lol:

Urmatorul pas ar fi cel putin 4 scannere sau moving head-uri (cu gobo rotation) pe lampa in descarcare daca vrei sa se vada cum trebuie si cateva efecte pe led asa de side fill.
Ar fi ok si 2 sau 4 led wash-uri sau 2 led bar in partea de sus si ceva efect de centru asa mai cu fainosag sa dea bine.
Ar mai merge si 2 lasere RGBW dar in nici un caz de alea cu stelute.
2 strobo mai mari sau 4 mai mici.
Una bucata hazer ca sa scoata totul in evidenta si bine inteles un controller destept sa poti sa faci show-uri frumoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Configuratie schela de lumini
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 9:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Ban_Andrei scrie:
Ce i-mi place chestia asta,se pare ca e o moda in ultima vreme(cel putin la mine in oras)
Se cumpara una bucata schela mare si tare dar se pun doar cateva lumini si mici si usoare si cu distanta mare intre ele. :lol:

Urmatorul pas ar fi cel putin 4 scannere sau moving head-uri (cu gobo rotation) pe lampa in descarcare daca vrei sa se vada cum trebuie si cateva efecte pe led asa de side fill.
Ar fi ok si 2 sau 4 led wash-uri sau 2 led bar in partea de sus si ceva efect de centru asa mai cu fainosag sa dea bine.
Ar mai merge si 2 lasere RGBW dar in nici un caz de alea cu stelute.
2 strobo mai mari sau 4 mai mici.
Una bucata hazer ca sa scoata totul in evidenta si bine inteles un controller destept sa poti sa faci show-uri frumoase.


Am moving headuri si pe led.. si cu bec ! Pt Wash , pt culoare frumoase - inchise , trebuie neaparat ceva moving cu bec.

Si cele pe led , fac datoria , dar e o alta categorie de lumini, au pro si contra.. totul se difera de eveniment !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Configuratie schela de lumini
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 11:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
de ce nu ai optat pentru niste par led plati?

ceaunele astea mari sunt greu de transportat... parerea mea
si de ce cateva de-un fel si cateva de alt fel? care a fost logica?

next step? lumini inteligente
minim 2 moving head-uri wash
si minim 4 moving head-uri beam
un controler destept pentru ele
un om sa le opereze

https://www.thomann.de/ro/stairville_b5 ... ead_5r.htm
foarte bune la pretul lor
foarte puternice si destepte .... cu mult peste jucariile pe led
am 6 bucati si inca sunt in proces de achizitionare

https://www.thomann.de/ro/stairville_mh ... h_zoom.htm
pe partea de wash
usoare, compacte si foarte puternice
leduri RGB, cu posibilitatea de multe efecte

stiu ca preturile par mari... dar sunt scule bune
succes!

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România