The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 12:24 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Joi Noi 03, 2016 7:04 am 
Asi putea sa nu mai am clipping la amplificator sau sa imi intre amplificatorul de subwoofer in clipping cand rotesc de potentiometru la amplificator aproape de maxim? Am dat volumul la amplificator mai tare cand intra in clipping si tot amplifica daia ziceam daca merge sal scot sau sa apara cand dau volumul aproape de maxim. Va multumesc!


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Joi Noi 03, 2016 9:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Probabil iti trebuie un amplificator mai puternic.. ce amplificator ai si ce subwoofer?

De ex: 500w rms subwoofer-8ohm - cu damping factor mai mic decat valoarea 300 eu as alege un amplificator 650-700w rms/8ohm / canal - 1

Cu damping factor mediu - valoare: 300-350-500 ..500w-550w/8 ohm /canal e suficient -2
Cu damping factor mare si ft mare - valoare: 1000-5000 ..se poae ataca si cu 375-400w/8ohm /canal, nu sa fie probleme.Aceste tipuri de amplificatoare (Crown Microtech/Macrotech ) au putere dinamica-randament ft mare. -3 ( Vb dupa experiente, am avut cam 50-55 puteri pro si semiprofesionale)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Joi Noi 03, 2016 9:33 am 
[quote="Milan Gheorghe"]Probabil iti trebuie un amplificator mai puternic.. ce amplificator ai si ce subwoofer? Amplificator acesta http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopi ... 19&t=23462 si subwoofer LSW182 echipat cu paudio E18-ELF


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Joi Noi 03, 2016 10:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
E un amplificator construit~unicat ( DIY) , trebuie consultat cu utilizatorul , el stie ce si cum.. :roll:

Eu n-am incredere in amplificatore DIY , n-am curaj sa prezint cu ele la o sonorizare.

La pret de 1200ron, gasesti amplificatoare mai vechi, de firma ca ex. Crown CE1000 , Phonic MAX2500 (seria veche) , si multe alte care au suficienta putere pt subwooferul( Bridge Mode) dotat cu P-Audio E 18 ELF.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Joi Noi 03, 2016 10:22 am 
Dupa cate imi dau seama, amplificatorul nu este prevazut cu un circuit de limitare a semnalului la intrarea in clipping, si pare sa aiba doar indicator pt asa ceva. Vorbeste cu cel care l-a construit sa includa un circuit cu lm13700, ldr sau echivalent, asa cum sunt prevazute amplificatoarele pro de pe piata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Sâm Noi 05, 2016 9:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2015 5:41 pm
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Milan Gheorghe scrie:
E un amplificator construit~unicat ( DIY) , trebuie consultat cu utilizatorul , el stie ce si cum.. :roll:

Eu n-am incredere in amplificatore DIY , n-am curaj sa prezint cu ele la o sonorizare.

La pret de 1200ron, gasesti amplificatoare mai vechi, de firma ca ex. Crown CE1000 , Phonic MAX2500 (seria veche) , si multe alte care au suficienta putere pt subwooferul( Bridge Mode) dotat cu P-Audio E 18 ELF.


Eu am conceput amplificatorul. Am sute de amplificatoare construite la activ....si multe din ele au fost cu destinatie PRO nu am avut probleme.
Amplificatorul...are urmatoarele specificatii...Reale....demostratae prin filmari:
Putere RMS 2x1600 /2R, 2x1000w/4R, 2x600w/8R 3, 3200W/4R BRIDGE, 1600W/8R BRIDGE(puteri minime garantate, amplificatorul sustine peste 60V rms pe sarcini 2R-16R, sarcini rezistive/ pe sarcini inductive in regim muzical puterea fiind cu peste 20 % mai mare).
Clientul era nedumerit de faptul ca amplificatorul intra in soft clipping in care ataca doua E18-ELF conectate in paralel.....cu UN SINGUR CANAL, nu in bridge. Pe langa acest fapt....mai are un croosover activ (conceput tot de mine) care scoate la maxim 12 V rms la iesire, pt a suplimenta lipsa de semnal din majoritatea device-urilor din care se poate reda semnalul. tocmai asta e motivul aparitiei clippingului la jumatate....trei sferturi din cursa potentiometrului. Limiter nu am implementat din motive obiective si din lipsa de cerinte. Multi din clienti pana nu vad ca "ciupe" putin din clipping nu sunt convinsi ca ampliful lucreaza la capacitate maxima.
Amplifurile concepute de mine....au spcificatii masurate in regim sinus pe dummy load 2R,4R,8R, la diverse frecvente. In regim muzical....conform masuratorilor de peak power....am constatat varfuri de putere cu peste 20% mai mari decat in regim sinus sustinut.
Amplificatorul a costat 1000 ron pret final, si nu cred ca exista ceva comparabil la acest pret raportat la puterea RMS.
Multumesc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Sâm Noi 05, 2016 10:48 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Mulțumesc din suflet pentru precizările de mai sus , dar totuși aș dori câteva amănunte suplimentare legate de topologia folosita in etajul final , dimensionare , răcire , conectica , circuite auxiliare etc .
Sper ca ne veți oferi detalii în plus ...
Cu respect , Victor .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Dum Noi 06, 2016 8:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2015 5:41 pm
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
P Victor scrie:
Mulțumesc din suflet pentru precizările de mai sus , dar totuși aș dori câteva amănunte suplimentare legate de topologia folosita in etajul final , dimensionare , răcire , conectica , circuite auxiliare etc .
Sper ca ne veți oferi detalii în plus ...
Cu respect , Victor .


