The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:40 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 5:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Ati ascultat careva Art 712A si 710A comparativ? Exista o diferenta majora in ceea ce priveste raspunsul pe joase in regim fullrange? Cunosc persoane care au folosit 710A in regim fullrange (DJ) la nunti de 250 persoane fara nici un fel de probleme dar nu am ascultat niciodata comparativ cele 2 modele, ca sa vad daca merita diferenta de greutate si volum la 712A. 710A sunt senzational de mici si usoare.

_________________
---Sebi--- :D


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 6:35 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Cred ca nunta de 250 de persoane la care a fost cu 710-urile era de pocaiti :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Lun Feb 04, 2019 8:39 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Nu era Nunta de pocăiți dar tipul știe pune muzica și nu are nevoie de o stiva de boxe după care sa se ascundă când nu ii iese treaba :lol:

În general excesul de SPL se folosește doar la formații, cele care nu știu sa cânte bineînțeles, și maschează treaba asta prin agresiunea urechilor, exact cum un bucătar prost nu știe da gust mâncării și îți agresează papilele gustative cu mâncare exagerat de picanta și de sărată

_________________
---Sebi--- :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Lun Feb 04, 2019 10:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
10" + Driver nu va fi suficient oricum ai pune-o pentru a asigura niveluri de SPL necesare la o nunta normala.

probabil oamenii aceia nu doareau muzica la nivel de petrecere. PRobabil ca au preferat sa asculte in surdina. Asta daca discutam despre Extensie de fullrange.

Teoretic ca si sateliti, combinatia ar fi aproape suficient de potenta, insa nu ar avea nimic sub 100de Hz.

Probabil ca au mers ca si sateliti iar oamenii in necunostinta de cauza nu s-au plans ca nu au joase si au luat de bun ceea ce era.
Pt joase ai nevoie de un volum de aer mare de miscat.
Asta se poate obtine in doua moduri. Piston mic + cursa mare sau piston mare + cursa relativ mica.

Ca un difuzor de 10" sa atinga un nivel de joase echivalent cu cel generat de un difuzor de 15", ar trebui sa aiba cursa de 2.6 ori mai mare ca sa poata misca aceeasi cantitate de aer. (a se studia parametrul Sd la difuzoare, care declasa suprafata radianta in centimetri patrati)

daca difuzorul de 15" se misca 20mm varf la varf, un difuzor de 10" ar trebui sa aiba 52mm ca sa genereze acelasi nivel de SPL pe joase.

Din pacate indiferent cat de mult isi doresc cei de la departamentul de marketing, asa ceva nu se poate.
Nu puneti botul la minciuni, din fericire, fizica este aceeasi pentru toata lumea si nu este influentata de ceea ce mint unii prin fise tehnice sau pe forumuri.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Lun Feb 04, 2019 1:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Eu inteleg ce zici Mircea dar treaba cu SPL-ul la evenimente e putin relativa. Sunt multi care fac gresala de a da blana instalatia de sunet inca de la inceputul evenimentului, cand lumea inca e la masa. Normal ca dupa un timp urechea se obisnuieste cu SPL-ul si nu mai simti cat e de tare. Unde mai pui ca dupa cateva ore la volum mare, cand ar trebui sa inceapa distractia, se face simtit si power compression-ul destul de mult.

Lucrez cu mai multe firme de sonorizari de la noi (ca DJ) si am vazut multe situatii in care se exagereaza cu sistemul de sunet. Ma trezesc la nunta de 300 persoane ca imi aduce 4xRCF 8004 + 4 FBT Maxx6a. Pentru ce??? Nu zic, 4 top-uri e ok pentru o dispersie buna in sala (de aceea prefer sateliti mai mici si 4 la numar decat 2 foarte puternici), dar dulapurile alea de basi pentru ce? Daca tot vrei sa cari stive de scule mai bine duci niste led screen ca arata mai elegant la o nunta.

Revenind la ART710 nu am apucat sa le testez personal decat la evenimete mici gen botezuri de 30-40 persoane. Mi s-au parut destul de ok si surprinzator de puternice ca fullrange in sali mici pentru acest gen de evenimente (la unele melodii cu o mica corectie pe bas). 712A nu am ascultat niciodata de aia eram curios de o comparatie intre cele 2, daca e o diferenta majora pe joase. Amplificarea cred ca e aceeasi pe ele, dar greutatea e considerabil mai mare la 712A fata de 710

Spre exemplu 715A folosesc cam odata pe saptamana, sunt obisnuit cu ele deja si imi place mai mult cum suna 710, chiar daca nu coboara asa bine. Suna mult mai bine pe medii si se imbina mai bine bass-ul cu driverul. La 715 se simte un ...gol iar la volum mare ai senzatia ca driverul o ia complet razna pe langa bass...

_________________
---Sebi--- :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Lun Feb 04, 2019 3:39 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
si normal ca suna ciudat alea de 15" :)
nu poti sa pui pispiricu ala de driveras, impreuna cu un difuzor de 15". Acolo trebuia un driver sanatos cu bobina de 3", da mno, economia asta....

pentru evenimente de 50 de persoane sunt super OK cele de 10", pui putina joasa din corectie si iti faci treaba.
Daca vrei sa faci pana in 150 de persoane mai tragi niste basi de 15" sau 18" si le pui ca sateliti si la fel, faci treaba OK

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Lun Feb 04, 2019 6:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
dar cu cele pe 12 crezi ca as fi cu mult mai câștigat fata de 710A?

Doar ca cele pe 12 sunt aproape cat cele pe 15, pe care le-as putea folosi oricand...

_________________
---Sebi--- :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Joi Feb 07, 2019 12:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
daca vrei spl,bas,greutate mica,portabilitate,vezi RCF Evox J8.de cand au aparut,folosesc 2 buc fara probleme,pretul e cat 4 boxe "normale"RCF


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF Art 712A vs 710A
MesajScris: Joi Feb 07, 2019 3:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Fiecare are " dreptate " dar legile fizicii nu pot fi incalcate , deci cu tot respectul ... the big is the best !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România