The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:41 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Iul 22, 2019 8:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Eu cred ca la 150 hz e arhisuficient la un bas sa fie taiat, are si grasime si destula.forta. Am observat ca mai jos trebuie crescuta puterea . Eu vreau ca intr-un bas sa se auda notele de la orga nu doar bubuiala. Iar la topuri am observat ca daca le tai pe la 140 -150 suna cu forta mai mare si suna mai curat in sali mai proaste. Am incercat toat variantele si asa i-mi place cel mai mult.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Iul 24, 2019 6:34 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
XA2 pro este taiat la 18db/octava la 140Hz.

https://dynacord.com/binary/FX20-PRO_Datasheet_51_en_9199236747.pdf

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Iul 24, 2019 8:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Multumesc pentru detalii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Sâm Mai 30, 2020 7:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Va salut! Am o mare rugaminte la voi! Pana la momentul cand voi avea bani sa iau 2 difuzoare mai profesionale pt 2 basi tip fx20 trebuie sa ma descurc cu 2 ew18hn. Ma poate ajuta cineva cu un sfat legat de procesare tinand cont de parametrii difuzoarelor. Am sa atasez o parametrii si cine ma poate ajuta cu un sfat i-i multumesc anticipat. Am obs pe graficul difuzorului ca are o sensibilitate mare in zona 100 de hz . Multumesc si astept sfaturile voastre. Ca procesare folosesc un dbx pa+. O zi faina


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Aceste este pdf-ul difuzorului
Fisa_BlueTech_EW18HN (1).pdf [999.26 KiB]
Descărcat de 138 ori
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Mie Iun 03, 2020 9:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Nu se incumeta nimeni? Probabil ca sunt putine parametrice pe dbx pa+ pe basi , doar 2.Eventual pot sa ajut si cu eq general in zona de basi chiar daca nu am decat 2 eq parametrice. Oare pe behringer sau pe dynacord 224 ar fi mai ok? Se poate intervenii la presetul de fabrica la fx 20 din dsp 224? Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Dum Iun 07, 2020 11:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Iti recomand 244 de la Dynacord. Avand in vedere ca nu folosesti basii originali, pote vei avea nevoie de mai mult de doua puncte de eq. 244 are 4 puncte. Pentru a face chestiile astea trebuie sa ai un minim de cunostinte si....sa fi lucrat cu fx20 original sa intelegi exact ce si cum. Atentie insa ce reglaje faci si pentru ce aplicatie le reglezi. Daca mergi pe Live cu vreo formatie, acolo iti dai examenul . Basul trebuie sa cante,nu sa bubuie. Ew18hn ,este un difuzor ... cu care iti poti face treaba pana iti cumperi un difuzor bun (sa spunem asa) ;-) . L-am testat...vreo 14 bucati ,deci stiu ce vorbesc. Acum insa , am trecut la originale.
Atentie insa si baga la cap ..... Basul trebuie sa cante ...nu sa bubuie. Daca nu intelegi vorbele astea .... stai de vorba cu muzicieni, cu baieti care canta pe instrumente de bas. Si ei iti vor explica mai multe

