The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 8:45 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 1:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Buna ziua. De ceva vreme ma tot bate gandul sa fac 2 basi de 18" (un proiect horn cat mai compact) cu difuzoare pe neodymium (B&C, RCF, Beyma, PD, 18 Sound sau altele). Initial eram fixat pe difuzoarele B&C 18NW100 http://www.poweraudio.ro/difuzoare_prof ... lter=19,28 , acestea fiind oarecum mai accesibile la pret pentru mine, mai ales ca le pot achizitiona prin firma, fara TVA. Intamplator am gasit si difuzoarele Beyma 18P1000Nd http://www.poweraudio.ro/difuzoare_prof ... lter=19,28 . Intrebarea mea este, de ce sunt mai scumpe Beyma decat B&C ? Normal te gandesti ca ce este mai scump, automat este si mai bun, nu? Nu mai stiu pe ce forum, cineva spunea despre modelul B&C 18NW100, ca este imbatabil in proiectul RCF ESW sau Dyna FX20. Cum s-a ajuns la aceasta concluzie si de ce Beyma 18P1000Nd nu l-ar surclasa?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 1:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
pretul nu este neaparat un idicator de performanta.

noi practicam in Romania preturi la B&C sub cele recomandate.

alege difuzorul care se potriveste mai mult cerintelor tale.

Personal as merge pe NW decat pe modelul de la Beyma. Este un design mult mai recent

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 2:17 pm 
Beyma 18p1000nd poate fi mai bun in BR, in timp ce 18nw100 are parametri mai potriviti pt horn. La ce model de incinta te gandesti? (fx20 nu este prea compact)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 2:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
18P1000ND nu ma incanta foarte mult la partea de poiectare a sistemului de racire...
multe modele de la beyma sunt "mai din topor" la capitolul asta :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 2:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Mircea Bartic scrie:
Personal as merge pe NW decat pe modelul de la Beyma. Este un design mult mai recent

Si eu tot spre B&C-uri as opta, mai ales ca dupa spusele lui Ionut, acestea merg mai bine in horn.
Ion Ionut scrie:
Beyma 18p1000nd poate fi mai bun in BR, in timp ce 18nw100 are parametri mai potriviti pt horn. La ce model de incinta te gandesti? (fx20 nu este prea compact)

As vrea sa fac 2 incinte ca acestea, pentru ca imi plac foarte mult ca si design:
http://www.olx.ro/oferta/ibiza-pro-basi ... e132d935a8
Acest proiect de upgrade pe partea de bass vreau sa-l realizez in timpul "hibernarii", dupa ce se incheie acest sezon de sonorizari. Nu exclud si varianta unui proiect cu 2 X Cubo-18. Singurul bas care m-a multumit pana acum, atat la interior cat si la exterior, au fost Cubo15. Ma gandesc chiar serios si la 2 basi Cubo18 cu B&C si la 2 basi Cubo15 tot cu ceva pe neo, incinte din lemn stratificat. Stie cineva ce proiect este incintele de tip horn din link-ul de mai sus?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 2:56 pm 
Sunt hornuri front-loaded, acestea suna bine numai in grupuri mari. Cauta ceva hibrid sau th, dar dimensiunile si greutatea nu vor fi mici, indiferent din ce material le vei face.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 3:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ion Ionut scrie:
Sunt hornuri front-loaded, acestea suna bine numai in grupuri mari. Cauta ceva hibrid sau th, dar dimensiunile si greutatea nu vor fi mici, indiferent din ce material le vei face.

Vreun proiect de tip horn, sau hibrid, pentru difuzoarele B&C mai sus mentionate? Desigur, cat mai compact!

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 3:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
horn si compact se exclud reciproc

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 4:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Mircea Bartic scrie:
horn si compact se exclud reciproc

Si care ar fi cel mai "mic" horn pentru aceste difuzoare?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 4:15 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
planarele sunt printre cele mai compacte hornuri care sa aiba performante decente fara sa fie grupate in blocuri

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 5:55 pm 
TH18 echipat cu ce trebuie, face cercuri in jurul unui planar, folosit pana la 100hz. Si are o forma mai transportabila, desi greutatea este mare la ambele (sunt echipati cu pd1850, as zice ca e minimul necesar). Spun asta comparandu-i cu hornurile planare model dyna v18pwh si v28pwh pe care le am la dispozitie. Dar deja o dam in diverse, tie NU iti trebuie asa ceva pentru ce vrei sa faci. In categoria compactului poate intra un BR sau un hybrid gen cubo, daca vrei ceva gen mtl sau esw, astea sunt bune numai pe live, pe orice alta muzica nu coboara suficient. Sau cu un proiect gen kv2audio modelul es1.8 poti impaca si capra si varza, este mai transportabil, are de toate si nici nu e pretentios la modelul de difuzor. Despre asta e vorba: https://cdn.globalauctionplatform.com/f ... iginal.jpg
In categoria portabil poti sa te uiti si la ceva de 15, un ss15 ( http://img268.imageshack.us/img268/192/ss157.jpg ) face ravagii dpdv volum ocupat-spl obtinut, dar numai pana in 100hz.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 9:35 pm 
Pentru evenimente in interior br este arhisuficient..daca ai si cu ce sa le amplifici o sa sune super bine.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 9:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Mircea Bartic scrie:
18P1000ND nu ma incanta foarte mult la partea de poiectare a sistemului de racire...
multe modele de la beyma sunt "mai din topor" la capitolul asta :roll:


poate asa se prezinta la o prima vedere, dar din experienta iti spun... ca posesor si utilizator de 4 bucati 18p1000NB, ca se descurca fara probleme si cu 1500 W la borne, adica 2 puse in paralel pe un XP3000 in punte... dus pana la clip :mrgreen:


sunt niste difuzoare foarte bune


NBX-ul nu l-am avut pe mana, dar am TBX-ul
se apropie cele 2 ca performante?
dintre beyma 18p1000nd si b&c 18tbx100 ..... grea alegere :lol:
vrei usor si de forjaleala ? 18p1000nd
nu te intereseaza greutatea si vrei extensie multa pe joase? TBX-ul



PS: beyma e mai eficient :wink:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mie Sep 21, 2016 10:16 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Ca si service autorizat pentru marcile distribuite, avem ocazia sa reconam o multime de tipuri si marci de difuzoare.

Cred ca e cel mai bun mod de a studia nivelul de inginerie din spatele unui produs.

Beyma e destul de oldschool in proiectare. A nu se citi prost, doar ca am vazut solutii tehnice de racire mult superioare la altii. La majoritatea difuzoarelor de la ei, nu se ia in calcul deloc optimizarea aerodinamica a tunelurilor de ventilatie. Si asta se vede in utilizare in forta.

Cu siguranta rezista si la mai mult de 1500 de W. 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Comparatie difuzoare
MesajScris: Mie Sep 21, 2016 12:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
cand vorbim de un difuzor de 1000 W, care rezista si la mult mai mult, are 98 dB/1w si eficienta de 2.6% .... eu zic ca .... eficienta sistemului de racire nu mai conteaza atat de mult

si pana la urma, cati baga 1500+ W in difuzor ca sa inceapa sa se simta powercompresion-ul?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România