The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:00 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 12:02 am 
Salutare la toata lumea urmaresc de mult acest forum! Sa intru in subiect anul trecut prin toamna miam facut un planar LSW182 echipat cu E18ELF pentru camera mea pentru a avea un bass dala de nebuni.in fine planarul facut de mine nu imi place cum se aude in camera mea dar daca ma duc in alte camere basul este mai puternic si vibreaza si mai tare. Mam lamurit cu planarul LSW nu este pentru camera, vreau sa ma ajutati si pe mine sa aleg un proiect de mare putere sa se preteze si in interior sa imi ofere un bass foarte puternic in piept la fel ca cele auto de simti senzatia ka te loveste in piept si simti basul si in stomac mu mai in piept. Inca ceva un coleg de munca sia facut un subwoofer pentru masina dual de 12 inch facut la plezneala vreau sa va spun ca are un bass mai ales pe bancheta din spate lesini nu poti sa stai simnti ca nu poti sa respiri, e acel bass il doresc si eu de la doua difuzoare e18elf pentru camera mea. Va-si fi foarte recunoscator daca mati ajuta si pe mine! Imi cer scuze domnului Mircea daca lam tot deranjat cu tot felul de intrebari si mesaje. Nu ma deranjaza cat de complicat de facut sunt sub-urile atata timp cat imi ofera basul cerut de mine


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 9:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
1-scule Pro Audio - pt sonorizari !
2-scule Hi Fi - pt camera !

Ia ceva boxe de podea care coboara la 33-35Hz.. si lasa sculele pro audio in casa !

Am ft multa experienta ,daca vrei te ajut .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 10:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Cu ce le amplifici?
Basul ala aiurea, bubuit de masina, il obti doar cu difuzoare de masina. Pentru camera, interior poti folosi un proiect bas reflex de aici de pe forum pentru e-18elf, asa cum ti s-a mai recomandat si in celelalte topicuri.
Posibil sa nu te multumeasca difuzorul ala sub nici o forma, fiind un difuzor foarte bun dar pentru pro audio.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 10:39 am 
Difuzoarele le amplific cu un Amplificator facut de Patachia Mihai de pe forum , nu vrea de la subwoofer bubuiala aia de tigani vreau doar basul acela profund in piept cum este pe masini cu difuzoare mai scumpe nu basul acela produs de un tub bassreflex.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 3:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Cel mai probabil camera in care vrei sa il pui este de dimensiuni mai mici (de obicei 3x4m sau 4x4m sau asa ceva)
Aici e prima problema.
De-a lungul timpului am avut mai multe tipuri de basi pe 18 si de curiozitate i-am incercat si in camera.
Bassreflex nu a impresionat, bandpass, din nou, nu prea a impresionat.
Am pus boxe fullrange 2x15, din nou cam slab basul.
Poate te va surprinde dar cel mai placut si puternic bas l-am avut cand am pus boxe 2x12 in camera.
Evident ca in sala ceva mai mare situatia s-a schimbat, dar aici vorbim strict de camera.
Cu basii pe 18 de obicei vibra foarte tare totul in jur, cadeau carti din biblioteca, se plimbau toate prin vitrine, dar ce ma interesa cel mai mult - sunetul nu prea era.
Singurii basi pe 18 de la care am obtinut ce cautai tu au fost 2 ultra hog-uri. Dar astia si ocupa foarte mult si era deja presiune peste limita de placere. Cu alte cuvinte astia sunau deja prea tare si simti ca te dor urechile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 4:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
eu am avut br cu c18-650el model 2012 in camera. camera are o suprafata de 25mp iar tavanul este de rigips+vata+scandura pod. cand ieseam din camera basul suna frumos in schimb daca coboram jos adio bass. lam vandut lui nasul meu care are un living in jur de 40-50mp cu tavan beton. la el sa schimbat treaba. bass jos care se aude in orice loc in camera si in afara camerei. acum am subwoofer pe 15 si sunt f multumit. parca suna mai frumos si cand il scot pe terasa decat cel de 18". daca ar fi sa schimb as face ceva pe 15" sau pe 18 de la dayton. daca as gasi la un pret decent si unul din asta as lua viewtopic.php?f=25&t=18197

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 6:27 pm 
Denis Vintan scrie:
Singurii basi pe 18 de la care am obtinut ce cautai tu au fost 2 ultra hog-uri. Dar astia si ocupa foarte mult si era deja presiune peste limita de placere. Cu alte cuvinte astia sunau deja prea tare si simti ca te dor urechile.

