The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Sistem
MesajScris: Joi Apr 13, 2017 9:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 13, 2017 9:24 am
Mesaje: 4
Buna ziua,

Am cumparat acum cateva zile pentru uz propriu, un mixer Alto ZMX862 Professional -> https://www.altoproaudio.com/products/zmx862
De asemenea am cumparat in aceeasi zi un cablu XLR pentru microfonul pe care deja il detin si un cablu Y (2 jack-uri mari de 6.3 si un jack mic de 3.5) nu stiu exact cum se numeste.

Ce am facut / cum am setat conectica:

- am conectat microfonul XLR in portul MIC 1, am setat Gain si Volume aproximativ la jumatate, totul functioneaza superb, ma aud perfect in microfon, sunetul este foarte clar si bun.
- am pus cablul Y pe canalul 3/4 de asemenea cu volumul aproximativ la jumatate.
- Headphones in canalul de casti.
- Microfonul are nevoie de phantom power, este activ iar main volume este undeva la jumatate.
- in plus (nu se vede in poza) in porturile RCA OUT am pus un cablu Y (rca-jack) pentru sistemul meu audio

Am urmatoarele probleme:

1. PC-ul meu (windows 10) nu imi permite sa "ies" pe internet cu microfonul (nu il vede sub nici o forma in Audio - Control Panel) iar sistemele de voce de genul Discord sau Teamspeak nu imi detecteaza mic-ul, este posibil sa mai am nevoie de vre-o piesa / componenta, daca da, ce anume ?
2. Cand conectez cablul Y (rca-jack) la mixer si aprind sistemul cu microfonul conectat in XLR si castile in Headphones si ii dau putin volum canalului de RCA fac o microfonie crunta, sistemul tipa si bazaie in ultimul hal.

Sunt un novice in acest domeniu este primul meu mixer, placa audio pe care o folosesc este cea clasica de 3 mufe (integrata pe placa de baza) singura conectica PC - mixer fiind facuta in portul Verde al PC-ului si pe canalul 3/4 al mixerului cu ajutorul cablului Y de 6.3 mm.

Ma poate ajuta cineva sa, setez acest mixer intr-un mod decent / profi ?
Apreciez si pot rasplati orice efort de a ma ajuta sa setez acest "chin audio" :)

Am pus si o poza cu, configuratia.

Multumesc Frumos !
John


Fişiere ataşate:
zmx862.jpg
zmx862.jpg [ 68.68 KiB | Vizualizat de 3153 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Joi Apr 13, 2017 11:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
1.Din ce inteleg, tu ai facut un ,,circuit acolo" ai iesit cu semnal din placa de pe PC in mixer si invers-ai grija sa nu arzi ceva
2.Placa ta audio standard de pe PC nu este dimensionata sa suporte semnale asa mari (valabil si la cei care incearca sa inregistreze live din mixer pe laptop, daca va mirati de ce iese rau, placa audio integrata este cauza)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Joi Apr 13, 2017 11:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 13, 2017 9:24 am
Mesaje: 4
Salut,

1. Am iesit cu semnal din audio integrat in mixer, invers nu :)
2. Mi-am imaginat ca as avea nevoie si de o placa audio dedicata, asta nu este problema.

2a. RCA OUT din mixer duce direct in sistemul audio pe INPUT, nu intra in PC.

Ideea este ca nu merge microfonul XLR din mixer, nu face broadcast :) il aud doar eu in casti si atat.
Ce ar trebui sa fac ?

Multumesc frumos pentru raspuns !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Joi Apr 13, 2017 10:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Intre mixer si PC. iti trebuie o placa de sunet cu conexiune USB , ceva gen Focusrite 2i2


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 8:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 13, 2017 9:24 am
Mesaje: 4
Istrate Nicusor scrie:
Intre mixer si PC. iti trebuie o placa de sunet cu conexiune USB , ceva gen Focusrite 2i2


Deci conexiunea se face astfel:

- Focusrite (conexiune usb pc) -> Mixer -> Microfon in mixer

intre Focusrite si Mixer, ies pe OUTput cu 2 jack si intru in mixer cu 2 jack de 6.3 ?

Vad ca Focusrite are si mufa XLR, in cazul acesta cred ca puteam sa, sar peste mixer sa iau decat placa audio.


Am o placa audio externa pe USB cu iesire CASTI/MIC, daca ies 2 jack normal din ea si intru in mixer cu 2 jack 6.3 nu ar trebui sa mearga la fel ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 8:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
JohnnyofRC scrie:
Istrate Nicusor scrie:
Intre mixer si PC. iti trebuie o placa de sunet cu conexiune USB , ceva gen Focusrite 2i2


Deci conexiunea se face astfel:

- Focusrite (conexiune usb pc) -> Mixer -> Microfon in mixer

intre Focusrite si Mixer, ies pe OUTput cu 2 jack si intru in mixer cu 2 jack de 6.3 ?

Vad ca Focusrite are si mufa XLR, in cazul acesta cred ca puteam sa, sar peste mixer sa iau decat placa audio.


Am o placa audio externa pe USB cu iesire CASTI/MIC, daca ies 2 jack normal din ea si intru in mixer cu 2 jack 6.3 nu ar trebui sa mearga la fel ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 8:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 13, 2017 9:24 am
Mesaje: 4
Istrate Nicusor scrie:
JohnnyofRC scrie:
Istrate Nicusor scrie:
Intre mixer si PC. iti trebuie o placa de sunet cu conexiune USB , ceva gen Focusrite 2i2


Deci conexiunea se face astfel:

- Focusrite (conexiune usb pc) -> Mixer -> Microfon in mixer

intre Focusrite si Mixer, ies pe OUTput cu 2 jack si intru in mixer cu 2 jack de 6.3 ?

Vad ca Focusrite are si mufa XLR, in cazul acesta cred ca puteam sa, sar peste mixer sa iau decat placa audio.


Am o placa audio externa pe USB cu iesire CASTI/MIC, daca ies 2 jack normal din ea si intru in mixer cu 2 jack 6.3 nu ar trebui sa mearga la fel ?



Asta inseamna ca am dreptate ? :)
N-ai scris nimic, soz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 9:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Salut ! Abia acum am observat ca raspunsul de azi dimineata nu s-a trimis . Insiruirea logica a conexiunilor se face de la microfon catre boxe , in cazul tau catre PC. , astfel : microfon , mixer , placa de sunet , PC. Nu poti spune ca iesi din placa de sunet si intri in mixer pentru ca este exact invers


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conexiune mixer - PC - microfon XLR - Probleme Mic / Si
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 9:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Ce placa de sunet ai ? pune o poza ....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România