The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:19 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: RMS sau MAX?
MesajScris: Lun Mai 27, 2019 5:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 17, 2019 7:10 pm
Mesaje: 34
Imi poate spune cineva daca acesti ,,300 w,, sunt rms sau max?
http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/difuzor-12inch-alien-0312-8ohm-p-7702


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: RMS sau MAX?
MesajScris: Lun Mai 27, 2019 7:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Cine poate sti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RMS sau MAX?
MesajScris: Mar Mai 28, 2019 6:54 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
dodo442 scrie:
Imi poate spune cineva daca acesti ,,300 w,, sunt rms sau max?
http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/difuzor-12inch-alien-0312-8ohm-p-7702


Are bobina de 3 inchi, s-ar putea sa fie si 300w pe bune.
Ca o paranteza, multe difuzoare gen Alien inghit multa putere, fara sa se arda, doar ca nu suna(eficienta mica). desigur, sunt si exceptii si depinde si ce lot nimeresti.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RMS sau MAX?
MesajScris: Mar Mai 28, 2019 1:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 17, 2019 7:10 pm
Mesaje: 34
S-ar putea..am si eu un woofer dar are bobina de 2 inch si e rated 150 w rms si 300 max,si cum ii dau putin blana in el,adica vreo 200 w + se incalzeste,si deasta ma interesam pentru a-l inlocui.Si e destul de eficient adica are 96db/w/m si al meu are doar 90.Am vazut ca unii spun despre ALIEN ca este chiar ok pentru buget ,si rezista si la 300 w continuu pe o perioada mai lunga de timp.Cred ca asta ar fi cea mai buna solutie pentru mine,neavand un buget mare si avand doar 15 ani :)) Am facut o boxa pe 2 cai cu un driver de la M.N.C nu mai stiu modelul si un woofer de 12 inch.Daca vreti o sa pun si o poza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RMS sau MAX?
MesajScris: Mar Mai 28, 2019 2:04 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
dodo442 scrie:
S-ar putea..am si eu un woofer dar are bobina de 2 inch si e rated 150 w rms si 300 max,si cum ii dau putin blana in el,adica vreo 200 w + se incalzeste,si deasta ma interesam pentru a-l inlocui.Si e destul de eficient adica are 96db/w/m si al meu are doar 90.Am vazut ca unii spun despre ALIEN ca este chiar ok pentru buget ,si rezista si la 300 w continuu pe o perioada mai lunga de timp.Cred ca asta ar fi cea mai buna solutie pentru mine,neavand un buget mare si avand doar 15 ani :)) Am facut o boxa pe 2 cai cu un driver de la M.N.C nu mai stiu modelul si un woofer de 12 inch.Daca vreti o sa pun si o poza.

Pune pozele sa vedem lucrarea, poate te mai ajutam cu un sfat.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RMS sau MAX?
MesajScris: Mar Mai 28, 2019 3:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 17, 2019 7:10 pm
Mesaje: 34
Uite aici linkul pe media fire (nu mergea imgur ) http://www.mediafire.com/folder/ucg3wbh9dmjur/Poze

Poate cutia e cam mare,dar pe dinauntru sunt toate destul de inghesuite.(transformator toroidal+ circuit redresare/filtrare +amplificatorul+filtrul
Tuburile de bass reflex nu am avut cum sa le prind altfel,si se poate vedea in poze ca sunt prinse doar cu 2 holsuruburi.O sa gasesc o alta metoda de a le prinde in viitor,mai ales ca nu departe de mine este un magazin de unde le-am luat si pe acestea.Driverul este de la mnc 33356 http://www.music-all.ro/site/product/7792/MNC33356-Driver/
Are sensibilitate destul de mare si ar trebui sa inlocuiesc wooferul de acum cu cel de la ALIEN pentru ca acesta are doar vreo 90 db si ramane putin in urma.Driverul pleaca de la 3000 hz,el normal coboara pana la 1000 dar nu am vrut sa fie ceva probleme deoarece bag in el putin mai multi wati decat 50/100.
Dupa parerea mea se aude chiar foarte bine,mai ales ca am facut-o pentru a asculta afara.Nu sunt bazaituri,brumuri sau alte sunete pe fundal (m-am asigurat pt toate impamantarile sa fie cat mai ok).Pasul urmator este sa schimb difuzorul de 12 inch cu cel de la Alien si dupa ma gandeam sa construiesc si un subwoofer in stil PA,activ.Poate ceva in genul tapped horn (cutia) si un dif de 15 inch,probabil tot de la alien.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RMS sau MAX?
MesajScris: Mar Mai 28, 2019 8:19 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
dodo442 scrie:
Uite aici linkul pe media fire (nu mergea imgur ) http://www.mediafire.com/folder/ucg3wbh9dmjur/Poze

Poate cutia e cam mare,dar pe dinauntru sunt toate destul de inghesuite.(transformator toroidal+ circuit redresare/filtrare +amplificatorul+filtrul
Tuburile de bass reflex nu am avut cum sa le prind altfel,si se poate vedea in poze ca sunt prinse doar cu 2 holsuruburi.O sa gasesc o alta metoda de a le prinde in viitor,mai ales ca nu departe de mine este un magazin de unde le-am luat si pe acestea.Driverul este de la mnc 33356 http://www.music-all.ro/site/product/7792/MNC33356-Driver/
Are sensibilitate destul de mare si ar trebui sa inlocuiesc wooferul de acum cu cel de la ALIEN pentru ca acesta are doar vreo 90 db si ramane putin in urma.Driverul pleaca de la 3000 hz,el normal coboara pana la 1000 dar nu am vrut sa fie ceva probleme deoarece bag in el putin mai multi wati decat 50/100.
Dupa parerea mea se aude chiar foarte bine,mai ales ca am facut-o pentru a asculta afara.Nu sunt bazaituri,brumuri sau alte sunete pe fundal (m-am asigurat pt toate impamantarile sa fie cat mai ok).Pasul urmator este sa schimb difuzorul de 12 inch cu cel de la Alien si dupa ma gandeam sa construiesc si un subwoofer in stil PA,activ.Poate ceva in genul tapped horn (cutia) si un dif de 15 inch,probabil tot de la alien.


Este bine ca ai facut-o mai mare, doarece componentele din cutie iti consuma din volumul incintei.
Radiatorul era bine sa il pui afara, sa scoata caldura, altfel se coace totul acolo. Eram curios sa vad si inauntrul boxei. NU am vazut butonul de volum si on/of pentru boxa.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România