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Lun Iun 08, 2020 7:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
I-ti multumesc pentru sfaturi. Am sa vad de un 244 si am sa pastrez si dbx pentru alte treburi. Da am inteles ce vrei sa zici basii trebuie sa cante nubsa bubuie pt ca aia si vreau. In toate testele pe care le-am facut cand cresc volumul urla prea tare partea 90-140 hz si nu i-mi place. Am atenuat cu hishlv de la 90 pana la 140 cu vreo 3 db si parca am mai redus huruiala aia. Se mai poate sa sa reduc din cross pe la 100 si sa las panta de 12 db? Oare nu are acelasi efect? Si atunci eliberam un punct de eq pt alta frecventa. Jos am taiat la 40hz cu 24 db bw si sus am taiat cu 24 db LR. Am pus un punct de ex in zona 50 vreo 4 db cu un q mai strans. Am folosit un microfon rta si am liniarizat toate frecventele cat am putut de flat pe tot spectrul cat permite dbx 40- 2000 si am salvat pot sa zic eu sunetul si acum sunt multumit. Cu basii nu prea sunt in clar..sau poate sunt eu prea pretentios.. desigur vreau sa respect anumiti parametrii si sa nu sparg dif sa cresc aiurea frecvente doar de dragul de a suna pufos...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 9:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Dynacord 244 sau dbmark 24 plus? M-i se pare cam exagerat pretul la 244 doar pentr ca are preseturile de la dynacord. In db mark nu se pot baga preseturile ? Db mark este nou in timp ce dyna are o varsta totusi. Cineva mi-a zis ca ca si 224 este bun. Am sa iau decizia de a cumpara doar cand acumulez suficiente informatii despre aceste 3 procesoare db..224 si 244 dupa aceea ma voi decide


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 12:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Db Mark dp si xca24 sunt produse noi , cu garantie, folosesc procesoare interne moderne de la analog devices si Texas instruments si softuri mai avansate rate de esantionare mai ridicate , plafon de zgomot mai jos, etc etc.
modelul de la Dynacord a fost un produs ok la vremea lui, acum 20-25 de ani. Tehnologia mai evolueaza...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 8:02 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Va rog inca un sfat desi stiu ca este pe langa subiect...am un rack cu 2 ampl qsc plx3002 si m-am gandit sa fac un schimb. Poweraudio q10 sau 2×qsc3002? Eu sunt f multumit de qsc dar cu un q10 as reduce greutatea..creste puterea si nu stiu calitatea de aceea am cerut sfatul dvs. I-mi face cu ochiul o astfel de varianta. Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 7:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Ok am inteles! Buna remarca per general! Qsc-urile sunt impecabile f bine intretinute fara zgomot de fond..curate..intretinute..netrantite.. Era asa un moft de-al meu si ma gandeam la un upgrade..dar vad ca ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 11:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Care e motivul pentru care dai un sfat si stergi mesajul??? Sa fie contra reclama? Intreb si eu asa?...cred cel mai bun sfat ar fi de la domnul Mircea..pana acum tot ce mi-a recomandat el a fost real si corect...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 3:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Eu am sters postarea pentru ca promova numai prostii. M-am saturat de povestile astea de bisnitari de gunoaie second hand cum ca amplificatoarele ar fi ca vinul. Cu cat mai vechi si mai paradite , cu atat mai bune.
Pe acest forum nu voi lasa sa se propage prostia si nici bisnita (mai mult mai mai putin voalata)

Am explicat cu argumente tehnice solide ce se intampla cu amplificatoarele vechi in timp. Cauta pe forum pentru ca sunt mai multe postari ce-mi apartin in legatura cu acest subiect.

Discutiile de tip “clasa H suna mai bine decat clasa D” sunt la fel , o aberatie in ziua de azi. Exista amplificatoare in clasa D, ce au frecventa de comutatie de pana la 1MHz , exista configuratii de tip BTL. Tehnologia a avansat de multi ani. Clasa D In amplificatoare de calitate (subliniez calitate) este cel putin la fe de performanta ca si vechile clase H si AB.

Da , Romanul asa e mereu. “Habarnist cu pareri.”...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 3:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Nu am promovat nimic, nu am nimic de vanzare! Omul are deja acele amplificatoare si a cerut doar o parere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Upgrde boxe fullrange ev sx300
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 3:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
TomAlex scrie:
Nu am promovat nimic, nu am nimic de vanzare! Omul are deja acele amplificatoare si a cerut doar o parere.


Nu am ceva personal cu tine. Atat doar ca orice postare de genul , amplificatoare vechi sunt mai bune decat cele noi de calitate , sau amplificatoare in clasa D sunt mai proaste decat clasa H , fara argumente solide se sterge.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România