The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:08 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 12:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:13 pm
Mesaje: 67
Localitate: Bucuresti
Salutare, am un sistem format din 2 topuri Dynacord vl 212, 2 basi pe 18 si 2 monitoare de 12" de podea. Mentionez ca il folosesc numai pe live si vreau sa mai achizitionez inca 2 boxe pe care sa redau doar vocea .
Mai concret spus, intalnesc destul de des solisti care nu prea au putere in voce si cer foarte mult volum si de aici apar problemele...( cu microfoniile) . Asa am ajuns la concluzia ca inca 2 boxe pe care sa redau doar vocea ar fi solutia ideala pentru a evita microfonia si pt a putea da volum suficient insa nu stiu ce boxe ar fi ok langa vl.uri pt ca vl.urile au foarte multe inalte.
Stiu ca 10" reda bine vocea dar nu stiu exact ce s.ar potrivi langa vl 212 sa sune cat mai inchegat. ( 10",12",15")
Astept pareri, multumesc!

_________________
Bine faci,bine gasesti!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 2:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
dB Technologies Ingenia IG4T ! Eu am ramas socat , imediat dupa sarbatori urmeaza si la mine 2 bucati
Le-am comparat la MUSIC STORE KOLN pe toate una langa alta FBT , RCF , EV pot spune ca le ingenuncheaza .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 6:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
...


Ultima oară modificat de Gogu San pe Dum Oct 30, 2016 12:09 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 8:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
@ Serban Danila
Nu tin sa intru in discutii interminabile dar omul a cerut o opinie pentru 2 boxe in care sa redea medii-inalte, ce treaba au cablurile xlr cu/fara pini auriti cu microfoniile acum serios ?

Cu alte cuvinte majoritatea sunt dobitoci cand vezi ca au pe fata VariLine , midurile pline de FBT si pe spate un xa sau cobra .
Si ce sunet asa impecabil au Vl`urile ? Mie nu imi plac deloc, tocmai de aceea mi-am facut eu unele "custom made"

De powermate nu stiu, nu ma pronunt am avut ocazia sa umblu pe el ,mi se pare pur si simplu invechit ...

P.S. Pentru microfonii poti folosi un procesor de sunet ...


Ultima oară modificat de Ungureanu Catalin pe Mar Noi 01, 2016 10:18 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 10:54 pm 
-Tampenie mai mare ca asta nu am auzit.....Cum sa provina microfoniile de la un cablu xlr???? Doamne mare ti-e gradina!!! Nu mai dati sfaturi daca sunteti pe langa tot ce inseamna audio PRO....
-Sper sa nu puna nimeni botul la asa ceva!!! Da, cablurile de calitate sunt recomandate de la cele de curent , pana la cele de boxe, de interconexiune...etc.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 10:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
...


Ultima oară modificat de Gogu San pe Dum Oct 30, 2016 12:09 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 10:59 pm 
Stai liniștit.
Ps: CITESTE MAI ATENT CE AM ZIS....SUNT RECOMANDATE CABLURI DE CALITATE ( FOARTE MUTE CABLURI DE CALITATE NU AU MUFELE AURII) Daca esti curios documenteazate .....Iti arat conectori cu mufe auri ...chinezisme penale.
- Nu mai induce lumea in eroare cu mufe auri si alte tampenii.

- Uite pentru cunostinta ta .....un cablu destul de scump 1000e si nu are mufe aurite!!! ( sunt alte materiale mai bune ca su asa zisul aur)
-Deci in concluzie lasate si nu mai da sfaturi!: http://www.studio-22.com/audioquest/int ... r-1.5m.htm


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Sâm Oct 29, 2016 11:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
...


Ultima oară modificat de Gogu San pe Dum Oct 30, 2016 12:10 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:05 pm 
-Serios...aberezi...si te afunzi tare in amanunte!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
...


Ultima oară modificat de Gogu San pe Dum Oct 30, 2016 12:10 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:10 pm 
-Nu te-am jignit...dar nu suport erorile!!! Cand vad ca toti neaveniti dau sfaturi .....
-Da, am talent anti prostie!! iar aici pe forum e multa neînțelegere. Sunt o mana de oameni care chiar stiu ce inseamna AUDIO PRO...dar de cele mai multe ori nu sunt luati in seama, pentru ca vine unul ca tine care spune ca , microfonia provine de la cabluri...si atunci sa terminat smecheria!!!


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Sâm Oct 29, 2016 11:16 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
..


Ultima oară modificat de Gogu San pe Dum Oct 30, 2016 12:14 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:20 pm 
-Te simti??? Sau ce ??? Eu ma refeream strict la afirmatia cu cablurile!! Atat deci....

-De eroare am precizat pentru ca asa e....Daca unul ca si Mircea si atltii dau un sfat bun , vin altii 3 care spun tampenii si acolo sa terminat totul.

-Si ti-ai dat seama despre mine . Ce imi plac mie oamenii ca tine.....i IUBESC!!!

-Ps: Pentru cultura ta si a altora ,citesc acest forum de la inceputurile lui 2006-2007( nici nu stiai ca exista )...asa ca stiu despre ce vorbesc cand ma refer la erori!!! Deci nu te mai simtii!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
..


Ultima oară modificat de Gogu San pe Dum Oct 30, 2016 12:11 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:35 pm 
-Eu nu ti-am dat sfaturi, deci nu trebuie sa iei sfaturi! Eu nu ma laud ca nu am cu ce!!! Ha pardon poate ca am , dar nu e cazul.
-Dar nu mai abera!!! Acest test cu cablurile il poate face orice persoana. Se i-a 2 cabluri ...unul normal ( nu ultimulul jeg) si unul scump ( nu adam hall si cordial care sunt naspa) ...si sa vada daca pe aceleasi setari ,pe cablu normal intra in microfonie iar pe cel scump nu intra. Si aici sa terminat totul. Teorie stiu toti , dar mai greu cu practica!!!!


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Sâm Oct 29, 2016 11:44 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România