The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 7:47 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Daraban Radu scrie:
-Eu nu ti-am dat sfaturi, deci nu trebuie sa iei sfaturi! Eu nu ma laud ca nu am cu ce!!! Ha pardon poate ca am , dar nu e cazul.
-Dar nu mai abera!!! Acest test cu cablurile il poate face orice persoana. Se i-a 2 cabluri ...unul normal ( nu ultimulul jeg) si unu scump ( nu adam hall si cordial care sunt naspa) ...si sa vada daca pe aceleasi setari ,pe cablu normal intra in microfonie iar pe cel scump nu intra. Si aici sa terminat totul. Teorie stiu toti , dar mai greu cu practica!!!!


Va recomand un pahar cu apă .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:45 pm 
-Bravo!!! Pacat ca aici nu se gaseste liniste....
-Tu da in continuare sfaturi , vai mama lor de incepatori....sper sa nu tina cont de sfaturile tale!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Dum Oct 30, 2016 12:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Putina pauză !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Dum Oct 30, 2016 12:02 am 
:D Ce iti mai place comentariul răutăcios!!!! Te-ai saturat!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Dum Oct 30, 2016 3:51 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Ma baieti de la o discutie banala se ajunge la perfuzii :)

@Serban Danila te rog lasa textul ,nu il mai sterge ca nu mai se intelege nimic am impresia ca Daraban Radu se cearta singur cand vad textul sters (...) de la tine .
Sau un Admin sa faca putin curat .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Lun Oct 31, 2016 5:33 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Sper ca spiritele s-au linistit ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 3:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:13 pm
Mesaje: 67
Localitate: Bucuresti
Nu stiu daca m.am facut foarte bine inteles...
Sistemul meu suna foarte bine insa mai sunt si solisti care nu prea au forta in voce si cer foarte mult volum....iar un procesor mai mult ca sigur nu cred ca i.ar multumi..
De aceea am dedus eu ca inca 2 boxe puse doar pe voce ar salva situatia. Doar ca trebuie niste boxe care sa fie compatibile cu ce am eu astfel incat sa sune asa cum imi doresc si m.am gandit ca ar trebui unele mai liniare care sa nu redea inaltele precum boxele de genul Dynacord, Electrovoice...

_________________
Bine faci,bine gasesti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 8:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Ah ai inteles gresit nu a zis nimeni ca nu suna bine , dar pentru ca Serban Danila a sters comentariile lui se intelege alt ceva.
Vorbeam de procesor cu rta pentru microfonii ,un feedbak killer sau un simplu EQ grafic vezi unde iti face pik si setezi limita. De obicei, frecvențele de 1,2 și între 3,5 și 5 kHz sunt cele care intră in feedback în zona înaltelor, iar în zona joaselor, frecvențele în jurul valorii de 640Hz.

Vrei sa pui 2 boxe doar pe microfoane sau cum doar pe voce ? Boxe necompatibile in ce sens ? Si liniare cu ce ? Pai si cum sa redea inaltele indiferent de firma ?

DanMihaiBogdan scrie:
astfel incat sa sune asa cum imi doresc


Asta nu are nimeni de unde sa stie , poate colegii mai experimentati iti pot spune :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 8:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:13 pm
Mesaje: 67
Localitate: Bucuresti
Folosesc un singur microfon pe voce. Vocea va fi redata si pe vl.uri dar si pe alte 2 boxe pe care orchestra nu se va auzi. Caut niste boxe cu sunet cat mai liniar in genul celor de la turbosound...

_________________
Bine faci,bine gasesti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 8:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:13 pm
Mesaje: 67
Localitate: Bucuresti
Iar despre compatibilitate pot spune ca daca de ex. pun 2 boxe de 8" clar nu se vor auzi pe langa vl.uri...e vb si de presiunea sonora...am nevoie de niste boxe care sa sune cat mai bine pe voce si cu presiune destul de mare astfel incat sa se auda langa vl uri

_________________
Bine faci,bine gasesti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 9:18 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Analizează și varianta : 2" ( Selenium D3300 Ti sau echivalent ) și difuzoare de medii de 10" ( RCF MR10N301 cu hornul special , recomandat de RCF ) este o combinație definitiv devastatoare pe voce !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 9:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Gata cred ca am inteles , la ce vrei tu sa le folosesti un difuzor de 8" va suna mult mai raspicat decat unul de 12/15" , la ce ti-am recomandat eu mai sus vezi sa nu ramana in urma extraordinarele VL`uri :wink: ce daca ai suprafata radianta a dif mai mica ? Sunt 4x6.5" totusi si procesate vezi ca este posibil sa ai o presiune sonora mai mare .

