The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 6:55 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: am nevoie de un sfat
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 3:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 18, 2017 6:57 pm
Mesaje: 6
buna ziua!!!As dori un sfat de la cei ce se ocupa cu sonorizari...As dori sa stiu in ce caz s-ar auzi mai bine un microfon pe partea de live: daca folosesc spre exemplu 2 sateliti de 700 w la putere de 1000 w fara distorsiuni sau daca folosesc 4 sateliti la fel dar pe 4 canale de si dau in ei cu 500 w pe canal...ideia e ca as dori sa stiu in ce caz pot avea mai putine microfonii si sa se auda mai clar...ca un rezumat:ce ar fi mai ok?sa scot untul din 2 sateliti dar specific fara a baga distorsiuni sau sa folosesc 4 sateliti la jumatate din putere...ms frumos


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de un sfat
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 5:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
PaulCatalin scrie:
buna ziua!!!As dori un sfat de la cei ce se ocupa cu sonorizari...As dori sa stiu in ce caz s-ar auzi mai bine un microfon pe partea de live: daca folosesc spre exemplu 2 sateliti de 700 w la putere de 1000 w fara distorsiuni sau daca folosesc 4 sateliti la fel dar pe 4 canale de si dau in ei cu 500 w pe canal...ideia e ca as dori sa stiu in ce caz pot avea mai putine microfonii si sa se auda mai clar...ca un rezumat:ce ar fi mai ok?sa scot untul din 2 sateliti dar specific fara a baga distorsiuni sau sa folosesc 4 sateliti la jumatate din putere...ms frumos

Ideal este sa ai 4 sateliti(+6dB) si toti 4 amplificati cat mai puternic(chiar si 4xRMS fara distorsiuni); puterea nu este relevanta in acest caz, conteaza doar SPL-ul boxelor folosite; Ca sa nu-ti faca microfonie trebuie sa ai suficent headroom la system(sa-l folosesti la 10-20% doar) :lol:

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de un sfat
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 6:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 18, 2017 6:57 pm
Mesaje: 6
ok ms...imi era greu de carat deoarece nu am destul spatiu in duba :lol: :lol: :lol: dar incerc varianta asta ...am 4 sateliti de 700 rms care ii voi lega 2 cate 2 in paralel pe o statie ce scoate cam 1800w pe canal in 4 ohmi...statia are 4 iesiri dar celelalte 2 vor fi folosite pt basi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de un sfat
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 8:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
PaulCatalin scrie:
ok ms...imi era greu de carat deoarece nu am destul spatiu in duba :lol: :lol: :lol: dar incerc varianta asta ...am 4 sateliti de 700 rms care ii voi lega 2 cate 2 in paralel pe o statie ce scoate cam 1800w pe canal in 4 ohmi...statia are 4 iesiri dar celelalte 2 vor fi folosite pt basi

Daca ne-ai explica mai detaliat sistemul tau, sa ne facem o idee, poate te putem ajuta cu in sfat macar.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de un sfat
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 11:19 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 18, 2017 6:57 pm
Mesaje: 6
sistemul e compus deocamdata din 2 subwoofer dotati cu rcf LF18N401 care vor fi inlocuti de 2 Nexus-Acoustics - Voice Sub 4000, 4 sateli de 12'' dotati cu FaitalPRO 12HP1020 si driver B&C DE880TN, procesor M-ACOUSTICS DSP - MA 28, mixer yamaha tf1, 2 statii Powersoft K3, microfoane shure cu capsule beta 58


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România