The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:44 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Mie Sep 19, 2018 2:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Multumesc anticipat. Vreau sa usurez boxele active mag md554a . Domnul Mircea ce difuzoare pot pune in loc la Mag m554. Au 500w bobina de 4 toli. vreau acelas sunet. boxele suna foarte ok dar sunt grele. Astept raspuns si daca aveti in stoc difuzoarele care le recomndati. Am pus rcf l15p540. dar sunt tot grele si nu simt o imbunatatire a sunetului. Mag coboara mai bine in full range


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Mie Sep 19, 2018 2:45 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Oberton 15NMB600 daca vrei violenta mai mare si raspuns mai puternic in midbass:
https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_15NMB600?filter=18

sau Oberton 15NMB35 daca vrei putin mai bun raspunsul pe joase decat cu celalalt model:
https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_15NMB35?filter=18

atentie.
probabil raspunsul in joase ca al mag-ului il vei obtine cel mai probabil cu difuzoare gen 15NXB700 care au eficienta mai slaba pe medii si au un sistem mobil mai masiv
https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_15NXB700?filter=18

MAG-ul are un raspuns destul de prost pe partea de medii si de aceea iti da senzatia ca are joase. Boxa are un loudness natural din cauza asta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Joi Sep 20, 2018 3:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
cred ca o sa aleg prima varianta propusa de dumneavoastra. boxele sunt active bi amplificate cu putere 700+200 . au driver de la mag m200 bobina de 3 iesire 2 toli. cel de 1000w cred ca e mare pt puterea de pe boxe.. in afara de marca oberton ce-mi propuneti? Oberton ca fiabilitate sunt comparabile cu rcf< b&c Luni vreau sa fac o comanda ferma.In comparatie cu FL-15LF de la p audio cum sunt oberton? ma refer ca sunet si fiabilitate. puterile sunt masurate si au puterea specificata in 8 ohm
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 6:29 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Oberton produce la nivel mai ridicat decat rcf si B&C

Nu se zgarcesc la componente high end. De ex , la ceilalti producatori foarte rar primesti inele demodulatoare. La Oberton ai standard 2-3 inele pe fiecare difuzor! Chiar si pe cele de putere mica. Asa ceva nu vezi pe la ceilalti.

Imi place de ei ca nu au bullshit de marketing.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 4:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Boxele mag au difuzoare m1554. de 500w. Nu e acest difuzor mai potrivit pentru boxele mele?
https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_15NB500


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 7:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Nu vreau sa intervin aiurea, dar daca omul asta ti a recomandat un anumit difuzor tu de ce tot incerci sa mergi pe altul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare usoare neo pot inlocui mag m554
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 8:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
SNicu27 scrie:
Nu vreau sa intervin aiurea, dar daca omul asta ti a recomandat un anumit difuzor tu de ce tot incerci sa mergi pe altul?


asta e intrbarea care mi-o pun de fiecare data cand mi se cere o recomandare care apoi este prompt ignorata si se vine cu o alternativa.

Daca nu urmezi recomandarea pe care ai cerut-o, atunci nu o mai cere. Timpul meu si experienta mea NU ESTE GRATIS!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România