Poate ca nu stiu eu sa ma exprim cum trebuie , dar eu dabea astept sa pun mana pe ele . Ar mai fi o varianta care mi-a placut RCF NX L-44A dar mie unul imi depaseste bugetul .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 7:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
nu inteleg de ce redai doar vocea pe cele doua boxe. cred ca ai poaibilitate sa mergi cu topurile tale pe auxiliare si sa dai instrumentele mai incet. asta o poti face si cu cele doua monitoare. la scenele mari cand solistul vrea mai tare se da vocea mai tare doar in monitoare. fata se regleaza cum vrea sunetistul sa sune ok nu cu vocea mult in fata .orice solist vrea sa auda si spatele. asa ceva se folosea in anii 80 cand erau statii de voci si instrumentele aveau statii separate.parerea mea ia aceleas boxe care le ai vl si faci totul din butoane
un 10 toli pe langa vl uri e fas.vezi db. ce mixer folosesti?. mixerul are butoane cu care poti face asta
daca ai un mixer slab iese din discutie iti trebuiesc langa procesoare .de aceea baietii lucreza cu mixere digitale. si atentie. sa nu se anuleze frecvente. strici sunetul in loc sa realizezi ceva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 8:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
holter tony scrie:
nu inteleg de ce redai doar vocea pe cele doua boxe. cred ca ai poaibilitate sa mergi cu topurile tale pe auxiliare si sa dai instrumentele mai incet. asta o poti face si cu cele doua monitoare. la scenele mari cand solistul vrea mai tare se da vocea mai tare doar in monitoare. fata se regleaza cum vrea sunetistul sa sune ok nu cu vocea mult in fata .orice solist vrea sa auda si spatele. asa ceva se folosea in anii 80 cand erau statii de voci si instrumentele aveau statii separate.parerea mea ia aceleas boxe care le ai vl si faci totul din butoane
un 10 toli pe langa vl uri e fas.vezi db. ce mixer folosesti?. mixerul are butoane cu care poti face asta
daca ai un mixer slab iese din discutie iti trebuiesc langa procesoare .de aceea baietii lucreza cu mixere digitale. si atentie. sa nu se anuleze frecvente. strici sunetul in loc sa realizezi ceva


Corect
Strici sunetul VL-urilor 212, impecabil pe lautarie,manele,folclor (care apropo dnul Ungureanu Catalin, nici o clona nu suna ca originalul, fara suparare, haideti sa nu fim ironici ca toti cand faceti cate ceva pe acasa ii puneti sigla cu D) cu orice altceva.
Cum zice si Dnul Holter, la lautarie,populara,manele etc, nu se baga separat in boxe vocea si pe alte boxe instrumentul..asa ceva faci doar la concerte cu scena, unde pui pentru fiecare monitor sa se auda (dupa caz si posibilitati).

Eu inca o data zic..daca ai un cablu de semnal slab si prost, iti strica tot ansamblu..ma abtin mai departe
O varianta ar mai fi folosirea unui procesor de voce si sa utilizezi 2 canale pe mixer pentru acelasi microfon. Solistul cand oboseste are tendinta sa ceara volum, daca folosesti acel procesor cum trebuie eviti astfel de situatii.

Ce mixer si ce amplificare folosesti Dan Mihai? Nu am mai intalnit pana acuma sa afirme cineva ca nu se aude vocea pe VL-uri..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare achizitie boxe
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 9:19 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
microfon-mixer-procesoare-amplificatoare-conexiuni-boxe- ca un lant. daca o veriga e slaba strica totul. din mixer si procesare poti realiza ceea ce vrei tu . repet. daca vrei boxe mai multe ia acelas tip de boxe. sa formeaza cocoase in sunet si se atenueaza una pe alta si nu realizezi nimic.
spune cu ce amplifici vl urile? puterea treb sa fie cu cel putin 20 la suta(ideal 80 -100/100) mai mare ca difuzoarele sa poti scoate un sunet decent din boxe si sa nu bata difuzoarele.in rest sunt povesti. stiu cazuri in care baietii au facut incinte cu difuzoare mari amplificate ne corespunzator si suna ca un fas. atentie, suna mai bine o boxa de 300\w amplificata cu 600w decat una de 600w amplificata cu 300w. asta e marea gresala a celor care folosesc dyn activ.de aici microfonii si multe probleme


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România