The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reducere bas la vecini
MesajScris: Mie Mar 08, 2017 4:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
As avea nevoie va rog de cateva pareri legate de o problema destul de comuna.
La un local aflat la etajul 1,unde sunt 2 boxe full-range 2x15 patronal spune ca i s-a plans vecinul ca ii vibreaza peretele.
Este vorba de vecinul din casa de langa (care nu are etaj)
Mentionez ca boxele sunt puse pe podea, pe lateral ca asa se simte basul o idee mai tare.

Problema e ca muzica nu se aude, decat vibratia.
Ce as putea face pentru a pastra calitatea sunetului, dar in acelasi timp sa nu mai am problem cu vecinul?
Patronul a sugerat sa punem o bucata de polistiren sub boxe, dar nu cred ca ar ajuta.

Ma puteti ajuta va rog cu vreun sfat?

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Sâm Mar 11, 2017 10:59 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Se poate incerca cu piciruse~spiekuri metalice > reduce vibratia !http://sistemehifi.ro/spikeuri-picioruse-metalice-pentru-subwoofer-boxe/

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Sâm Mar 11, 2017 4:47 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Covoras antivibratii industrial. Se gaseste si prin Dedeman ca sa atenueze vibratiile de la masinile de spalat.

Spike-urile nu vor avea nici un efect.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 11:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Pana la urma am facut o proba si cu polistiren sub boxe (asta aveam la indemana si am vrut sa incerc)
Am pus 2 bucati destul de groase sub fiecare boxa, dar nu prea s-a simtit diferenta. Vibratia provine de la sunet nu de la vibratia incintelor.
Rezolvarea a venit pana la urma din eq. M-am jucat cu el pana l-au luat transpiratiile :lol:
Cum nu aveam acces la vecinul sa vad cum se aude, am luat ca reped camera de deasupra localului (mansard).
Cu setarile initiale ii vibrau toate de pe dulap, iar dupa setari am reusit sa elimin cea mai mare parte din vibratie.

Mai exact am redus din frecventele foarte joase, si am incercat cat de cat sa compensez cu putin kick (nu foarte mult ca iar apareau vibratiile), ca sa nu se auda doar mediile si inaltele.
Dupa care au mai fost necesare mici retusuri pe inalte ca sa nu fie asa mult in fata basului.
Per total suna decent si clar, doar ca nu se mai simte basul atata de puternic.
Fara ajustarile pe inalte parca suna prea strident si la volum mare era obositor

Am incercat sa explic cat simplu, pe intelesul tuturor, ca sa ajute si pe altii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 1:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Denis Vintan scrie:
Pana la urma am facut o proba si cu polistiren sub boxe (asta aveam la indemana si am vrut sa incerc)
Am pus 2 bucati destul de groase sub fiecare boxa, dar nu prea s-a simtit diferenta. Vibratia provine de la sunet nu de la vibratia incintelor.
Rezolvarea a venit pana la urma din eq. M-am jucat cu el pana l-au luat transpiratiile :lol:
Cum nu aveam acces la vecinul sa vad cum se aude, am luat ca reped camera de deasupra localului (mansard).
Cu setarile initiale ii vibrau toate de pe dulap, iar dupa setari am reusit sa elimin cea mai mare parte din vibratie.

Mai exact am redus din frecventele foarte joase, si am incercat cat de cat sa compensez cu putin kick (nu foarte mult ca iar apareau vibratiile), ca sa nu se auda doar mediile si inaltele.
Dupa care au mai fost necesare mici retusuri pe inalte ca sa nu fie asa mult in fata basului.
Per total suna decent si clar, doar ca nu se mai simte basul atata de puternic.
Fara ajustarile pe inalte parca suna prea strident si la volum mare era obositor

Am incercat sa explic cat simplu, pe intelesul tuturor, ca sa ajute si pe altii.

Salut vecine...

Varianta mai buna era sa ai in local mai multe boxe mici de 6-8', si nu aveai vibratii pentru ca sursa de zgomot era distribuita uniform.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Mar Mar 14, 2017 9:57 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Cu mai multe boxe mici imi trebuia si un subwoofer (sau chiar doua) ca sa sune bine, si ajungeam din nou la prima problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Lun Mar 27, 2017 5:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Denis Vintan scrie:

Problema e ca muzica nu se aude, decat vibratia.
Ce as putea face pentru a pastra calitatea sunetului, dar in acelasi timp sa nu mai am problem cu vecinul?


Simplu - ai trei solutii - 1) in chemati zilnic la chermeza, eventual il angajati.
2) il mutati pe vecin
3) va mutati cascabareta.
Restul solutiilor nu se pun pentru ca inseamna o investitie aproape cat constructia casei vecinului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Mar Mar 28, 2017 9:02 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Am expus subiectul aici ca sunt convins ca mai sunt colegi care au problem de genul asta pe la sonorizari, cand langa sala de evenimente este cate un vecin mai "sensibil".

In situatia mea problema cu vibratiile s-a rezolvat, iar sunetul a ramas totusi bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Mar Mar 28, 2017 9:39 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ii bine ca s-a inteles cum sta treaba si nu au aparut solutii gen "lipit burete fonoabsorbant pe pereti"

sunt multi care nu fac diferenta intre tratament acustic si izolare fonica.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Mar Mar 28, 2017 10:54 am 
Sa inteleg ca ai redus basul, ai lasat kick-ul si ai dat inaltele mai incet si suna decent ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reducere bas la vecini
MesajScris: Mar Mar 28, 2017 3:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Am redus mult partea de subbass, am ridicat putin pe lartea de kick ca sa nu sune asa castrat :lol:
Si am mai redus putin si inaltele ca dupa modificari parca erau putin in fata.
E clar ca nu mai suna ca inainte, dar suna totusi binisor, si am rezolvat problema. Undeva trebuia facut un compromis.
Deocamdata nu am gasit alta varianta.

Daca aveti voi ceva sugestii va rog nu va rusinati :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România