The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:58 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 2:11 pm 
tasos93 scrie:
Mihai Cimpoeru scrie:
Ce procesare folosesti la LSW182?

Am un crassover cu filtru highpass si lowpass pe 24db/octava. Sar putea sa nu se auda basul bine din cauza ca nu am un dsp


Ai nevoie de procesare la un simplu basreflex, dar la un planar. In plus planarul este foarte directional si daca nu asculti cu el in fata ta e posibil sa nu se auda cum trebuie.

Eu am reusit sa scot un sunet decent intr-o camera in care nici un subwoofer nu suna de fel abia cu 4 basi pe 18. Nu ma refer la spl ci la felul in care suna.

Incearca sa faci rost de un procesor si joaca-te cu setarile cat si cu pozitia subwooferului in camera.


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 4:45 pm 
Mihai Cimpoeru scrie:
tasos93 scrie:
Mihai Cimpoeru scrie:
Ce procesare folosesti la LSW182?

Am un crassover cu filtru highpass si lowpass pe 24db/octava. Sar putea sa nu se auda basul bine din cauza ca nu am un dsp


Ai nevoie de procesare la un simplu basreflex, dar la un planar. In plus planarul este foarte directional si daca nu asculti cu el in fata ta e posibil sa nu se auda cum trebuie.

Eu am reusit sa scot un sunet decent intr-o camera in care nici un subwoofer nu suna de fel abia cu 4 basi pe 18. Nu ma refer la spl ci la felul in care suna.

Incearca sa faci rost de un procesor si joaca-te cu setarile cat si cu pozitia subwooferului in camera.

Nu am un procesor, in legatura cu pozitionarea subwooferului lam pus intrun colt care avea mult spl pe subbass incat cadea sapa din pod si bile de polistiren se punea pe subwoofer numai nisip dala de sapa. Subwooferul lam mutat de nulte ori dar cu fata spre mine nu imi place cum se aude


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 5:11 pm 
Fa rost de un procesor, eventual cauta un eq in placa de sunet.

Acum la cat e taiat lpf?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 8:50 pm 
Mihai Cimpoeru scrie:
Fa rost de un procesor, eventual cauta un eq in placa de sunet.

Acum la cat e taiat lpf?

E taiat pe la 90-100 hz, in legatura cu eq placi de sunet lam setat cum mia zin DNA Dan Nita, ce ziceti sa ma apuc sa fac doua ultra hog asi vrea sa le pun pe fiecare pe fiecare colt al unui perete. Dar tot am nelamurirea aia daca obtin bassul acela puternic in piept cum se aude in masini auto cu subwoofere bandpass simti basul si in piele si genunchi


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 9:56 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
indiferent de proiect , nu vei obtine ceea ce doresti. Problema este la incaperea in care asculti, nu la proiectele abordate. :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 12:01 pm 
Mircea Bartic scrie:
indiferent de proiect , nu vei obtine ceea ce doresti. Problema este la incaperea in care asculti, nu la proiectele abordate. :roll:

Este incaperea prea aglomerata de mobilier asta sa fie problema? Chiar este aglomerata! Daca asi pune buete fonoabsorbant pe pereti ar fi o solitie?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 12:03 pm 
Mircea spunemi si mie daca pot sa folosesc dofuzoarele mele e18elf in ultra hog, ai facut vreo simulare cu ele?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 12:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
vor merge in ultrahog pt ca nu este un proiect cu o rata de compresie prea mare, insa nu vei rezolva problema.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 1:19 pm 
Mircea Bartic scrie:
vor merge in ultrahog pt ca nu este un proiect cu o rata de compresie prea mare, insa nu vei rezolva problema.

Solutia ar fi schimbarea mobilierul care este prea mare, nu are unde sasi faxa rezonanta subwooferul?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 4:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 09, 2016 11:38 pm
Mesaje: 144
Localitate: Hunedoara
E mult, mult mai greu sa faci un sistem de sunet sa sune bine in interior fata de exterior.
Pune LSW-ul afara si joaca-te putin cu el... O sa vezi ca diferenta e enorma.

_________________
"Quality reveals reality."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 6:40 pm 
Icecream Groove scrie:
E mult, mult mai greu sa faci un sistem de sunet sa sune bine in interior fata de exterior.
Pune LSW-ul afara si joaca-te putin cu el... O sa vezi ca diferenta e enorma.

Am pus LSW afara in toamna cand lam facut se auzea tare si sunetul se auzea de departe peste 500m nu mai zic ca orice era din tabla facea ca draccu :evil:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 4:12 pm 
Nu mai imi da si mie nimeni un sfat o solutie ceva!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 8:16 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Ti s-a explicat deja unde e problema. Tot intreband , nu vei primi alt raspuns care sa te multumeasca.

De aceea nici de la mine nu ai mai primit alte raspunsuri in trecut.

Repeti exact acelasi lucru de 1000 de ori in speranta ca a 1001-a oara vei primi un lt raspuns.

incaperea in care asculti este nepotrivita.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Lun Feb 13, 2017 3:07 pm 
Ascult muzica in dormitorul meu, nu pot sa schimb incaperea dar nu inteleg de ce ar fi de vina incaperea , este prea aglomerata de mobila sau ce are?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Lun Feb 13, 2017 5:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
pentru spatii mici (dormitoare) nu se folosesc boxe profesionale. adevarata lor valoare se vor vedea in spatii mari. cauta ceva pe 15 sau 18 cu membrana cauciuc . trage o privire aici. eu de zic ca jumate din ce este in video asta o sa te sature de bass. https://www.youtube.com/watch?v=Xgv2eE4Isuw

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România