Inseamna ca solutia pentru mine este doua ultra hog in casa sunt mai bune decat doua subwoofere 1850 horn sau BPH ? Ce sensibilitate are ultra hog la 1w/1m


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 9:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
tasos93 scrie:
Denis Vintan scrie:
Singurii basi pe 18 de la care am obtinut ce cautai tu au fost 2 ultra hog-uri. Dar astia si ocupa foarte mult si era deja presiune peste limita de placere. Cu alte cuvinte astia sunau deja prea tare si simti ca te dor urechile.

Inseamna ca solutia pentru mine este doua ultra hog in casa sunt mai bune decat doua subwoofere 1850 horn sau BPH ? Ce sensibilitate are ultra hog la 1w/1m

eu am 2 ultra hog in camera si parca tot incet se aude, am vorbit deja sa mai iau 2, cu alte cuvinte daca vrei sa faci treaba ia-ti 4


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 10:30 pm 
O sa fac doua cu difuzoarele mele sa vad daca ma incanta presiunea produsa de ele. Astept un cuvant din partea lui Mircea!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 9:06 am 
Ce procesare folosesti la LSW182?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 9:22 am 
Mihai Cimpoeru scrie:
Ce procesare folosesti la LSW182?

Am un crassover cu filtru highpass si lowpass pe 24db/octava. Sar putea sa nu se auda basul bine din cauza ca nu am un dsp


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 9:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Alin Cristescu scrie:
tasos93 scrie:
Denis Vintan scrie:
Singurii basi pe 18 de la care am obtinut ce cautai tu au fost 2 ultra hog-uri. Dar astia si ocupa foarte mult si era deja presiune peste limita de placere. Cu alte cuvinte astia sunau deja prea tare si simti ca te dor urechile.

Inseamna ca solutia pentru mine este doua ultra hog in casa sunt mai bune decat doua subwoofere 1850 horn sau BPH ? Ce sensibilitate are ultra hog la 1w/1m

eu am 2 ultra hog in camera si parca tot incet se aude, am vorbit deja sa mai iau 2, cu alte cuvinte daca vrei sa faci treaba ia-ti 4


Cu 2 ultra hog in camera si ai impresia ca nu iti ajunge? :shock:
Mai umbla la procesare ca poate nu faci ceva bine.
Mare atentie totusi ca risti sa iti strici auzul. Cu presiune atata de mare nu e de joaca.
Era si un graphic care arata cat timp e ok sa stai in functie de presiunea acustica. Si cu 2 ultra hog pusi in colt si amplificati bine ar trebui sa treci lejer de 130db. La asa presiune daca tin bine minte se recomanda maxim o jumatate de ora fara intrerupere, dupa care sa iei pauza. Altfel cu timpul iti afecteaza auzul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 1:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
Alin Cristescu scrie:
tasos93 scrie:
Denis Vintan scrie:
Singurii basi pe 18 de la care am obtinut ce cautai tu au fost 2 ultra hog-uri. Dar astia si ocupa foarte mult si era deja presiune peste limita de placere. Cu alte cuvinte astia sunau deja prea tare si simti ca te dor urechile.

Inseamna ca solutia pentru mine este doua ultra hog in casa sunt mai bune decat doua subwoofere 1850 horn sau BPH ? Ce sensibilitate are ultra hog la 1w/1m

eu am 2 ultra hog in camera si parca tot incet se aude, am vorbit deja sa mai iau 2, cu alte cuvinte daca vrei sa faci treaba ia-ti 4
incearca sa schimbi faza la un subwoofer. poate sunt in antifaza :wink:

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 1:55 pm 
Treaba cu unul din difuzoare in antifaza mia spus si mie Mircea la LSW nu eram incantat de presiunea produsa, se verifica cu o baterie de 1,5v


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor alegere doua proiecte de subwoofer!
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 2:09 pm 
[/quote] incearca sa schimbi faza la un subwoofer. poate sunt in antifaza :wink:[/quote]


chiar si un control la ORL ar fi indicat :lol: :lol:


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România