The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:38 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Dum Iun 02, 2019 7:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 27, 2013 10:33 pm
Mesaje: 132
Localitate: brasov
buna ,as dori sa vad opinii despre folosirea in conditii de siguranta si o durata cat mai mare de viata a unui amplificator .
Producatorul amplificatorului sustine in fisa tehnica 2-4-8 ohmi/ch aici intervine intrebarea :
Este mai bine de folosit in 8/ohmi sau 4 ohmi si cum va influienta viata amplificatorului ?
Sper sa nu fie un subiect deja dezbatut , eu nu am gasit detalii . Multumesc !

_________________
BRASOV ,HARMANULUI 156 ,0744756533


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Dum Iun 02, 2019 8:03 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Un amplificator profesional va functiona la oricare dintre impedantele mentionate, insa:

Cu cat e mai joasa impedanta , cu atat durata lui de viata va fi mai scurta

Imi aduc aminte, acum vreo 10 ani am citit in ceva manual vechi de la un Crown niste mentiuni.
Mtbf = 100000 ore la 8 ohmi
80000 ore la 4 ohmi si
40000 de ore la 2 ohmi

De mentionat ca informatiile de mai sus nu sunt batute in cuie. Erau valabile doar pt acel amplificator.

In general amplificatoarele sunt gandite pt 4 si 8 ohmi cu mentiunea ca suporta si sarcini de 2 ohmi la limita stabilitatii. (Valabil pt majoritatea amplificatoarelor uzuale)

Sunt totusi amplificatoare speciale, gandite direct pt a “duce” sarcini de 2 ohmi , cum sunt PKN xe5002 , de exemplu
Acestea sunt nesenificativ influentate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Dum Iun 02, 2019 7:18 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Din fosta mea experienta de service , valorile reale sunt probabil sub jumatate , realistic vorbind .
Evident ca exista si exceptii ( in spre + ) , dar utilizatorii trebuie sa se astepte la un timp mediu de functionare intre doua defectiuni , egal cu cel declarat de limita minima de garantie sustinuta de vanzatorul acelui produs .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Dum Iun 02, 2019 7:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 27, 2013 10:33 pm
Mesaje: 132
Localitate: brasov
P Victor scrie:
Din fosta mea experienta de service , valorile reale sunt probabil sub jumatate , realistic vorbind .
Evident ca exista si exceptii ( in spre + ) , dar utilizatorii trebuie sa se astepte la un timp mediu de functionare intre doua defectiuni , egal cu cel declarat de limita minima de garantie sustinuta de vanzatorul acelui produs .

Buna Victor !
Ma bucur sa primesc informatii si de la alti useri ,Inafara de dl Mircea B , nu ca nu ar fi sfaturi bune dar deocamdata am primit cele mai precise date probate dar ma bucur sa aud si alte ideei ,pareri ,etc .
Revenind la subiect
-Un amplificator solicitat in 2-4 ohmi mai mult ar rezulta un stres mai mare, ceea ce ar urma sa se intample ar fi un regim de functionare cu temperatura mai ridicata .( parerea mea ) asta in comparatie cu modul 8ohmi unde ar lucra mai lejer cu o solicitare mai mica etc.

_________________
BRASOV ,HARMANULUI 156 ,0744756533


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Dum Iun 02, 2019 9:53 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
4 si 8 ohmi sunt considerate a fi sarcini uzuale relativ lejere.
2 ohmi e zona de stres

Curentul tranzitat e f mare si asta duce la uzura prematura.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Joi Iun 27, 2019 10:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 27, 2019 10:36 am
Mesaje: 11
Localitate: bucuresti
Salutari tuturor!

Dupa vreo cativa ani (vreo 5 deja) de cand urmaresc cu pasiune domeniul pro audio, inclusiv acest forum, iata a venit si primul mesaj, in care vreau sa multumesc tuturor celor care contribuie aici cu informatii valoroase, din care recunosc ca am invatat multe, desi tot am impresia ca nu stiu nici macar 1% (de fapt nu e doar o impresie, e mai degraba realitatea :) )

Pe subiect acum: @Mircea, spui ca 4 si 8 ohmi sunt considerate a fi sarcini uzuale relativ lejere, iar 2 ohmi e zona de stres. Asta desigur pentru amplifurile care tin 2 ohmi.

Dar pentru cele care nativ tin doar 4 si 8 ohmi, (de exemplu, modelele Ecler din seria eLPA2) mai sunt considerate ambele regimuri 4/8 ohmi lejere sau atunci regimul de 4 ohmi devine unul intensiv si mai greu de gestionat de amplificator?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Joi Iun 27, 2019 2:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
doar modul de 2 ohmi prezinta riscuri semnificative

Pentru amplificatoarele capabile doar de 4 si 8 ohmi, modul de 4 ohmi nu pune nici un fel de probleme

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Joi Iul 04, 2019 8:54 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 27, 2019 10:36 am
Mesaje: 11
Localitate: bucuresti
Multumesc @Mircea pt clarificare.

Acum, as mai vrea sa-mi lamuresc un aspect legat de corelarea puterii difuzoarelor cu cea a amplificatoarelor, daca sunteti amabili.

In general, pentru dinamica si pentru un sunet curat, fara distorsiuni, regula este puterea amp = 2 x puterea RMS a difuzorului/boxei. Chiar si la subwoofere, vad aceasta recomandare la multi producatori de echipamente (spre exemplu, la FBT, despre care, sa nu radeti, eu la inceputuri credeam ca este producatorul suprem in proaudio, dar mi-a trecut repede :D ).

Insa aici pe forum, am vazut multi care folosesc, (in special pe subwoofere) un raport de 1:1 sau maxim 1:1,5 intre puterea boxei si puterea amplificatorului si chiar si recomandari in acest sens de la useri cu experienta de necontestat.

De ce se practica asta ma intreb? Sa fie oare din cauze financiare, fiind stiut ca pentru a ampifica corect un subwoofer in raport 1:2 (dif:amp) e nevoie de amp-uri cu adevarat capabile, ceea ce presupune bani frumosi de cheltuit?

Sau sa fie oare o motivatie de natura tehnica, adica pe bas dinamica (poate) nu e asa mare ca la topuri si atunci nici acei +3dB nu sunt neaparat necesari?

Intreb aceste lucruri, deoarece in curand vreau sa ma apuc de construit un sistem la care as vrea neaparat sa nu am disorsiuni de niciun fel - zero- si incep sa culeg informatii legate de ce as putea sa aleg in materie de difuzoare si amplificatoare. Cu mai multe detalii revin in curand (in principiu la difuzoare m-ar tenta foarte foarte mult Oberton-urile, dar voi pune exact pe foaie cerintele, apoi o sa revin cu propunerile, pentru validare, in special la @Mircea :D ).

Cele bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: exploatarea amplificatoarelor
MesajScris: Joi Iul 04, 2019 12:00 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
logica este una destul de simpla.
Oamenii nu folosesc procesare adecvata si nici nu inteleg conceptul de headroom.

Daca pui pe un difuzor de 1000W de subwoofer , 2000W si nu aplici un highpass si un limmiter apoi pui muzica de pe youtube, in scurt timp o sa-l faci praf.

daca procesarea este adecvata iar limitarea este impecabil setrata, atunci poti merge chiar si puterea Peak. 4x puterea RMS fara nici un risc.

Eu fac asta des si nu am ars niciodata vreun difuzor.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România