Topologie Half-Bridge/Full bridge, Self Oscillating
*Alimentare +-95Vdc,
* Sursa in Comutatie ZCS resonant mode,4000W Continuu, 5000w Peak Power, cu protectie scurt,IGBT- HGTG30N60A4D, filtraj primar 2000uF, filtraj secundar 8000uF, soft start.
*Mosfeti irfp260N/irfp4227/irfp4332 (2buc pe canal) ....se mai pot adauga inca 2 mosfeti pe canal....in alta versiune de pcb....pt suport sarcina 1R.
*Impendate de iesire 2R-32R.
*Frecventa de oscilatie 350 khz.
*Protectie suprasarcina
*Protectie DC cu soft start pe boxe
*Racire activa cu 3 ventilatoare comandate.
*impedanta de intrare 50K.
* Gain 40 sau 50X
* Putere RMS 2x1600 /2R, 2x1000w/4R, 2x600w/8R 3, 3200W/4R BRIDGE, 1600W/8R BRIDGE(puteri minime garantate, amplificatorul sustine peste 60V rms pe sarcini 2R-16R, sarcini rezistive/ pe sarcini inductive in regim muzical puterea fiind cu peste 20 % mai mare)
*Liniaritate excelenta pe tot spectrul audio
*Intrare semnal RCA sau XLR balansat la cerere.
*indicare intrare in clipping,vuumetru.
*iesire de putere SpeakOn
*carcasa metalica solida,19 inch rack
*greutate foarte mica.
*volum independent stanga/dreapta.
*impedanta minima in bridge mode 4R!!!

https://youtu.be/BSziW5kVuzo

Urmeaza in curand doua amplificatoare care sunt aproape finalizate.
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Dum Noi 06, 2016 9:47 am 
Patachia Mihai scrie:
*Alimentare +-95Vdc,

* Putere RMS 2x1600 /2R, 2x1000w/4R, 2x600w/8R 3, 3200W/4R BRIDGE, 1600W/8R BRIDGE(puteri minime garantate, amplificatorul sustine peste 60V rms pe sarcini 2R-16R, sarcini rezistive/ pe sarcini inductive in regim muzical puterea fiind cu peste 20 % mai mare)


Esti sigur ca la +/-95v poti scoate puterile acelea?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Dum Noi 06, 2016 11:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2015 5:41 pm
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Ion Ionut scrie:
Patachia Mihai scrie:
*Alimentare +-95Vdc,

* Putere RMS 2x1600 /2R, 2x1000w/4R, 2x600w/8R 3, 3200W/4R BRIDGE, 1600W/8R BRIDGE(puteri minime garantate, amplificatorul sustine peste 60V rms pe sarcini 2R-16R, sarcini rezistive/ pe sarcini inductive in regim muzical puterea fiind cu peste 20 % mai mare)


Esti sigur ca la +/-95v poti scoate puterile acelea?


Este clasa D cu randament 85-90%. Puterile scoase se pot deduce din filmari. Am ajuns la 110-112 volti rms in bridge pe sarcina rezistiva de 4 R. Si dupa cum repet mereu....nu fac radiatoare de incalzit locuintele....ci amplificatoare destinate sonorizarilor. In fine....nu incerc sa conving pe nimeni....sunt atatea pe piata libera. Incerc sa fac ceva din pura pasiune si nu din interese financiare....ca de multe ori nu scoti nici investitia pe piese.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor amplificator clipping
MesajScris: Dum Noi 06, 2016 12:54 pm 
Nu ai inteles bine, nu am nimic cu tine, doar ca nu prea da la socoteala puterile pe care le-ai specificat, conform regulilor cunoscute ale electricitatii.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România