The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:56 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Mie Iun 19, 2019 7:04 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mircea Bartic scrie:
au iesit f bine

da-mi niste detalii despre subwoofer

la prima vedere as recomanda o taiere joasa gen 80Hz lowpass pt sub si un 60Hz highpass pt topuri cu niste mici corectii pt a extrage cocoasa generata de suprapunere


Daca mai tii minte...
Am o cutie de la tine, stil beyma SB15 si cu un difuzor de fullrange parca inauntru(coaxial), Paudio cu hornul dreptungiular, care nu prea l-am folosit, sta pe acolo de cativa ani.
Ma gandeam ca este cazul sa incep sa-l folosesc acum, acesta fiind unicul subwoofer de 15' care il am, si sa folosesc asamblul asa cum este, sau eventual sa pun alt difuzor, ceva mai potent, si sa nu fie scump, deoarece il folosesc exclusive hobby.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 8:16 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Salut Mircea,

Se poate, te rog o recomandare pentru un difuzor ieftin 4Ohm, 15' pentru subwofer? Se va folosi in incinta beyma SB15 primita de la tine, impreuna cu 2 satelitii SN6-150MB+tweter, in configuratie mono, amplificare+procesare cu Crown DSi1000 (identic ca si Xti), pe un canal cei 2 sateliti cu SN6-150MB+tweter iar pe celalalt canal subwoferul. Te rog sa imi spui si cum sa setez procesarea, pentru acest sistem, deoarece suna suficient de tare pentru ce am nevoie.
Ideea este ca am acasa o gramada de difuzoare pentru fullrange de 15' dar nici unul pentru subwofer. Ma gandesc sa le vand si sa imi fac acest sistem portabil. Accept si variante sh.

In cazul in care sunt variante pe 8Ohm mai eficiente sau identice, prefer varianata de 8 Ohm.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 11:36 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
din pacate sansele sa gasim un difuzor de 15" ieftin , pentru subwoofer si pe 4 ohmi sunt nule. Piata nu mai ccere astfel de difuzoare de peste 10 ani asa ca nimeni nu mai produce.

recomand asta pt subwoofer https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/celestion_ftr_4080hdx_4ohms?filter=18
pt ca esti moderator aici, iti fac un pret cu adevarat special (ai mesaj privat)

cu procesarea vedem ce facem dupa ce stabilim ce proiecte se folosesc

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 12:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mircea Bartic scrie:
din pacate sansele sa gasim un difuzor de 15" ieftin , pentru subwoofer si pe 4 ohmi sunt nule. Piata nu mai ccere astfel de difuzoare de peste 10 ani asa ca nimeni nu mai produce.

recomand asta pt subwoofer https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/celestion_ftr_4080hdx_4ohms?filter=18
pt ca esti moderator aici, iti fac un pret cu adevarat special (ai mesaj privat)

cu procesarea vedem ce facem dupa ce stabilim ce proiecte se folosesc


Exact la modelul acesta ma gandeam si eu, dupa ce am verificat ofertele de pe site. Sa pun comanda pe site sau cum procedam?
Va incapea oare in cutie? Pot sa masor abia cand ajung la tara, adica in weekend. Poate ma ajuti tu, cunoscand proiectul. Satelitii sunt exact cei din Topic, parca aveau 12litri fiecare cutie, dar o sa verific in weekend; sa stii ca sunt foarte multumit cum suna.
Am testat impreuna cu subwoferul de 15, si a trebuit sa pun satelitii la -12dB limiting, fata de subwofer, asadar au ceva potential.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 3:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pune comanda pe site si la mentiuni treci oferta primita.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Joi Sep 19, 2019 1:23 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Coletul cu mostruletul de 15' a ajuns la mine. O sa implementez difuzorul in cutie abia in weekend, cand ajung la tara.
Voi face niste teste, cu amplificare slaba ~250W RMS(Crown Dsi1000), si revin cu rezultate. Voi testa sistemul toata ziua, am lemne de taiat si crapat in curte.. sa speram ca nu va ploua.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Joi Sep 19, 2019 9:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Sa-l folosesti sanatos!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 7:47 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mircea Bartic scrie:
Sa-l folosesti sanatos!


Am instalat difuzorul nou in incinta, nu a fost chiar usor din cauza pozitiei nu tocmai comode; am cautat o pozitie in care gravitatia sa am ajute; Am folosit chei "L" inbus, fara crichet.
Partea de placaj/decupajul difuzorului era putin cam sfaramat fiind din OSB, dar l-am intarit cu niste aracet, prin presare.

In concluzie, suna impecabil subwoferul, am facut teste doar in aer liber si sunt multumit de cum suna, practic umple curtea de joase. Acest sistem va fi sistemul meu ultraportabil, pentru mici petreceri, este exact ce am nevoie; ramane doar sa pun tabla perforata si burete.
Vecinii de asemenea au "venit" sa ma viziteze, ciudat ca erau pasnici, cu mentiunea ca fac prea mult zgomot, dar cand le-am aratat sistemul s-au linistit si au plecat acasa; se asteptau la un arsenal mult mai greu. :mrgreen:

Odata cu demontarea difuzorului vechi, Paudio BM-15CXHB,mi-a venit urmatoarea idee: oare se mai poate repara/completa? In trecut, ziceai ca daca voi dori vreodata sa il repar, ma poti ajuta.
Din ce vad eu, lipsesc: bobina/capacul/filtrul. Mai exista oare sanse sa repar/completez difuzorul asa cum era odihnioara?

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 9:34 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
se poate daca faci rost de un capac de la un driver vechi BM-D450 OLD
kitul exista si acum pe stoc dar nu ai capacul care venea peste. Posibil sa mearga unul si de la M112 de la MAG sau alte clone chinezesti cum ar fi varianta din behringer.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 1:28 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mircea Bartic scrie:
se poate daca faci rost de un capac de la un driver vechi BM-D450 OLD
kitul exista si acum pe stoc dar nu ai capacul care venea peste. Posibil sa mearga unul si de la M112 de la MAG sau alte clone chinezesti cum ar fi varianta din behringer.

Cam slabe sanse sa fac rost de un capac de genul m-am uitat pe net sa vad cum arata, eventual daca are vreun user unul cu magnetul distrus sau unul descompletat sau chiar complet la un pret bun si sa iau capacul si kitul. Kituri de reparatie am vazut ca sunt pe stoc, in cazul in care as avea nevoie.

Presupun ca asta este alternativa de la bery: https://www.poweraudio.ro/forum/download/file.php?id=1309&mode=view

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Mar Oct 22, 2019 7:06 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Salut Mircea,
Oare merge desurubat complet driverul(sau ce-a mai ramas din el) din spatele difuzorului si sa-l inlocuiesc complet cu alt driver de 1inch gen Paudio PA-D52, varianta cu filet? Ar fi un upgrade fata de BMD-450, luand in considerare ca are bobina de 2inch?
Am vazut ca PA-D52 nu urca asa sus...sa fie asta o problema? In cazul procesarii digitale...la ce frecventa sa-l tai? Am Ecler amic 24 DSP, varianta rack.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Mie Oct 23, 2019 7:35 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
am incercat in trecut sa desfac drivere de pe difuzoare cioaxiale. in unele cazuri am putut, in altele nu.

BM8CXA de exemplu avea driverul infiletat impreuna cu rasina epoxidica. Nu am reusit sub nici o forma sa-l dau jos. pe BM12CXA am reusit sa il scot si sa pun altceva mai puternic. Depinde de la caz la caz.

PA-D52 deste un driver inferior putin dar poate fi utilizat cu succes.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Mie Oct 23, 2019 10:03 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mircea Bartic scrie:
am incercat in trecut sa desfac drivere de pe difuzoare cioaxiale. in unele cazuri am putut, in altele nu.

BM8CXA de exemplu avea driverul infiletat impreuna cu rasina epoxidica. Nu am reusit sub nici o forma sa-l dau jos. pe BM12CXA am reusit sa il scot si sa pun altceva mai puternic. Depinde de la caz la caz.

PA-D52 deste un driver inferior putin dar poate fi utilizat cu succes.

Ok, am inteles. Care ar fi maximum upgrade, raportat si la calitate pret pentru cazul in care reusesc sa il dau jos? D220Ti?

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange sau satelit de 6,5 inch
MesajScris: Mie Oct 23, 2019 2:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cred ca acolo ar fi limita maxima

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România